VIDEO Hviezdna noc pre Ovečkina: Ruský snajper je už tretí najlepší strelec histórie NHL!

Alexander Ovečkin oslavuje 767 gól v zámorskej NHLAlexander Ovečkin oslavuje 767 gól v zámorskej NHL Zdroj: SITA/AP/Julio Cortez

WASHINGTON - Ruský hokejista Alexander Ovečkin sa osamostatnil od Čecha Jaromíra Jágra na tretej priečke historického poradia strelcov NHL. Jeho 767. gól v profiligovej kariére prispel k domácemu víťazstvu Washingtonu nad New Yorkom Islanders 4:3 po samostatných nájazdoch. V drese hostí si pripísal asistenciu slovenský obranca Zdeno Chára.

Viac presných zásahov ako Ovečkin majú na konte už iba Kanaďania Gordie Howe (801) a Wayne Gretzky (894). Tridsaťšesťročný útočník strelil svoj 37. gól v sezóne, keď v 56. minúte po vyhratom buly Jevgenija Kuznecova prekonal ďalšieho krajana Semjona Varlamova a dostal Capitals do vedenia 3:2.

"Len som zavrel oči a vystrelil som. ´Kuzy´ vyhral buly presne na moju hokejku. Streliť gól dobrému kamarátovi ´Varlymu´ ma tiež potešilo," povedal pre web nhl.com Ovečkin, ktorému k významnému míľniku pogratuloval prostredníctvom videa aj Jágr.

Alexander Ovečkin oslavuje 767 Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Julio Cortez

Duel poslal do predĺženia Anders Lee, o víťazstve Washingtonu rozhodol v ôsmej sérii nájazdov Anthony Mantha.

Chára zaznamenal deviatu asistenciu v ročníku. Po jeho strele od modrej čiary sa z dorážky presadil v 25. minúte Brock Nelson a vyrovnal na 1:1. Chára absolvoval proti svojmu bývalému klubu, v ktorom odohral minulú sezónu, takmer 20 minút, vyslal tri strely na bránku a zaznamenal plusový bod. Slovenský obranca Martin Fehérváry v drese Capitals nebodoval, na ľade bol 22:37 min a pripísal si štyri hity.

Studenič debutoval v drese Dallasu

Marián Studenič debutoval v drese Dallasu, ale jeho tím prehral v Toronte 0:4. Bývalý útočník New Jersey nastúpil na krídle štvrtej formácie, odohral 12 minút a 11 sekúnd a zaznamenal jeden strelecký pokus. Hviezdou duelu bol švédsky brankár Erik Kallgren, ktorý chytil 35 striel a vo svojom prvom štarte v kariére NHL zaznamenal shutout.

"Som veľmi šťastný, snažil som sa užiť si každý moment," povedal 25-ročný Kallgren, ktorý v NHL debutoval vo štvrtok, keď vystriedal Petra Mrázka.

Hokejisti Dallasu Stars Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Frank Gunn/The Canadian Press

Kallgren sa stal 39. brankárom v NHL, štvrtým v drese Maple Leafs, ktorý v prvom štarte kariéry vychytal nulu. Torontu chýbal pre trest najlepší strelec NHL Auston Matthews, o góly "javorových listov" sa postarali Rasmus Sandin, John Tavares, Ondřej Kaše a Iľja Michejev. V NHL nastúpili proti sebe prvýkrát bratia Nicholas Robertson z Toronta a Jasin Robertson z Dallasu. Stars prehrali tretí zápas za sebou.

Bo Horvat prispel dvoma gólmi a asistenciou k víťazstvu Vancouveru nad New Jersey 6:3. V bránke Canucks nastúpil Thatcher Demko, ktorý zaznamenal 32 zákrokov, Jaroslav Halák bol len na striedačke. J.T. Miller nazbieral tri asistencie a natiahol svoju bodovú sériu na 13 zápasov, čo je tretí najlepší zápis v klubovej histórii.

Canucks zdolali Devils prvýkrát od 25. novembra 2014 a ukončili s týmto súperom šnúru dvanástich prehier. Tatar odohral za New Jersey 13 a pol minúty, na bránku domácich vyslal dve strely a zaznamenal dva mínusové body.

Návrat Joea Thorntona do San Jose

Florida vyhrala na ľade San Jose 3:2 pp, keď svojím druhým gólom v zápase rozhodol v predĺžení Frank Vatrano. Udalosťou duelu bol návrat Joea Thorntona do San Jose. Veterán Floridy odohral v drese Sharks 15 sezón. V San Jose hral prvýkrát od 11. marca 2020, ako hosťujúci hráč sa tam predtým predstavil v drese Bostonu 21. marca 2003. Klub mu pred zápasom pripravil špeciálne video, "Jumbo" si od domácich fanúšikov vyslúžil veľké ovácie.

"Joe je skvelý človek a vynikajúci hokejista. Je neskutočný, jedinečný chlapík a skvelý kamarát. To video bolo skvelé, zaslúžil si to. Môžete požiadať Stevena Spielberga, aby o ňom natočil dva a pol hodinový film, a nebudete sa nudiť," povedal na adresu Thorntona obranca San Jose Brent Burns.

Joe Thornton Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Tony Avelar

Hokejisti Arizony potvrdili dobrú formu, keď vyhrali v Montreale 6:3 a zaznamenali šieste víťazstvo z predchdádzajúcich siedmich duelov. Clayton Keller (1+1) a Nick Schmaltz (1+0) bodovali v siedmom zápase za sebou, skóroval aj Lawson Crouse, ktorý sa v minulom zápase proti Ottawe blysol hetrikom. Triumf Coyotes vychytal Karel Vejmelka, ktorý zaznamenal 36 úspešných zákrokov.

V drese Canadiens strelil v závere druhej tretiny dva góly v priebehu ôsmich sekúnd Cole Caufield a znížil na 3:5. Caufield vyrovnal zápis Mauricea Richarda z 28. decembra 1944 na treťom mieste klubovej histórie.

Rekord Canadiens drží Peter Mahovlich, ktorý 20. februára 1971 skóroval dvakrát za päť sekúnd, druhý je Stephane Richer, ten 30. novembra 1987 potreboval na dva góly sedem sekúnd. Predtým strelil v NHL dva góly za osem sekúnd Radek Faksa z Dallasu, ktorému sa to podarilo 8. novembra 2017.

Rangers vyhrali 20. duel, v ktorom museli otáčať skóre

O víťazstve New Yorku Rangers nad Anaheimom 4:3 pp rozhodol v predĺžení obranca Adam Fox, keď úspešne zakončil rýchly brejk s Artemijom Panarinom. Fox si predtým pripísal dve asistencie a zaznamenal štvrtý trojbodový zápas v tejto sezóne. "Bol som dlhšie na ľade, ale keď som videl, že je šanca ísť do brejku 2 na 1 a špeciálne s Panarinom, tak som dostal druhý dych," povedal Fox.

Panarin si pripísal tri asistencie, v predchádzajúcich dvoch zápasoch nazbieral osem bodov (1+7). Víťazstvo "jazdcov" vychytal Alexandar Georgijev. Rangers prehrávali v tretej tretine 2:3, ale duel poslal do predĺženia v presilovke svojím 39. gólom v sezóne a 400. bodom v kariére Chris Kreider. "Jazdci" vyhrali 20. duel v tejto sezóne, v ktorom museli otáčať skóre, čo je spoločne s Columbusom najviac v NHL.

Obranca New Yorku Rangers Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/John Minchillo

Nashville zdolal Pittsburgh 4:1, keď Juuse Saros chytil 35 striel a kapitán Roman Josi zaznamenal tri asistencie. Predators vyhrali piaty z predchádzajúcich šiestich duelov, nováčik Tanner Jeannot strelil 19. gól v sezóne. Jediný gól "tučniakov" dal Jake Guentzel, asistoval mu Sidney Crosby a bodoval v desiatom zápase za sebou.

Josi je so 69 bodmi najproduktívnejší obranca NHL, na konte má 52 asistencií, čím prekonal vlastný klubový rekord spomedzi obrancov zo sezóny 2019/2020. Rekord Predators v počte asistencií v jednej sezóne drží Paul Kariya (54 v sezóne 2005/2006).

Kyle Connor strelil gól, pridal dve asistencie a pomohol Winnipegu k víťazstvu 7:3 nad Vegas. Gól a asistenciu zaznamenali Mark Scheifele, Blake Wheeler, Josh Morrissey a Logan Stanley. Jets vyhrali štyri z predchádzajúcich piatich zápasov, Golden Knights vyšli počas päťzápasového výjazdu naprázdno. Nezískali ani bod a súperi ich prestrieľali 23:11.

NHL - výsledky:

Montreal Canadiens - Arizona Coyotes 3:6 (1:4, 2:1, 0:1)
Góly: 14. Dauphin (Petry, Perreault), 39. Caufield (Wideman, Armia), 39. Caufield (Armia, Petry) - 2. Hayton (Eriksson), 4. Strälman (Nash, Kessel), 19. Ritchie (Galchenyuk, Maccelli), 20. Crouse, 38. Keller (Gostisbehere, Crouse), 56. Schmaltz (Keller). Brankári: Montembeault (21. Primeau) - Vejmelka, strely na bránku: 39:19, 20.532 divákov.

New York Rangers - Anaheim Ducks 4:3 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 5. Brodzinski (Chytil, Schneider), 24. Zibanejad (Fox, Panarin), 54. Kreider (Fox, Panarin), 61. Fox (Panarin, Zibanejad) - 15. Comtois (Terry, Fowler), 25. Fowler (Henrique), 51. Grant (O'Regan). Brankári: Georgijev - Gibson, strely na bránku: 38:23, 18.006 divákov.

Toronto Maple Leafs - Dallas Stars 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Góly: 8. Sandin (Marner, Tavares), 12. Tavares (Nylander, Liljegren), 41. Kaše (Rielly, Marner), 59. Michejev (Rielly). Brankári: Kallgren - Oettinger, strely na bránku: 40:35, 18.543 divákov

Washington Capitals - New York Islanders 4:3 pp a sn (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 13. Mantha (Kuznecov, Sheary), 51. Jonsson Fjällby (Orlov), 56. Ovečkin (Kuznecov), rozh. náj. Mantha - 25. Nelson (CHÁRA, Dobson), 38. Palmieri (Bailey, Pageau), 59. Lee (Dobson, Nelson). Brankári: Vaněček - Varlamov, strely na bránku: 32:32, 18.573 divákov.

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 20. Ekholm (Forsberg, Duchene), 36. Jeannot (Josi, Sissons), 38. Tolvanen (Josi), 59. Trenin (Sissons, Josi) - 34. Guentzel (Letang, Crosby). Brankári: Saros - DeSmith, strely na bránku: 25:36, 17.498 divákov.

Winnipeg Jets - Vegas Golden Knights 7:3 (2:0, 3:1, 2:2)
Góly: 19. Wheeler (Šťastný, Scheifele), 19. Connor (Dubois, Stanley), 30. Ehlers, 32. Stanley, 39. Scheifele (Connor, Morrissey), 51. Morrissey (Connor, Wheeler), 54. Lowry (Schmidt) - 27. Roy (Whitecloud, Carrier), 45. Pietrangelo (Patrick, Coghlan), 50. Amadio (Leschyshyn). Brankári: Hellebuyck - Brossoit (32. Thompson), strely na bránku: 23:38, 13.470 divákov.

Chicago Blackhawks - Boston Bruins 1:2 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 50. Hagel (Jones, McCabe) - 45. Bergeron (Marchand, Hall), 62. Grzelcyk (Hall, Pastrňák). Brankári: Fleury - Ullmark, strely na bránku: 20:48, 19.629 divákov.

Edmonton Oilers - Detroit Red Wings 7:5 (4:1, 0:1, 3:3)
Góly: 2. Shore (Ryan, Broberg), 4. McDavid (Keith), 5. Hyman (Draisaitl, Nurse), 19. Yamamoto (McDavid, Barrie), 45. Kane (Yamamoto, Bouchard), 55. Foegele (Archibald, Keith), 59. Kane (Draisaitl, Ceci) - 9. Staal (Seider, Hirose), 39. Gagner, 43. Zadina (Hirose, Leddy), 43. Staal (Gagner, Erne), 47. Raymond (Larkin). Brankári: Koskinen - Gress (5. Nedeljkovic), strely na bránku: 32:35, 15.311 divákov.

Vancouver Canucks - New Jersey Devils 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
Góly: 4. Hunt (Miller, Pearson), 11. Höglander (Horvat, Boeser), 29. Horvat, 29. Pearson (Myers, Miller), 42. Horvat (Q. Hughes, Miller), 53. Lammikko (Schenn, Motte) - 18. Graves (Šarangovič), 25. J. Hughes (Bratt), 32. Bastian (Šarangovič, J. Hughes). Brankári: Demko - Daws (29. Gillies), strely na bránku: 31:35, 18.562 divákov.

Los Angeles Kings - Colorado Avalanche 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 7. Ničuškin (Rantanen, MacKinnon), 40. Compher (Makar, Ničuškin), 46. Rantanen (Burakovsky). Brankári:  Quick - Kuemper, strely na bránku: 23:27, 13.967 divákov.

San Jose Sharks - Florida Panthers 2:3 pp (2:1, 0:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 9. Couture (Hertl, Meier), 14. Meloche (Hertl, Vlasic) - 12. Huberdeau, 44. Vatrano (Acciari), 62. Vatrano (Forsling, Reinhart). Brankári: Reimer - Knight, strely na bránku: 26:34, 12.276 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Alexander Ovečkin Zdeno Chára New York Islanders Martin Fehérváry