Zápas, ktorý pochoval nádeje Slovákov: Pokazili sme si dojem zo šampionátu, hromžia Česi

Daniel HerčíkDaniel Herčík Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

EDMONTON - Zápas s domácou Kanadou na majstrovstvách sveta dvadsiatok v Edmontone obranca Stanislav Svozil vynechal, proti Lotyšsku už zase naskočil. Českým hokejistom pomohol streleným gólom, konečnej porážke 2:5 ale nezabránil.

Lotyši boli doteraz najslabším tímom v A-skupine. Z troch zápasov získali len bod za prehru v predĺžení so Slovenskom. "Sledovali sme ich celý turnaj. Nepovedal by som, že to bol slabý súper," povedal Svozil, ale s dodatkom že papierovo by Česi mali Lotyšov poraziť.

Prečo teda napokon hokejisti Lotyšska oslavovali prekvapujúce víťazstvo? "Viac si išli za výhrou, boli obetavejší a zaslúžene vyhrali," zhodnotil český obranca. Čechom sa nevydaril vstup do zápasu, v polovici prvej tretiny prehrávali 0:2. "Ak do zápasu vstúpite horšie, je to vždy zložité. My sme začali hrať dobre až v tretej tretine. To už bolo neskoro," dodal.

Lotyšskí hokejisti senzačne zdolali Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Svozil v polovici zápasu vyrovnal na 2:2. "Za nerozhodného stavu sa štartuje od nuly, ale my sme o pár minút dostali ďalšie dva góly. Potom to bolo ťažšie a ťažšie," ľutoval bek, ktorý predošlý duel s Kanadou vynechal. "Mal som problémy s ramenom, alebo ešte mám. Verím, že na štvrťfinále už to bude v pohode," okomentoval Svozil svoje ťažkosti.

Česi klesli na štvrté miesto

Vďaka prehre Slovákov s Fínskom mali Česi postup do vyraďovacích bojov istý už pred zápasom. Prekvapivá výhra poslala ďalej aj Lotyšov, do play off sa napokon nedostali reprezentanti Slovenska.

Český tím po porážke klesol na štvrté miesto v tabuľke. Vo štvrťfinále sa stretne so Spojenými štátmi americkými. "Je jedno, koho dostaneme. Bude záležať na tom, ako sa pripravíme. Ak budeme hrať tak ako proti Fínsku, určite máme šancu" dodal Svozil.

Ostatné hlasy po zápase Česko - Lotyšsko:
Radim Rulík (tréner ČR): "Porážku sme si zavinili sami. Do zápasu sme vstúpili strašne laxne. Podpísalo sa na nás to, že Slováci prehrali s Fínmi a vďaka tomu sme mali účasť vo štvrťfinále istú. Podali sme hrozný výkon. Súper hral o postup, dali do toho všetko. Padali po hlavách do striel, strašne si za tým išli. Tým, ako sme boli laxní, pomalí a nedôrazní… Z našej strany tam dve tretiny nebol tím. Nemohlo to ani vyústiť v nič iné. Parametre zniesla až tretia tretina. Na mužstvo sme sa snažili zapôsobiť, pretože to vôbec nebol výkon, ktorým by sme sa chceli prezentovať. Týmto zápasom sme si pokazili dojem, ktorý sme si nejakým spôsobom budovali. Čaká nás štvrťfinále, v ktorom pôjdeme na prvý tím z druhej skupiny, takže to bude ohromne ťažké. Ale určite budeme chcieť dnešný zápas napraviť. V hodnotení zápasu sme si s kolegami trénermi povedali svoje. Máme dva dni na prípravu a urobíme maximum pre to, aby sme napravili tú šlamastyku, ktorú sme si spôsobili. Nechcem povedať, aby sme na ten zápas zabudli, pretože ja na neho nezabudnem. Výkon mal byť úplne iný. Ja s tým vôbec nemôžem súhlasiť. Bohužiaľ, dopadlo to tak, ako to dopadlo. "

Tomáš Urban (útočník ČR): "Lotyši boli lepší v nasadení, v pracovitosti… Viacmenej v deväťdesiatich percentách herných činností. Zápas zaslúžene vyhrali. Mrzí ma, že sme prehrali, na takomto turnaji si to nemôžeme dovoliť. Dostali sme facku. Možno je aj dobre, že prišla. Teraz sa musíme pripraviť na Ameriku. Asi úplne rovnako, je jedno, ktorý súper to napokon bude. Dáme do zápasu všetko, aby sme ukázali, čo v nás je. Musíme hrať ako proti Fínsku. Škoda, že som pred koncom druhej tretiny nepremenil svoju šancu. Mohlol to byť kontaktný gól a zápas by mohol vyzerať úplne inak. Beriem vinu z časti aj na seba. Na zápas sme sa zle pripravili. Mali sme celý zápas hrať ako v tretej tretine. My sme mali hrať tak, ako hrali Lotyši - dať do toho viac bojovnosti a nadšenia. S Lotyšskom sa len tak neprehrá."

Michal Gut (útočník ČR): "Doháňať manko je vždy ťažké. My sme to, žiaľ, dnes nedohnali. Takáto prehra je ťažká a nikto to nečakal, ale môže sa to stať každému. Lotyši boli živší, dravejší. Nemali čo stratiť a hrali o všetko. Myslím, že za celý tím môžem povedať, že sme na ihrisku nechali všetko. Je to za nami, budeme sa pripravovať na štvrťfinále. Nepovedal by som, že istota postupu veľmi ovplyvnila náš výkon. Keby Lotyši neboli dobrí, tak tu nehrajú a nevezmú ich miesto nejakého iného tímu. Všetci máme jeden cieľ a za tým budeme smerovať. Niektorí hráči sú na juniorskom šampionáte naposledy a končí sa aj ich juniorská kariéra. Rozhodne to nechceme zabaliť, ako si všetci okolo nás myslia. Verím tomu, že to zvládneme."

Viac o téme: Tomáš Urban Česko 20 Stanislav Svozil Radim Rulík Lotyšsko 20 Michal Gut