VIDEO Tomáš Urban a Simona Szarková sa stali najlepšími hádzanármi Slovenska za rok 2021

Na snímke Simona Szarková si preberá cenu v kategóriách Najlepšia ľavá spojka a zároveň Najlepšia hádzanárka Slovenska počas slávnostného vyhodnotenia ankety Sedmička roka - najlepší hádzanári a hádzanárky za rok 2021 v Bratislave Na snímke Simona Szarková si preberá cenu v kategóriách Najlepšia ľavá spojka a zároveň Najlepšia hádzanárka Slovenska počas slávnostného vyhodnotenia ankety Sedmička roka - najlepší hádzanári a hádzanárky za rok 2021 v Bratislave Zdroj: TASR/Pavol Zachar

BRATISLAVA - Tomáš Urban a Simona Szarková sa stali najlepšími hádzanármi Slovenska za rok 2021. Tridsaťdvaročný Urban zvíťazil v tradičnej ankete Slovenského zväzu hádzanej druhýkrát v kariére, predtým v roku 2016. Tridsaťročná Szarková sa z ocenenia teší premiérovo. Na tróne vystriedali Martina Straňovského a Viktóriu Oguntoyovú. Výsledky ankety slávnostne vyhlásili v piatok v Bratislave.

Pravý krídelník Tomáš Urban, ktorý alternuje aj na pozícii pravej spojky, bol v uplynulom období výraznou oporou a streleckým lídrom slovenskej reprezentácie. V prvej polovici minulého roka pomohol tímu TV Emsdetten k záchrane v druhej najvyššej nemeckej súťaži a týždeň pred štartom sezóny 2021/2022 prestúpil k bundesligistovi TSV GWD Minden. S národným tímom vlani účinkoval v EHF Euro Cupe, ktorý slúžil ako príprava na domáce ME 2022, Slovensko v ňom v konkurencii Maďarska, Chorvátska a Španielska nezískalo ani bod.

 

Urban nebol pre povinnosti v klube priamo na vyhlásení, prítomným sa prihovoril prostredníctvom videa: "Ospravedlňujem sa, pretože nás v klube čakajú ešte tri zápasy a tri šance, aby sme sa udržali v Bundeslige. Ďakujem za ocenenie, veľmi si ho vážim a je odmenou za čas a úsilie, ktoré tomu človek venuje. Cenu predo mnou získali vynikajúce osobnosti slovenskej hádzanej a som rád, že môžem byť medzi nimi. Keďže som ju získal už druhýkrát, je to pre mňa znamenie, že to, čo robím, robím dobre."

Ľavá spojka Szarková sa koncom minulého roka predstavila v drese slovenskej reprezentácie na svetovom šampionáte v Španielsku, bola však limitovaná po predchádzajúcom zranení a chirurgickom zákroku v kolene. Slovenky obsadili na MS, kam sa dostali na základe voľnej karty, konečné 26. miesto.

Na klubovej scéne pôsobila Szarková v Maďarsku, z Mosonmagyaróváru prestúpila v priebehu roka 2021 do Siófoku, v novej sezóne si bude obliekať dres Kisvárdy. "Prekvapilo ma to, pretože konkurencia kvalitných hráčok bola veľká. Chcela by som sa preto hlavne poďakovať všetkým, ktorí mi dali svoj hlas. Je to veľmi dobrý pocit cítiť takú podporu, veľmi si to vážim," povedala Szarková na vyhlásení.

 

 

Tomáš Urban i Szarková figurujú na svojich postoch aj v najlepšej Sedmičke roka 2021, obaja v nej obhájili pozíciu z predchádzajúcej ankety. V ideálnej mužskej zostave minulého roka sú okrem T. Urbana ešte Marián Žernovič, Lukáš Péchy, Jakub Prokop, Ľubomír Ďuriš, Patrik Hruščák a Martin Slaninka. Do najlepšej sedmičky žien sa popri Szarkovej dostali Oguntoyová, Martina Popovcová, Vladimíra Bajčiová, Barbora Lanczová, Bibiana Štefaniková a Kristína Pastorková.

Najlepšími hráčmi najvyšších domácich súťaží sú Martin Straňovský z HK Košice a rovnako ako pred rokom Réka Bíziková z HC DAC Dunajská Streda. Ceny pre najväčšie talenty do 20 rokov patria Tomášovi Smetánkovi a Monike Pénzesovej.

Súčasťou vyhlásenia najlepších bolo aj uvedenie ďalších osobností slovenskej hádzanárskej histórie do Siene slávy, do ktorej sa v predchádzajúcich rokoch dostalo už 48 významných postáv. Novými členmi sa v piatok stali Anna Hradská-Kopecká, Elena Gašparíková-Brezányová a Anna Košíková.
    
Výsledky ankety o najlepších hádzanárov SR za rok 2021:
Niké Najlepší hádzanár SR: Tomáš Urban
Niké Najlepšia hádzanárka SR: Simona Szarková
Najlepší hráč v NHE: Martin Straňovský
Najlepšia hráčka v MOL Lige: Réka Bíziková
SWAN Talent do 20 rokov: Tomáš Smetánka
SWAN Talent do 20 rokov: Monika Pénzesová

Sedmička roka 2021:

Muži:
Najlepšie ľavé krídlo: Lukáš Péchy
Najlepšia ľavá spojka: Jakub Prokop
DS-CAR Najlepšia stredná spojka: Ľubomír Ďuriš
Najlepšia pravá spojka: Patrik Hruščák
Najlepšie pravé krídlo: Tomáš Urban
Najlepší pivot: Martin Slaninka
Najlepší brankár: Marián Žernovič

Ženy:
Najlepšie ľavé krídlo: Martina Popovcová
Najlepšia ľavá spojka: Simona Szarková
DS-CAR Najlepšia stredná spojka: Vladimíra Bajčiová
Najlepšia pravá spojka: Barbora Lanczová
Najlepšie pravé krídlo: Bibiana Štefaniková
Najlepšia pivotka: Kristína Pastorková
Najlepšia brankárka: Viktória Oguntoyová

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Tomáš Urban Simona Szarková
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Jakub Popelka
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy