VIDEO Guardiola velebil Haalanda po ligovom debute: Dáva góly odvtedy, čo sa narodil

Na snímke sprava Erling Haaland z Manchestru City a tréner Pep GuardiolaNa snímke sprava Erling Haaland z Manchestru City a tréner Pep Guardiola Zdroj: TASR/AP/Frank Augstein

LONDÝN - Nórsky útočník Erling Haaland má za sebou mimoriadne vydarený debut v anglickej futbalovej Premier League. Dvoma zásahmi zariadil v nedeľu triumf obhajcu titulu Manchestru City na ihrisku West Hamu 2:0 a je iba druhý hráč v klubovej histórii, ktorý zaznamenal gólové double hneď vo svojej ligovej premiére. Prvým bol Sergio Agüero v roku 2011.

"Bol to pre mňa dobrý štart v Premier League," hodnotil Haaland po zápase svoj výkon v rozhovore pre Sky Sports a jedným dychom dodal, že nemuselo zostať iba pri dvoch góloch. Lepšie mohol podľa vlastných slov reagovať napríklad po krížnej prihrávke od Ilkaya Gündogana: "Áno, mal som tam byť. Je to o vzájomnej interakcii, na ktorej pracujeme každý deň na tréningoch a zlepšenie ešte určite príde."

Na tribúne videl oba góly nórskeho kanoniera aj jeho otec Alfie, ktorý pôsobil v Manchestri City v rokoch 2000 až 2003. "Som rád, že bol dnes pri tom. Pre mňa ako debutanta v tejto súťaži to bol veľký moment," uviedol Haaland, ktorý začal hneď po letnom príchode z Borussie Dortmund potvrdzovať povesť kanoniera. Gólov chce vo svojej prvej sezóne za "Citizens" nastrieľať čo najviac. "Už je to takmer 30 minút, čo som dal svoj posledný, takže v tom musím pokračovať," vtipkoval chvíľu po záverečnom hvizde.

Haaland si otvoril strelecký účet v súťažnom zápase za City už v prvom polčase. V šestnástke domácich chcel obísť brankára Alphonsea Areolu a ten ho fauloval. Haaland potom sám nariadený pokutový kop v 36. minúte bezpečne premenil strelou po zemi k pravej žrdi. Víťazstvo poistil v 65. minúte, po skvelej kolmici za obranu od Kevina De Bruyneho osamotený pred brankárom nezaváhal.

Z ihriska odišiel v 78. minúte a jeho prínos pre tím opakovane ocenil aj tréner Pep Guardiola: "Vie si neskutočne nabehnúť za chrbát súpera a je to fantastický zakončovateľ. Nemal som žiadne obavy, že by nezapadol do mužstva a neplnil, čo od neho očakávame. Keď dáva góly odvtedy, čo sa narodil, prečo by ich nestrieľal za City? Perfektne sa adaptoval na to, čo chceme hrať."

Kontrolovali celý zápas

City na ihrisku londýnskeho klubu suverénne dominovali v držaní lopty a domácich prakticky k ničomu nepustili. "Kontrolovali celý zápas. Dnes boli príliš dobrí na to, aby sme mohli pomýšľať na prekvapenie," priznal tréner West Hamu David Moyes.

Londýnčania v minulej sezóne rovnakému súperovi uchmatli doma v predposlednom kole bod po remíze 2:2, teraz však vyšli strelecky i bodovo naprázdno. "Loptu sme mali vo svojej moci veľmi málo a tak sme vlastne ťažko mohli niečo vymyslieť. Bola to zaslúžená prehra," dodal Moyes.

Viac o téme: Pep Guardiola Premier League Manchester City West Ham United Erling Haaland