Už ako 15-ročný trénoval so seniormi: Mladý brankár Trnavy si kliesni cestu do vrcholového futbalu

Mládežnícky brankár trnavského Spartaka Patrik Vasiľ trénuje so seniormi a sníva o šampionáte
Mládežnícky brankár trnavského Spartaka Patrik Vasiľ trénuje so seniormi a sníva o šampionáte Zdroj: Archív Patrik Vasiľ

TRNAVA - Pochádza z Vranova nad Topľou, kde aj začínal s futbalom ako 6-ročný na tamojšom ihrisku. Stojí síce medzi troma žrďami, ale za žiakov strieľal góly aj v útoku... Už ako 15-ročný okúsil tréning so seniormi v slovenskom Ríme. Reč je o mladom talentovanom slovenskom reprezentantovi, 17-ročnom brankárovi trnavského Spartaka Patrikovi Vasiľovi, ktorý si kliesni cestu do vrcholového futbalu.

Patrik, vraj ste začínali s futbalom vo Vranove ako útočník... Spomínate si, či ste aj strieľali góly?

"Hral som na poste útočníka, ale aj brankára... Za staršiu kategóriu som bol v bránke a s mojou som pôsobil v útoku. Áno, strieľal som aj góly do siete brankárov. Doposiaľ ich mám na konte 56, je to zaevidované aj na futbalnete. Uvidíme, či pridám ešte nejaké góly v mojej kariére..."

Čo rozhodlo, že ste napokon zakotvili medzi troma žrďami a je z vás brankár?

"Dlhé obdobie znamenalo pre mňa, že chcem strieľať góly. Lenže v dvanástom roku môjho života sa to otočilo a chytiť strelu znamenalo pre mňa odrazu viac ako dať gól... Ak mám povedať pravdu, rozhodol som sa preto, aby som nemusel toľko behať (smiech)..."

Je to pre vás väčšia zodpovednosť byť brankárom?

"Samozrejme, je to väčšia zodpovednosť, keďže sa hlavne hovorí o každom góle, ktorý dostanete a menej o gólových príležitostiach, ktoré ste premárnili. Nehovoriac o tom, že ja som posledný hráč, ktorý má možnosť zabrániť gólu..."

Mládežnícky brankár trnavského Spartaka Galéria fotiek (4) Zdroj: Archív Patrik Vasiľ

Máte svoj futbalový brankársky vzor u nás alebo vo svete?

"Mám ich viac a pozorne sledujem ich prácu v šestnástke, hru nohami a ďalšie dôležité činnosti, ktoré môžem zužitkovať v mojej práci. Najviac sa mi páči Ederson z Manchestru City, ale snažím si od každého brankára vziať niečo pozitívne, v čom je najlepší, trebárs ako napríklad Neuer v jeho nepredvídateľnosti, Courtois v chytaní jeden proti jednému, atď."

Vy ste už ako 15-ročný trénovali v trnavskom Spartaku so seniormi... Úžasné! Spomínate si na prvé chvíle v šatni a na ihrisku s mužmi. Kto sa vás v začiatkoch najviac ujal, či vám poradil?

"Samozrejme, že si na to pamätám. V tom čase akurát začal covid, takže to bolo také kostrbaté - z domu sme chodili na ihrisko a späť. Najviac mi pomáhal môj brankársky kolega Dobrivoj Rusov, ktorý ma tiež každý deň vozil na tréning a naspäť domov."

Momentálne stále trénujete s A-mužstvom Spartaka, boli ste aj dvakrát na zimných sústredeniach na Malte, ale na ligovú premiéru aj v takom mladom veku stále len čakáte... Ste pripravený naskočiť do Fortuna ligy?

"Pripravený som stále, musím už len makať a čakať trpezlivo na svoju príležitosť. A keď sa naskytne, potom to už bude len na mne, ako sa jej chopím."

Pred dvoma rokmi si vás dokonca vyhliadol slávny anglický tím Manchester United, kde ste boli na stáži... Môžete to priblížiť ako tam bolo? Čo vám dala spomínaná stáž?

"Rád spomínam na stáž na ostrovoch. Bolo tam super, dalo mi to veľa, či už po futbalovej stránke alebo po tej mentálnej. Tréningové jednotky som absolvoval s kategóriami U18 a U23. Bola to obrovská dávka motivácie zdokonaľovať sa v každej oblasti. Páčilo sa mi fungovanie ich akadémie, kde som sa každý deň stretával aj s hráčmi A-tímu United."

Mládežnícky brankár trnavského Spartaka Galéria fotiek (4) Zdroj: Archív Patrik Vasiľ

Už tretí rok pôsobíte v tíme U19 a teraz finišuje jarná časť najvyššej dorasteneckej súťaže a váš Spartak má šancu získať aj majstrovský titul... Je to reálne?

"Je to reálne! Zostáva nám už len vyhrať posledné tri zápasy tejto sezóny a veriť, že naši súperi o titul zakopnú... Čiže, nezáleží to len od nás, ale aj od lídra súťaže z Trenčína, ktorý vedie tabuľku o dva body. Uvidíme, ako to celé dopadne, najradšej by som bol, aby titul zakotvil po tejto skvelej sezóne práve u nás v Trnave!"

Od pätnástich rokoch ste aj v slovenskej reprezentácii, kde patríte rovnako k oporám kolektívu. O mesiac bude u nás v kategórii U19 európsky šampionát... Je to váš sen dostať sa do nominácie trénera Rusnáka?

"Účasť na európskom šampionáte je túžbou každého hráča a určite by potešila aj mňa. Robím dennodenne maximum. V kútiku duše verím, ale konečné rozhodnutie je na tréneroch..."

Každý športovec sa pozerá do budúcnosti a má svoje predstavy a túžby... Aké sú tie vaše?

"Len tie najvyššie, ktoré sa vo futbale dajú dosiahnuť. Treba veľmi tvrdo na sebe pracovať a ísť krok po kroku za vysnívanými cieľmi..."

Mládežnícky brankár trnavského Spartaka Galéria fotiek (4) Zdroj: FC Spartak Trnava/Lukáš Grinaj

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: FC Spartak Trnava Patrik Vasil
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy