Raducanuová vyhrala a zdramatizovala stretnutie: Česko po prvých zápasoch remizuje s Britániou

Britská tenistka Emma Raducanuová Britská tenistka Emma Raducanuová Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

PRAHA - České tenistky hrajú s Veľkou Britániou po prvom dni kvalifikácie Pohára Billie Jean Kingovej v Prahe nerozhodne 1:1. V prvej dvojhre uspela na štvanickej antuke Markéta Vondroušová, ktorá deklasovala Harriet Dartovú 6:1 a 6:0. Tereza Martincová potom nevyužila proti svetovej dvanástke Emme Raducanuovej svoje šance a s prekvapivou víťazkou minuloročného US Open prehrala dvakrát 5:7.

Sobotný program rozohrajú od 11:30 tímovej jednotky Vondroušová a Raducanuová. Potom by mali hrať Martincová s Dartovou. Zápas prípadne rozhodne štvorhra, do ktorej český kapitán Petr Pála nahlásil šestnásťročnú Lindu Fruhvirtovú s Máriou Bouzkovou. Nominácia na sobotné zápasy je možné zmeniť.V českom tíme figuruje ešte Karolína Muchová.

V prvej hre urobila nervózna Vondroušová dve dvojchyby a o servis prišla. Ešte v druhom geme prehrávala 15:40, ale potom jej Britka pomohla dvojchybu. A zvrat priniesla ďalšia výmena - Vondroušová pri dobiehaní lopty spadla, ale súperka trafila miesto úplne odkrytého dvorca sieť. Odvtedy česká tenistka vývoj kontrolovala av prvom sete stratila už iba päť výmen. Zápas so 101. hráčkou sveta rozhodla za 55 minút ziskom dvanástich hier v rade.

"Zo začiatku bola veľká nervozita, ale potom som sa dostala do zápasu. Hrozne si to tu užívam. Nestáva sa často, že by sme hrali na Štvanici, takže je to skvelý," povedala na kurte dvadsaťdvaročná Vondroušová, ktorá si v tímovej súťaži vylepšila bilanciu na šesť výhier a jednu porážku.

Martincová mala v zápase debutantiek v súťaži družstiev v prvej sade setbol. Za stavu 5:4 ale trafila sieť a o set prišla. V druhom sete viedla 4:1, ale náskok dvoch brejkov neudržala. V dlhej deviatej hre mala ešte tri brejkboly, neuspela a v koncovke viac chybovala.

Víťazky česko-britského duelu postúpia do finálového turnaja, ktorý je v pláne na zatiaľ neurčenom mieste 8. až 13. novembra.

Viac o téme: Fed Cup Harriet Dartová Markéta Vondroušová Tereza Martincová Emma Raducanuová Pohár Billie Jean Kingovej