Öbergová ovládla preteky s hromadným štartom v Otepää: Paulína Fialková v elitnej pätnástke

Slovenka Paulína Fialková (30) v pretekoch s hromadným štartom Svetového pohára biatlonistiek v estónskom stredisku OtepääSlovenka Paulína Fialková (30) v pretekoch s hromadným štartom Svetového pohára biatlonistiek v estónskom stredisku Otepää Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

OTEPAA - Švédska biatlonistka Elvira Öbergová zvíťazila v sobotňajších pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km v rámci 9. kola Svetového pohára. V estónskom stredisku Otepää triumfovala s jednou streleckou chybou časom 34:41,6 minúty. Druhá finišovala Nemka Denise Herrmannová so stratou 4,5 sekundy a tretia bola líderka celkového poradia SP Marte Olsbuová Röiselandová z Nórska (+4,8 s). Jediná Slovenka na štarte Paulína Fialková obsadila s tromi chybami 15. miesto (+1:11,3 min).

Pre dvadsaťtriročnú Elviru Öbergovú to bolo štvrté víťazstvo v kariére v SP, pričom všetky dosiahla v prebiehajúcej sezóne. Hromadné preteky vyhrala aj vo francúzskom Le Grand-Bornand. "S uplynulými individuálnymi pretekmi som nebola spokojná, boli OK, ale nič viac. Dnes som chcela zájsť naozaj dobré preteky a podarilo sa. Diváci boli úžasní, bola to zábava," povedala pre oficiálny kanál IBU.

Švédka Elvira Öbergová víťazí Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

Sobotňajšie preteky sa išli v slnečnom počasí a s len miernym vetrom. Úvodnú ležku zvládlo bez chyby 20 z 30 štartujúcich a medzi nimi aj Fialková, ktorá sa zaradila na ôsme miesto s mankom 5,7 sekundy na priebežnú líderku Olsbuovú Röiselandovú. Vedúca pretekárka celkového poradia sa udržala na čele aj po druhej položke, kde už biatlonistky chybovali viac. Fialková minula dva terče a klesla na 21. miesto. Za Olsbuovou Röiselandovou sa zoradili Švédka Linn Perssonová, Nemka Franziska Preussová a Rakúšanka Lisa Theresa Hauserová. Slovenská reprezentantka pridala na prvej stojke jeden nesklopený terč, ale udržala 21. miesto.

Na čelo sa prepracovala "čistá" Preussová s náskokom 13,1 sekundy pred E. Öbergovou, ktorá dovtedy spravila jednu streleckú chybu. Tej sa však nevyhla ani nemecká pretekárka, ktorá minula terč na záverečnej položke a prepadla sa mimo medailové pozície. Na čelo sa dostala Elvira Öbergová, ktorá si v poslednom kole postrážila pozíciu a tešila sa zo štvrtého individuálneho víťazstva v SP. Za ňou finišovali Herrmannová, ktorá minula dva terče, a Olsbuová Röiselandová s jednou chybou. Paulína Fialková obsadila 15. miesto, keď v závere zdolala Hauserovú. Sobotňajšie preteky zvládla bez streleckej chyby iba Nemka Vanessa Voigtová, ktorá skončila na šiestom mieste.

Na čele celkového poradia je Olsbuová Röiselandová s náskokom 82 bodov pred Elvirou Öbergovou. V pretekoch s hromadným štartom je Švédka druhá o tri body za Taliankou Dorotheou Wiererovou.

výsledky hromadných pretekov na 12,5 km: 1. Elvira Öbergová (Švéd.) 34:41,6 min (1), 2. Denise Herrmannová (Nem.) +4,5 s (2), 3. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +4,8, 4. Linn Perssonová (Švéd.) +5,9 (1), 5. Franziska Preussová (Nem.) +8,1 (1), 6. Vanessa Voigtová (Nem.) +13,8 (0), 7. Justine Braisazová-Bouchetová (Fr.) +15,2 (3), 8. Tiril Eckhoffová (Nór.) +17,4 (2), 9. Hanna Öbergová (Švéd.) +27,1 (2), 10. Markéta Davidová (ČR) +40,4 (2), ... 15. Paulína FIALKOVÁ (SR) +1:11,3 (3)

celkové poradie SP (19 z 22): 1. Olsbuová Röiselandová 807 b, 2. E. Öbergová 725, 3. H. Öbergová 618, 4. Dzinara Alimbekavová (Biel.) 589, 5. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 577, 6. Dorothea Wiererová (Tal.) 548, ... 31. P. FIALKOVÁ 201, 58. Ivona FIALKOVÁ (SR) 55

poradie SP v masse (3 zo 4): 1. Wiererová 123 b, 2. E. Öbergová 120, 3. Braisazová-Bouchetová 102, 4. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) 99, 5. Kristina Rezcovová (Rus.) 91, 6. Julia Simonová (Fr.) 89, ... 19. P. FIALKOVÁ 56, 36. I. FIALKOVÁ 20

Viac o téme: Paulína Fialková Elvira Öbergová