Šesť medailí a hromada štvrtých miest: Riapoš zhodnotil ZPH a skritizoval slabú podporu štátu

Na snímke predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš počas tlačovej konferencie SPV po návrate reprezentácie SR zo zimných paralympijských hier v PekinguNa snímke predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš počas tlačovej konferencie SPV po návrate reprezentácie SR zo zimných paralympijských hier v Pekingu Zdroj: TASR/Pavol Zachar

BRATISLAVA - Slovenská výprava sa vrátila zo zimných paralympijských hier v Pekingu opäť s bohatou medailovou zbierkou. Postarali sa o ňu paralyžiari Henrieta Farkašová, Alexandra Rexová a Miroslav Haraus, ktorí doniesli tri zlaté a tri bronzové kovy.

Slováci tak už štvrté zimné hry za sebou dokázali vybojovať aspoň tri zlaté medaily. Obhájiť jedenásť z Pjongčangu 2018 sa im síce nepodarilo, no zastavili sa na čísle šesť a aj v Pekingu sa udržali medzi desiatkou najlepších krajín na hrách.

"Bola to veľmi zložitá zimná paralympiáda. Trinásta v poradí a možno aj tá trinástka niečo predurčovala. Ku koronavírusu, ktorý aj športový svet trápi už druhý rok, sa pridal vojnový konflikt na Ukrajine. Aj to výrazne ovplyvnilo aj slovenskú výpravu s ohľadom samotnej logistiky a účasti. Po prvý raz v histórii došlo navyše k vylúčeniu ruských a bieloruských paralympijských športovcov. Neboli to úplne priaznivé okolnosti. O to viac si cením výkon každého športovca ako aj členov realizačného tímov vrátane vedenia výpravy," zhodnotil pekinské hry Ján Riapoš.

 

 

Predseda Slovenského paralympijského výboru je presvedčený, že napriek okolnostiam všetci športovci odviedli maximum: "V mnohých prípadoch nám športová šťastena nepriala. Tých štvrtých miest bolo viac ako dosť. Šesť medailí a konečné desiate miesto v bilancii krajín však adekvátne odzrkadľuje stav, v akom sa dnes zimný paralympijský šport na Slovensku nachádza. Dodnes SPV nemá na účte ani euro zo strany ministerstva školstva. Museli sme vyvinúť maximálne úsilie, aby sa naši športovci pripravili na dané podujatie. O to viac si cením podporu našich partnerov."

Farkašová má už jedenásť zlatých medailí

Najúspešnejšou zo slovenskej výpravy bola opäť zrakovo znevýhodnená Henrieta Farkašová, ktorá vyhrala zjazd i superkombináciu. Zo ZPH tak má už jedenásť zlatých medailí. "Som šťastná, že si z Pekingu odvážam dve zlaté. Rovnako z faktu, že som sa po všetkých trápeniach mohla vrátiť na lyže," uviedla. O ďalšie zlato v super-G i bronz v slalome sa postarala len šestnásťročná Alexandra Rexová.

Dva bronzové kovy pridal Miroslav Haraus. "Som rád, že mi to na medaily vydalo, teraz musím v kariére pokračovať," povedal. Tesne za stupňami víťazov zostal Jakub Krako, päťnásobný paralympijský šampión skončil v superkombinácii štvrtý, v zjazde piaty, dvakrát preteky nedokončil.

 

 

Tesne za medailami skončili aj curleri na vozíku, ktorí prehrali súboj o bronz s Kanadou. "Ak by mi pred dvoma mesiacmi niekto povedal, že budeme hrať semifinále, neveril by som. Po tých šiestich týždňoch tréningov som očakával, že vyhráme jeden, dva zápasy. My sme ich napokon vyhrali sedem," uviedol pre SPV tréner František Pitoňák.

Premiéra parahokejistov

V Pekingu sa premiérovo predstavili slovenskí parahokejisti. Získali len jeden bod a strelili jediný gól, Taliansku pri prehre po samostatných nájazdoch 1:2 a obsadili siedme miesto.

"Prvýkrát sme boli medzi najlepšími tímami na svete. Vyskúšali sme si, ako to funguje na veľkých podujatiach. Musíme to brať pozitívne," povedal generálny manažér Miroslav Dráb.

Na snímke slovenský parahokejisti Galéria fotiek (17) Zdroj: TASR/AP/Dita Alangkara

"Naši sú oproti ostatným stále len na amatérskej úrovni. Pevne verím, že všetci tí, ktorí sú ochotní pokračovať, majú silné odhodlanie. Pokúsime sa nájsť nové podmienky a impulzy, ktoré pomôžu skvalitniť prípravu našich športovcov. Napokon, sme hokejovou krajinou a bolo by zlým rozhodnutím, keby sme po 16 rokoch - odkedy sa tomuto projektu na Slovensku venujeme - nepokračovali v práci," dodal Riapoš.

Slovenské medaily z Pekingu (3–0–3):

zlato:
Henrieta Farkašová - zjazd, superkombinácia
Alexandra Rexová - super-G

bronz:
Miroslav Haraus - obrovský slalom, slalom
Alexandra Rexová - slalom

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 17
Viac o téme: Henrieta Farkašová Ján Riapoš SPV Paralympiáda Miroslav Haraus Alexandra Rexová ZPH 2022
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Pavol Zachar
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy