Víťazka sa zo zlata dlho netešila: Aj Čorbovú ranila krutosť kontroverzného duatlonu na Svetových hrách!

Nikola Čorbová sa v cieli duatlonu dozvedela, že je diskvalifikovanáNikola Čorbová sa v cieli duatlonu dozvedela, že je diskvalifikovaná Zdroj: SOŠV/PETER PAŠUTH

BIRMINGHAM - Slovenka Nikola Čorbová nebude v dobrom spomínať na preteky v duatlone na Svetových hrách v Birminghame. Absolvovala síce všetky tri časti, ale v cieli sa rovnako ako polovica žien zo štartového poľa dozvedela, že je diskvalifikovaná. Informoval o tom web olympic.sk.

Duatlonistky vybiehali na trať už ráno o 8.00 h miestneho času. Už vtedy ortuť teplomera ukazovala 28 stupňov Celzia. Postupne sa vzduch ešte otepľoval a podmienky začali byť pre pretekárky, ktoré absolvovali 10 km beh, 40 km cyklistickú časť a nakoniec ešte 5 km, neznesiteľnejšie.

Nikola Čorbová počas duatlonu Galéria fotiek (2) Zdroj: SOŠV/PETER PAŠUTH

Čorbová sa po bežeckej časti pohybovala okolo 20. miesta, na bicykli sa začala posúvať dopredu. Do cieľa dobehla na konečnej 15. pozícii. Po prebehnutí cieľovou čiarou sa dozvedela, že polovica štartového poľa vrátane nej je diskvalifikovaná.

Katastrofálna organizácia na trati

"Organizácia na trati bola katastrofálna. Nikto nám neukázal v prvom kole smer jazdy na bicykli, netušili sme, či ideme správne. Boli sme väčšia skupina, v ktorej sme spolupracovali. Mám pocit, že sme išli aj o kolo viac, ako sme mali," hovorila ešte pred definitívou o diskvalifikácii Čorbová.

O kontroverznosti pretekov svedčí aj fakt, že medzi diskvalifikovanými boli aj v cieli prvá Francúzka Garance Blautová a tretia Nemka Merle Brunneeová. Obe sa po pretekoch tešili zo zisku medailí a po chvíli sa dozvedeli krutý verdikt. Zlato napokon pripadlo Maurine Ricourovej z Belgicka.

Svetové hry v Birminghame

Duatlon

Ženy (10 km beh – 40 km cyklistika – 5 km beh): 1. Maurine Ricourová (Bel.) 2:01:38, 2. Ai Uedová (Jap.) +20 s, 3. Joselyn Breová Abreuová (Ven.) +1:04 min, ... Nikola ČORBOVÁ (SR) diskvalifikovaná

Viac o téme: Nikola Čorbová Svetové hry Duatlon Maurine Ricourová
  • Zdroj: TASR, olympic.sk