VIDEO Titul je v správnych rukách: Verstappen vyrovnal rekord Schumachera a Vettela!

Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene USAMax Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene USA Zdroj: SITA/AP/Darron Cummings

AUSTIN - Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene USA, 19. pretekoch seriálu MS F1. Na 2. mieste prišiel do cieľa Brit Lewis Hamilton na Mercedese, tretí finišoval Monačan Charles Leclerc na Ferrari.

Pre už istého majstra sveta to bolo 13. víťazstvo v sezóne, čím vyrovnal rekordné zápisy Nemcov Sebastiana Vettela a Michaela Schumachera.

Koniec dominancie Mercedesu

Tím Red Bull si vďaka Verstappenovmu víťazstvu a 4. miestu Sergia Péreza v predstihu zabezpečil celkové prvenstvo v Pohári konštruktérov. Po ôsmich rokoch ukončil dominanciu Mercedesu a získal svoje celkové piaty titul.

Verstappen už triumfom na predošlých pretekoch v Japonsku získal nedostihnuteľný náskok na čele priebežného poradia a druhý titul majstra sveta. V USA dosiahol svoje 33. víťazstvo v kariére. Bod za najrýchlejšie kolo patrí Britovi Georgeovi Russellovi z Mercedesu.

Z pole position vyštartoval Sainz, ale prišiel o ňu už na úvodných metroch, keď nedokázal zareagovať na pohotový štart Verstappena. Sklamanie tímu Ferrari z nevydareného štartu Sainza sa ešte prehĺbilo, keď do Španiela ešte v 1. kole vrazil Russell, ktorý napokon dostal 5-sekundovú penalizáciu. Pre Sainza sa preteky skončili.

Na čele sa usadil Verstappen, ktorému dýchali na krk Mercedesy Hamiltona a Russella. V 18. kole odstúpil Bottas po tom, čo neudržal monopost na trati a vyšiel do štrkovej zóny.

Strašidelná nehoda Alonsa

O štyri kolá sa Alonso na rovinke snažil predbehnúť Strolla, ten mu však prekrížil cestu a Španiela po náraze katapultovalo do vzduchu. Stroll nemohol so svojím monopostom pokračovať v pretekoch, Alonso sa do nich dokázal vrátiť.

Po odchode bezpečnostného vozidla bolo na čele poradie Verstappen - Hamilton - Pérez. Holanďan zašiel druhýkrát do boxov v 36. kole, no mechanici ho zdržali príliš dlho a  na trať sa vrátil za Leclerca. Obaja krátko na to previedli niekoľko tesných súbojov, po ktorých bol v lepšej pozícii Vestappen.

Fantastický Vettel

V 39. kole bol na 1. mieste Vettel, ktorý mieril za niektorou z desiatich bodovaných priečok, ale plány mu zmarila až 17-sekundová zastávka v boxoch v 42. kole. Na líderskú pozíciu sa posunul Hamilton pred Verstappenom a Leclercom.

O víťazovi rozhodlo 50. kolo, v ktorom Hamilton prehral efektný súboj s Verstappenom. Ten si už víťazstvo nenechal vziať a navýšil náskok na čele celkového poradia.

Do konca 22-dielneho seriálu F1 ostávajú tri podujatia. Nasledujúce sa uskutoční 30. októbra v Mexiku, pretekať sa ešte bude aj v Brazílii a sezóna sa skončí 20. novembra po Veľkej cene Abú Zabí v SAE.

hlasy (zdroj: Sport 2):

Max Verstappen, víťaz: "Toto víťazstvo pre nás znamená veľmi veľa. V úvode pretekov to vyzeralo veľmi dobre, potom sa nám skomplikovala situácia. Emocionálne to bol pre nás veľmi ťažký týždeň, keďže nedávno zomrel Dietrich Mateschitz (majiteľ tímu Red Bull). Toto víťazstvo mu venujem. Po nevydarených boxoch som išiel na hranici limitu. Chceli sme zvíťazil štýlovo a myslím, že sa to podarilo. Toto je výborná trať na predbiehanie a verím, že si preteky užili aj diváci."

Lewis Hamilton, 2. miesto: "Fantastické publikum, asi najlepšie v sezóne. Veľká pochvala patrí celému nášmu tímu, ktorý tvrdo pracoval. Dnes sme mali aj veľmi dobrú stratégiu, ktorá vyústila do tohto výsledku."

Charles Leclerc, 3. miesto: "Štartoval som z 12. miesta, takže pódium je celkom dobrý výsledok. Pneumatiky sa nám ničili, najmä prvý sektor bol veľmi náročný. Mám veľké šťastie, že jazdím za Ferrari. Veľmi si to užívam. V nasledujúcich pretekoch (v Mexiku) sa pokúsime ísť nadoraz."

VC USA (56 kôl, 1 kolo: 5,513 km, celkovo: 308,4 km): 1. Max Verstappen (Hol./Red Bull), 2. Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes) + 5,023 s, 3. Charles Leclerc (Mon./Ferrari) +7,501, 4. Sergio Pérez (Mex./Red Bull) +8,293, 5. George Russell (V. Brit./Mercedes) +44,815, 6. Lando Norris (V. Brit./McLaren) +53,758, 7. Fernando Alonso (Šp./Alpine) +55,078, 8. Sebatian Vettel (Nem./Aston Martin) +1:05,3534 min., 9. Kevin Magnussen (Dán./Haas) +1:05,834, 10. Júki Cunoda (Jap./Alpha Tauri) +1:10,919, 11. Esteban Ocon (Fr./Alpine) +1:12,875, 12. Alex Albon (Thaj./V. Brit./Williams) +1:15,057, 13. Čou Kuan-jüm (Čína/Alfa Romeo) +1:16,164, 14. Pierre Gasly (Fr./Alpha Tauri) +1:21,763, 15. Mick Schumacher (Nem./Haas) +1:24,490, 16. Daniel Ricciardo (Aus./McLaren) +1:30,487, 17. Nicholas Latifi (Kan./Williams) +1:43,588

nedokončili: Lance Stroll (Kan./Aston Martin), Valtteri Bottas (Fín./Alfa Romeo), Carlos Sainz (Šp./Ferrari)

Priebežné poradie (po 19 z 22 pretekov): 1. Max Verstappen 391 bodov*, 2. Charles Leclerc 267, 3. Sergio Pérez 265, 4. George Russell 218, 5. Carlos Sainz 202, 6. Lewis Hamilton 198, 7. Lando Norris 109, 8. Esteban Ocon 78, 9. Fernando Alonso 71, 10. Valtteri Bottas 46, 11. Sebastian Vettel 36, 12. Daniel Ricciardo 29, 13. Kevin Magnussen 24, 14. Pierre Gasly 23, 15. Lance Stroll 13, 16. Mick Schumacher 12, 16. Júki Cunoda 12, 18. Kuan-jü Čou 6, 19. Alexander Albon 4, 20. Nyck de Vries 2, 20. Nicholas Latifi 2

Pohár konštruktérov: 1. Red Bull 656 bodov*, 2. Ferrari 469 3. Mercedes 416, 4. Alpine 149, 5. McLaren 138, 6. Alfa Romeo 52, 7. Aston Martin 49, 8. Haas 36, 9. AlphaTauri 35, 10. Williams 8
*-istý víťaz

Viac o téme: Red Bull Fernando Alonso Sebastian Vettel Lewis Hamilton Ferrari Mercedes Max Verstappen Charles Leclerc Veľká cena USA F1