Zátopkov bežecký rekord ešte nikto neprekonal: Pred 70. rokmi sa písala história v Helsinkách

Manželia Zátopkovci v olympijskej dedine 1952 v HelsinkáchManželia Zátopkovci v olympijskej dedine 1952 v Helsinkách Zdroj: ČTK/TASR

HELSINKI - Mnoho pozoruhodných výkonov priniesli XV. letné olympijské hry, ktoré sa začali pred 70 rokmi, 19. júla 1952 vo fínskych Helsinkách. A prizerali sa aj jednému z najpamätnejších počinov v olympijskej histórii. Postaral sa o neho československý bežec Emil Zátopek, ktorý počas ôsmich dní získal v atletike tri zlaté medaily, vo všetkých disciplínach navyše stanovil nové maximum hier.

Vytrvalec Emil sa stal vďaka svojim impozantným atletickým predstaveniam doslova hrdinom fínskych fanúšikov, ktorí mu dali prezývku Satupekka - Rozprávkový Péťa. V Helsinkách zažiarila tiež Zátopkova manželka Dana, ktorá ovládla súťaž v hode oštepom.

V severnejšej oblasti sa olympijská pochodeň pre letný sviatok pod piatimi kruhmi nikdy neusídlila. Fínska metropola mala pôvodne hostiť hry už v roku 1940, kvôli druhej svetovej vojne však olympijský plameň nesený legendárnymi bežcami Paavom Nurmim a Hannesom Kolehmeinenom v krajine zaplával až o dvanásť rokov neskôr. Helsinki vďaka 28 olympijským a deviatim svetovým rekordom zostali 56-ročnými hrami s najvyšším počtom nových zápisov do štatistík.

Premiéra pre Izreal, Indonéziu, Čínu a Sovietsky zväz

Prvýkrát tu pod piatimi kruhmi pretekali reprezentanti Izraela, Indonézie, Čínskej ľudovej republiky a tiež Sovietskeho zväzu. Práve európska komunistická veľmoc sa na hrách vehementne túžila ukázať v čo najlepšom svetle, s počtom 71 medailí sa umiestnila na druhom mieste za USA. Prvé zlato pre ňu získala diskarka Nina Romaškovová, ktorá vylepšila olympijské maximum takmer o štyri metre.

Úplne nečakaného víťaza mal v Helsinkách beh na 1500 m. Luxemburčan Joseph Bartel pre svoju krajinu vybojoval prvé a doteraz jediné zlato zo súťaží pod piatimi kruhmi, traťou preletel v novom olympijskom rekorde 3:45,2 sekundy. Desaťboj si rovnako ako o štyri roky skôr v Londýne podmanil Američan Bob Mathias, obhájiť titul olympijského víťaza sa mu podarilo ako prvému v histórii.

Trinásť medailí pre Československo

Československo v Helsinkách reprezentovalo 99 športovcov, z toho 13 žien. Najmladším účastníkom bol 17-ročný veslár Miroslav Koranda, najstarším kanoista Bohuslav Karlík (43). Československí reprezentanti vybojovali 13 medailí, z toho sedem zlatých, tri strieborné a tri bronzové.

Viac o téme: Dana Zátopková Emil Zátopek OH Helsinki