Američania môžu mať znovu šprintérskeho kráľa MS: Favoritom stovky je Kerley

Fred KerleyFred Kerley Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini

EUGENE - Američania môžu mať tretíkrát za sebou šprintérskeho kráľa atletických majstrovstiev sveta. Favoritom ostro sledovanej mužskej stovky, ktorá sa na šampionáte v Eugene začne piatkovými rozbehmi a vyvrcholí v sobotu, je niekdajší štvrtokr Fred Kerley. Otáznik sa vznáša nad zdravotným stavom a formou prekvapivého olympijského víťaza Marcella Jacobsa z Talianska.

Kerley pred tromi rokmi získal svetový bronz v behu na 400 metrov, no vlani ohlásil prechod na stovku. Bolo z toho olympijské striebro a ďalšie zlepšenie v tejto sezóne. Vysoký dvadsaťsedemročný šprintér sa pri všetkých siedmich štartoch dostal pod desať sekúnd. Na americkom šampionáte bežal v rozpätí dvoch hodín v semifinále a finále časy 9,76 a 9,77. Nikto iný nebol tento rok rýchlejší. Kerley je presvedčený, že jeho štvorstovkárske korene mu na rýchlej rovinke pomáhajú. "Rýchlosť prichádza v ten správny čas. Keď každý zomiera, ja predbieham," poznamenal na webe Svetovej atletiky.

Chrbát mu kryjú ďalší silní krajania. Svetový titul bude obhajovať Christian Coleman, ktorý v semifinále národného šampionátu bežal 9,87 a finále vynechal, pretože mal istú divokú kartu. Pod 9,90 sekundy sa na národnú kvalifikáciu dostali tiež vlaňajší líder svetových tabuliek Trayvon Bromell a Marvin Bracy.

Ako odpovie Blake a olympijský víťaz Jacobs?

Papierovo tretí čas z účastníkov MS majú Jamajčan Yohan Blake, majster sveta z roku 2011, a Keňan Ferdinand Omanyala. Africký rekordér ale bude rád, keď vôbec preteky stihnú, pretože až dnes dostal americké víza a do Eugene by mal doraziť v piatok ráno.

Talian Jacobs, ktorý víťazstvom na OH šokoval atletický svet, vyhral šesťdesiatku na halových majstrovstvách sveta, ale letnú sezónu niekoľkokrát prerušil pre svalové problémy. Ešte sa nedostal pod desať sekúnd. Naposledy pretekal 26. júna, keď v čase 10,12 sekundy získal taliansky titul. O pár dní neskôr na poslednú chvíľu zrušil účasť na mítingu Diamantovej ligy v Štokholme, pretože pri tréningu znovu ucítil bolesť vo svale a nechcel riskovať.

Lamont Marcell Jacobs prepísal Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/David J. Phillip

Favoritky na ženskú stovku sú z Jamajky

Na ženskej stovke, ktorá vyvrcholí v nedeľu, sa zdá byť neotrasiteľná pozícia Jamajčaniek. Na vlaňajších olympijských hrách vyhrala Elaine Thompsonová-Herahová pred Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou a Sherickou Jacksonovou. Najrýchlejšou ženou sezóny je tridsaťpäťročná Fraserová-Pryceová, ktorá už má deväť zlatých medailí z majstrovstiev sveta. Prvý titul na vrcholnom svetovom podujatí získala pred štrnástimi rokmi, keď vyhrala stovku na OH v Pekingu. V máji v Nairobi a na júnovej Diamantovej lige v Paríži bežala 10,67 sekundy, na jamajskom šampionáte bola v rozbehu len o tri stotiny pomalšia. Do ďalších fáz už nenastúpila, keďže účasť na MS mala istú.

Viac o téme: MS v atletike Fred Kerley Marcell Jacobs Eugene