Obrovské prekvapenie v Edmontone! Mladí Česi vyradili obhajcu titulu a zabojujú o medaily

Hokejisti Česka sa tešia z postupu do semifináleHokejisti Česka sa tešia z postupu do semifinále Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press)

EDMONTON - Českí hokejisti senzačne porazili vo štvrťfinále juniorských majstrovstiev sveta v Edmontone 4:2 vysoko favorizovaný tím Spojených štátov amerických a postúpili do semifinále.

Gólom a dvoma asistenciami sa na výhre nad obhajcami zlata, ktorí v Kanade doteraz neprehrali, podieľal útočník Jiří Kulich. Spoľahlivý výkon podal brankár Tomáš Suchánek, ktorý si pripísal 28 zákrokov.

Český tím porazil na šampionáte hráčov do 20 rokov Američanov prvýkrát od roku 2011 a do semifinále postúpil po štyroch rokoch. Na medailu čakajú Česi od roku 2005. Ďalšími súpermi zverencov trénera Radima Rulíka bude v piatok domáca Kanada.

Američania, ktorí Česko porazili na juniorskom MS sedemkrát za sebou, začali zápas očakávaným náporom. Brankár Suchánek, ktorý dostal druhýkrát na turnaji prednosť pred jednotkou Bednářom, ale chytal spoľahlivo. James v druhej minúte v najväčšej šanci nestihol zakončiť.

Matt Knies a Michal Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press)

V 8. minúte tak boli blízko vedenia Česi, Urban po prihrávke spoza bránky ale trafil len žrď. V 13. minúte sa tím USA dostal do vedenia, keď Cooleymu pomohol ku gólu nečakaný odraz puku od zadného mantinelu.

Američania mali výraznú streleckú prevahu, väčšie šance si ale nevytvárali. Aj preto mohol Myšák v 18. minúte vyrovnať, keď tečoval strelu Ticháčka od modrej čiary. Český kapitán strelil na MS štvrtý gól.

V druhej tretine sa obraz hry zmenil

V druhej tretine sa obraz hry zmenil. Česi zrovnali so súperom krok, prevzali streleckú aktivitu a dostali sa aj do vedenia. Kulich sa v 26. minúte ešte nepresadil, ale Hauser o dve minúty neskôr presnou strelou zápästím už áno. V 31. minúte navyše zaváhal americký brankár Mbereko, ktorý si za svoj chrbát zrazil strelu Šapovaliva a favorit prehrával o dva góly. Suchánek v druhej časti čelil len štyrom strelám, výraznejšiu šancu mal iba Berard.

V 43. minúte bol na päť minút a do konca stretnutia vylúčený za podkopnutie Jiříčka zozadu Berard, Česko ale dlhú presilovku nevyužilo. Navyše ju skrátil Svozilov menší trest. Odchovanec Přerova oslabil český tím ešte raz, v 50. minúte dostal päťminútový trest za faul kolenom na Cooleyho a Američania dlhú presilovku raz využili. Suchánka prekonal pohotovou dorážkou Mazur.

Hokejisti Česka sa tešia Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Viac ale Američania zápas zdramatizovať nedokázali. Dve minúty pred koncom sa odhodlali k power play a nečakaný český postup potvrdil gólom do prázdneho gólu Kulich. Zámorskí hráči tak na turnaji končia, Česko čaká druhý súboj s Kanadou. V semifinále sa bude snažiť odčiniť porážku 1:5 zo základnej skupiny.

USA – Česko 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Góly: 13. Cooley (Coronato, Knies), 52. Mazur (Slaggert, Bordeleau) - 18. Myšák (Ticháček, Kulich), 28. Hauser (Ivan, Jiříček), 31. Šapovaliv (Kulich, Hamara), 59. Kulich

Viac o téme: USA Česko MS hráčov do 20 rokov
  • Zdroj: ČTK, TASR