VIDEO Plzeň ustála tlak a má dobrú pozíciu: Trojica Slovákov si môže zahrať Ligu majstrov!

Futbalisti Viktorie PlzeňFutbalisti Viktorie Plzeň Zdroj: TASR/AP/Mikko Stig

BAKU - Futbalisti Viktorie Plzeň remizovali v stredajšom úvodnom stretnutí play off Ligy majstrov na pôde FK Karabach 0:0. Domáci hráči mali viac z hry i šancí, ale nedokázali ich využiť. V drese hostí nastúpil v 71. minúte slovenský krídelník Erik Jirka, brankár Marián Tvrdoň a útočník René Dedič sedeli na lavičke náhradníkov.

Obhajca azerbajdžanského titulu, ktorý si v tohtoročnej kvalifikácii poradil s Lechom Poznaň, FC Curych a Ferencvárosom Budapešť, usiluje o druhú účasť v hlavnej fáze "milionárskej" súťaže. Doteraz si ju zahral iba v sezóne 2017/18. Naopak Plzeň po postupe cez HJK Helsinki a Šeriff Tiraspol bojuje o štvrtý štart v skupine Ligy majstrov po rokoch 2011, 2013 a 2018.

Západočesi vyradili v roku 2016 Karabach v 3. predkole Ligy majstrov po remízach 0:0 doma a 1:1 vonku vďaka pravidlu o vyššom počte gólov vonku, ktoré už neplatí. České tímy nepodľahli v pohároch azerbajdžanskému súperovi v žiadnom z doterajších 11 stretnutí.

Len jediná zmena

Oproti dvojzápasu s Tiraspolom urobil tréner Plzne Bílek jedinú zmenu v základnej zostave. Miesto útočníka Klimenta nastúpil stopér Jemelka.

Kalvach v piatej minúte našiel z rohového kopu Hejdu, ale kapitánovi Viktorie zakončenie nesadlo. Na druhej strane podržal Viktoriu hneď dvakrát gólman Staněk. Najprv vyrazil Vešovičovu strelu a následne aj prudkú dorážku Kadyho. Po štvrťhodine hry Zoubir v sklze pred odkrytou bránkou tesne nedosiahol na Wadjiho prihrávku.

Úradujúci český majster zahrozil z ďalšieho rohu. K zakončeniu sa dostal Chorý, lenže záložník Jankovič vykopol loptu z bránkovej čiary. Vzápätí Bucha vypálil iba do brankára Magomedalijeva.

Po krátkom občerstvení kvôli vedru vytiahol Staněk Wadjiho strelu z uhla. Chorý zase vracal pred bránku Sýkorov center, ale Kopic hlavou ideálne netrafil.

Karabach, ktorý hrá kvôli bezpečnostnej situácii domáce zápasy v Baku, hnal dopredu zaplnený štadión Tofika Bachramova. V úvodnom dejstve hľadiskom niekoľkokrát obehla mexická vlna.

V 63. min dostal tretiu žltú kartu v tohtoročnej kvalifikácii Hejda, ktorý si tak nezahrá odvetu. O 20 minút neskôr Staněk vytiahol na roh ranu striedajúceho Ozobiča spoza vápna.

Po prvýkrát iný výsledok než výhra

Plzeň v tohtoročnom piatkovom kvalifikačnom dueli Ligy majstrov prvýkrát nevyhrala. Karabach doma v kvalifikáciách európskych pohárov neprehral 11. duel za sebou.

Viktoria si už v kvalifikácii zarobila minimálne 8,63 milióna eur (211 miliónov korún) za účasť v play off a istotu najmenej skupiny Európskej ligy plus niekoľko ďalších desiatok miliónov korún za desaťročný koeficient. Za postup do skupiny LM by dostala minimálne 15,64 milióna eur (384 miliónov korún) plus ďalšie financie za desaťročný koeficient a televízne práva.

Benfica vonku porazila Kyjev

Benfica Lisabon zvíťazila na ihrisku Dynama Kyjev 2:0 po góloch Gilberta a Goncala Ramosa z prvého polčasu. Maccabi Haifa prehrávala doma po polčase s CZ Belehrad 1:2, no v druhom otočila a do odvety si berie náskok 3:2.

Odvety sú na programe v utorok 23. augusta o 21.00 SELČ. Postupujúci sa predstavia v hlavnej časti LM, kde sa pripoja k 26 tímom, ktoré majú istotu účasti. Zdolané mužstvá sa presunú do skupinovej fázy Európskej ligy.