Americká basketbalistka pred súdom v Rusku: Konope má na predpis, v USA je to vraj bežné

Brittney GrinerováBrittney Grinerová Zdroj: SITA/AP/Rick Scuteri

MOSKVA - Americká basketbalistka Brittney Grinerová dnes v prvej obsiahlejšej výpovedi pred súdom v Moskve zopakovala, že zákony krajiny porušila neúmyselne a konope používa na odporúčanie lekára ako prostriedok na tíšenie chronických bolestí. Uviedla, že nevie, ako sa droga v jej batožine ocitla, zrejme ju pribalila nedopatrením, keď sa v rýchlosti pripravovala na cestu z USA na pokračovanie sezóny v Rusku, kde je dlhoročnou oporou veľkoklubu z Jekaterinburgu.

"Nemala som v úmysle porušiť akýkoľvek zákon Ruskej federácie," citovala Grinerovú agentúra Interfax. Basketbalistka znovu priznala, že nájdená látka patrí jej. Konope užíva pre chronické ťažkosti, ako je podľa nej v USA bežné. Zdôraznila ale, že v sezóne marihuanu neužíva, pretože si je vedomá toho, že je to zakázaná látka a hrozila by nielen jej, ale celému tímu diskvalifikácia.

Grinerová sa podľa agentúry AP na súde tiež posťažovala na zaobchádzanie pri zatknutí 17. februára na letisku, po tom ako boli u nej objavené náplne do elektronickej cigarety s hašišovým olejom. Vypovedala, že do Moskvy dorazila po trinásťhodinovom vyčerpávajúcom lete, navyše indisponovaná po ochorení covidom-19, mohla teda pôsobiť omámene. Keď bola 206 cm vysoká hráčka odvedená, tlmočník podľa nej preložil len zlomok z jej výpovedí pri výsluchu, neboli jej vysvetlené práva a nemala prístup k advokátovi. Úradníci jej tiež predložili na podpis dokumenty bez toho, aby jej vysvetlili ich obsah. Predstavu o tom, čo sa deje, vraj získala za pomoci prekladača v mobilnom telefóne.

V Rusku sa začal Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Alexander Zemlianichenko

Dvojnásobná olympijská víťazka i majsterka sveta je od zatknutia vo väzbe, ktorá jej bola predĺžená do 20. decembra. Súd začal 1. júla, ďalšie pojednávanie bolo stanovené na 2. augusta. Za držanie a pašovanie drog Grinerovej v Rusku hrozí desaťročné väzenie. Hráčka bola zadržaná týždeň pred vpádom ruských vojsk na Ukrajinu, na ktorý USA reagovali zavedením sankcií proti Rusku, ktoré zase Spojené štáty kritizuje za dodávanie zbraní na Ukrajinu.

Viac o téme: Brittney Grinerová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy