Česko sa s tým nepára: Hokejisti, ktorí prestúpili do KHL, si nezahrajú v reprezentácii

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

PRAHA - Do českej reprezentácie nebudú povolávaní hokejisti, ktorí po začatí ruskej invázie na Ukrajinu podpísali alebo podpíšu zmluvu s niektorým z klubov Kontinentálnej ligy.

Na dnešnom zasadnutí o tom rozhodol výkonný výbor Českého zväzu ľadového hokeja, ktorý sa zišiel prvýkrát od nástupu nového prezidenta zväzu Aloisa Hadamczika do funkcie.

Český hokej nakoniec zvolil rovnaký prístup, ku akému siahli Fíni a Švédi. Tí už skôr oznámili, že hráči, ktorí budú v nadchádzajúcej sezóne pôsobiť v ruských súťažiach, nebudú nominovaní do reprezentačných tímov.

Pre budúcu sezónu majú angažmán v KHL obrancovia Libor Šulák (Vladivostok) s Michalom Jordánom (Chabarovsk) a útočníci Rudolf Červený (Vladivostok) a Dmitrij Jaškin (Petrohrad). Všetci štyria za reprezentáciu hrali.

"Nemali by však byť postihnutí hráči, ktorí len plnia zmluvy podpísané ešte pred vpádom Ruska na Ukrajinu," povedal Miroslav Augustin, ktorý sa má stať na zväze od 1. septembra riaditeľom komunikácie a marketingu.

Podľa tohto výkladu by nemali mať cestu do reprezentácie uzavretú Jordán so Šulákom. Jordán sa už vlani upísal Amuru na dva roky, Šulák predĺžil kontrakt o ďalšiu sezónu tento rok v januári, teda ešte pred inváziou.

Hadamczik má iný názor

Bývalý kouč národného tímu Hadamczik dal pritom pred dvoma mesiacmi po zvolení prezidentom zväzu najavo, že postup Švédov a Fínov sa mu nepozdáva. "Ja by som to nerobil," uviedol vtedy v rozhovore pre server sport.cz, ale zdôraznil, že ide čisto o jeho postoj.

"Potrebujeme každého dobrého hráča, a ak ide dotyčný radšej za peniazmi, a ide tam rád, je to jeho vec. Keď bude mať patričnú výkonnosť, aby ho tréner reprezentácie mohol nominovať, vôbec nič proti tomu nemám. To by ste musel hociktorému človeku, ktorý v Rusku pracuje, jeho činnosť zakázať," vyhlásil sedemdesiatročný Hadamczik.

"Hráči tiež chcú nejako uživiť rodinu. On ale nejde bojovať proti demokracii. On si predsa neberie pušku a nejde strieľať do Ukrajincov. Je hrozne zle, že prebieha vojna. To je nepopierateľné. S vojnou a tým, k čomu na Ukrajine dochádza, nesúhlasím. Ale zakazovať našim ľuďom hrať v Rusku? To by som nerobil," povedal Hadamczik v júni.

Viac o téme: KHL Česko
  • Autor: © Zoznam/
  • Facebook/Český hokej
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy