Vytočený van Aert to už nevydržal a vypenil na novinárov: Toto je otázka totálne na hov*o!

Wout Van Aert v zelenom dreseWout Van Aert v zelenom drese Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

PARÍŽ - Tím Jumbo-Visma dominoval tohtoročnej cyklistickej Tour de France tak výrazne, že sa jeho najväčšie hviezdy Jonas Vingegaard a Wout van Aert nevyhli otázkam na použitie nedovolených prostriedkov. Obaja doping, ktorý v minulosti sprevádzal mnoho ročníkov Tour, dôrazne popreli.

"Toto je otázka na h...o, dostávame ju každý rok," reagoval v rozhovore s novinármi nahnevane Belgičan Van Aert po sobotňajšej časovke. Tú vyhral pred Dánom Vingegaardom, ktorý si tým prakticky zabezpečil celkové prvenstvo v pretekoch. "Len kvôli tomu, že predvádzame výkony na takto vysokej úrovni, sa musíme brániť. Nechápem to," dodal Van Aert, ktorý sa postaral o tri zo šiestich etapových výhier svojej stajne a získal tiež zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže.

Nepáči sa mi, že stále dostávame tieto otázky

"Tvrdo sme sa na to nadreli. Cyklistika sa zmenila a nepáči sa mi, že musíme stále odpovedať na tieto otázky. Kontrolujú nás neustále celý rok, nie len na Tour, ale aj v našich domovoch. Jednoducho sme na to trénovali. Keď sa pozriete na náš tím, ako sa v priebehu rokov zlepšil, neprišlo to z ničoho," dodal dvadsaťsedemročný univerzál Van Aert, kľúčový pomocník nového šampióna Tour.

O dva roky mladší Vingegaard tento rok vyhral suverénne dve horské etapy a zosadil z trónu Slovinca Tadeja Pogačara, ktorý ovládol minulé dva ročníky. Taktiež on novinárov ubezpečoval, že sa jeho tímu dá veriť.

Nikto z nás nedopuje

"Sme úplne čistí, každý z nás. Nikto z nás neberie nič nepovolené. Myslím, že sme takí dobrí, pretože sme sa výborne pripravili. Posunuli sme na novú úroveň sústredenia vo vysokohorskom prostredí. Robíme maximum s materiálom, stravou a tréningom. Náš tím je v tomto najlepší, preto nám môžete veriť," povedal pred dnešným slávnostným dojazdom do Paríža Vingegaard, ktorý na obhajcu prvenstva Pogačara získal celkovo viac ako tri minúty. 

Na najslávnejších pretekoch sveta sa neobjavil dopingový prípad od roku 2015, keď bol Talian Luca Paolini pozitívne testovaný na kokaín. Pred ním mal posledný pozitívny test v roku 2012 Luxemburčan Fränk Schleck na zakázané diuretikum.

V predchádzajúcom desaťročí sa ale predovšetkým ročníky 2006-2008 jazdili v tieni dopingových podozrení a afér. V roku 2007 bol Vingegaardov krajan Michael Rasmussen vyradený z pretekov v čase, keď mal v držbe žltý dres lídra. Jeho tím Rabobank ho odvolal z Tour a prepustil kvôli tomu, že klamal o mieste svojho pobytu a zmeškal dopingové kontroly.

Holandská banka Rabobank sa stiahla z cyklistiky v roku 2012. Tím ale pod rôznymi sponzorskými názvami pokračoval, až sa v roku 2019 premenoval na Jumbo-Visma.

Viac o téme: Wout van Aert Jonas Vingegaard
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter/Feargal McKay, Reuters
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá