Snívajte! A všetko sa stane skutočnosťou... Mladá Ruska sa emotívne rozlúčila s kariérou

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

MOSKVA - Krasokorčuliarska majsterka Európy z roku 2019 Sofia Samodurovová ukončila kariéru. Je ďalšou ruskou pretekárkou, ktorá tak urobila ešte pred dvadsiatymi narodeninami. Kontinentálny titul získala ako šestnásťročná, potom čo porazila aj úradujúcu olympijskú šampiónku Alinu Zagitovovú. V nasledujúcich sezónach sa v nabitej ruskej konkurencii nepresadila do reprezentácie.

S vrcholovým športom sa rozlúčila v devätnástich rokoch. "Drahí priatelia, je na čase urobiť oznámenie. Ukončila som svoju športovú kariéru," napísala na instagrame.

Potom dlho ďakovala všetkým, ktorí sa na jej krasokorčuliarskej dráhe podieľali. "Keď som bola malá, tak som ani nepomýšľala na to, že by som sa stala majsterkou Európy a bronzovou medailistkou vo Svetovej tímovej trofeji. Nemohla som si to myslieť, ale mohla som snívať, a preto vyzývam všetkých mladých športovcov: Snívajte! A všetko sa stane skutočnosťou," dodala teraz už bývalá zverenkyňa Alexeja a Taťjany Mišinových.

"Ako tréneri sme sa len zriedka mohli sťažovať, že by prišla na tréning a niečo odbila. Ukázala a urobila, čo si pripravila. Toto bolo jej rozhodnutie. Budúca sezóna je neistá z pohľadu medzinárodných súťaží. Ona študuje a bude v štúdiu pokračovať a začne to kombinovať s trénovaním. Už začala pracovať s našimi mladými krasokorčuliarmi," komentovala Mišinová odchod svojej zverenkyne.

Návrh na zvýšenie minimálneho veku

Skoré ukončenie kariéry najmä ruských krasokorčuliarok sú jedným z hlavných dôvodov, prečo bude Medzinárodná korčuliarska únia na júnovom kongrese prejednávať návrh na postupné zvýšenie minimálneho veku pre účasť na seniorských súťažiach zo súčasných pätnástich na sedemnásť rokov.

Aktuálne nesmú ruskí pretekári štartovať na žiadnych medzinárodných súťažiach kvôli vpádu vojsk ich krajiny na Ukrajinu.

Viac o téme: Krasokorčuľovanie Sofia Samodurovová
  • Autor: © Zoznam
  • Instagram/sofia_samodurova
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy