VIDEO Fantastický Tatar prvou hviezdou zápasu! Ružička si otvoril strelecký účet

Slovenský útočník Tomáš Tatar sa raduje z góluSlovenský útočník Tomáš Tatar sa raduje z gólu Zdroj: SITA/AP/Noah K. Murray

NEW YORK - Slovenskí hokejisti Tomáš Tatar a Adam Ružička sa v noci na nedeľu blysli v NHL zhodne dvoma bodmi za gól i asistenciu.

Tatar prvýkrát v zámorskej kariére bodoval v siedmom dueli za sebou a prispel k triumfu New Jersey nad Arizonou 4:2. Ružička si otvoril strelecký účet v sezóne a Calgary aj vďaka nemu zdolalo Winnipeg 3:2.

Ani vo svojom piatom dueli ročníka sa víťazstva nedočkal brankár Jaroslav Halák, s New Yorkom Rangers podľahol na ľade Nashvillu 1:2.

New Jersey natiahlo šnúru víťazstiev už na deväť zápasov, čo sa "diablom" naposledy podarilo pred pätnástimi rokmi. Klubový rekord je 13 výhier za sebou v roku 2001.

Výrazný podiel na tom má Tatar, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia s Arizonou. V 7. minúte otvoril skóre, keď spoza bránky dostal prihrávku od Fabiana Zetterlunda a puk pohotovo poslal do siete. Bol to jeho tretí presný zásah v sezóne, skóroval aj v predchádzajúcom súboji s Ottawou.

Slovenský útočník Tomáš Tatar Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Noah K. Murray

Coyotes síce na začiatku 10. minúty vyrovnali, no už o 23 sekúnd odpovedali domáci gólom Jacka Hughesa na 2:1, prihral mu naň Tatar. Slovenský útočník tak má v 15 dueloch na konte 11 bodov (3+8).

"Tatar je pre nás veľmi dôležitý hráč. Je to veterán, ktorý vie streliť gól a keď prehovorí v šatni, tak každý počúva, pretože odohral už veľa zápasov v tejto lige," povedal na adresu slovenského útočníka pre nhl.com švajčiarsky obranca Jonas Siegenthaler.Víťazný zásah Devils si pripísal Jesper Boqvist a triumf ešte v druhej tretine spečatil Dougie Hamilton.

Tatar odohral 16:15 min, mal dve strely na bránku a dva plusové body. Naposledy vyšiel bodovo naprázdno 28. októbra proti Coloradu. Doteraz bola jeho maximom šesťzápasová šnúra s aspoň jedným bodom, dosiahol ju v drese Montrealu v sezóne 2019-2020 i v službách Detroitu (2014-2015).

Darilo sa aj Ružičkovi

Ružička dosiahol rovnako oba body už v prvej tretine duelu Calgary proti Winnipegu. Vo 4. minúte jeho bekhendovú strelu od pravého mantinelu usmernil do bránky jemným tečom Elias Lindholm a gól pôvodne pripísali slovenskému útočníkovi.

Ten sa ale presného zásahu dočkal v 18. minúte, keď mu po rýchlom protiútoku parádne naservíroval pred bránku prihrávku Lindholm - 2:1. O triumfe "plameňov" rozhodol v druhej časti hry vo vlastnom oslabení Trevor Lewis.

Slovenský útočník Adam Ružička Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

Dvadsaťtriročný Ružička má po štyroch zápasoch v sezóne bilanciu 1+2, proti Winnipegu odohral 13:16, mal dva plusové body i dve strely na bránku. Vyhlásili ho za druhú hviezdu stretnutia.

Flames zastavili sériu siedmich prehier a víťazstva sa dočkali prvýkrát od 25. októbra. Spoľahlivý výkon podal brankár Jacob Markström, ktorý v prvej tretine skvelým zákrokom vychytal Marke Scheifeleho.

"To bola paráda, bol to zákrok ako z minulosti. Niečo ako Ron Hextall? Možno, neviem. Každopádne to bola 'old school' a veľmi sa mi to páčilo. Podržal nás nielen v tom momente, ale aj v celom zápase," okomentoval moment z prvej dvadsaťminútovky obranca "plameňov" Chris Tanev.

Halák stále čaká na víťazstvo

Newyorskí Rangers prehrali štvrtý z uplynulých piatich duelov. Halák v súboji na ľade Nashvillu inkasoval z 18 striel dvakrát a mal úspešnosť zákrokov 88,9 percenta. V 5. minúte ho zo svojej vôbec prvej strely v profilige prekonal fínsky útočník Juuso Pärssinen, ktorého v deň duelu povolali do prvého tímu z farmy v Milwaukee.

Druhý zásah domácich pridal v druhej tretine Mark Jankowski, za "jazdcov" už iba skorigoval český útočník Filip Chytil. Halákov náprotivok Juuse Saros predviedol 34 zákrokov.

Jaroslav Halák v bráne Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Mark Humphrey

Pavol Regenda sa bodovo nepresadil v drese Anaheimu, ktorý doma prehral s Chicagom 2:3. Ducks pritom viedli 2:0. Regenda odohral takmer 16 minút a pripísal si až päť streleckých pokusov. Za hákovanie a hrubosť si odsedel štyri minúty na trestnej lavici.

Zaznamenal aj mínusový bod a dva "hity". Ducks boli strelecky aktívnejší (41:22), ale prevahu nepretavili do výsledku. Dva góly za hostí strelil obranca Jarred Tinordi, ktorý vyrovnal na 1:1 a potom dvakrát tečovanou strelou rozhodol necelé tri minúty pred koncom. Na 2:2 vyrovnal svojim prvým zásahom v NHL švédsky obranca Filip Roos.

Góly “káčerov” strelili Troy Terry a Adam Henrique (100. v kariére), Ducks prehrali tretíkrát za sebou a sú posledným tímom, ktorý v tejto sezóne nevyhral v riadnom čase.

Mike Hoffman hrdinom Montrealu

Montreal bez suspendovaného Juraja Slafkovského zdolal doma Pittsburgh 5:4 po predĺžení, rozhodol v ňom Mike Hoffman. Tridsaťdvaročný kanadský útočník skóroval v predĺžení v štvrtom tíme v NHL, lepší sú len Jaromír Jágr (6), Bill Guerin (5), Scott Young (5) a Steve Thomas (5).

"Každý na ľade nechal všetko. Funguje nám to, máme v tíme dobrú chémiu," povedal Hoffman. Canadiens v tretej tretine trikrát vyrovnali, až napokon udreli v nadstavenom čase. Prvý gól Penguins strelil bývalý obranca Canadiens Jeff Petry. Slafkovský si odpykal druhý zápas a v noci na stredu proti New Jersey už môže hrať.

Zbořil si otvoril strelecký účet

Boston vyhral na ľade Buffala 3:1, keď sa dvoma gólmi prezentoval Patrice Bergeron a svoj premiérový gól v NHL dosiahol český obranca Jakub Zbořil. "Na prvý gól som čakal dlho, ale je dôležité, že to tam padlo," povedal 25-ročný zadák, ktorý si strelecký účet otvoril vo svojom 65. zápase v kariére.

Keith Kinkaid v sezónnom debute za Bruins chytil 30 striel. Sabres po dobrom štarte prehrali piatykrát za sebou. Rozhodca Kevin Pollock viedol 1500. zápas v NHL.

Claude Giroux zaznamenal tri asistencie pri svojom návrate do Philadelphie a pomohol Ottawe k víťazstvu 4:1. Senators zastavili sériu siedmich prehier. Giroux hral za Philadelphiu v rokoch 2007-2022, posledných desať sezón bol kapitánom tímu.

Hráči Ottawy oslavujú gól Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

“Letci” si pred zápasom uctili jeho príchod spomienkovým videom a Giroux sa vo Wells Fargo Center dočkal veľkého aplauzu. "Bolo to ťažké. Dúfal som, že mi video pustia až po zápase, pretože to bolo emotívne a hneď som išiel na prvé striedanie. Mám tu veľa krásnych spomienok," povedal 34-ročný Kanaďan, ktorý záver minulej sezóny hral za Floridu. Dva góly Sens strelil Alex DeBrincat, tri asistencie mal aj Brady Tkachuk.

Prepis klubovej histórie

Víťazný gól Toronta v zápase s Vancouverom (3:2) strelil vo svojom debute za Maple Leafs 35-ročný obranca Jordie Benn. Stal sa druhým najstarším hráčom v klubovej histórii, ktorý skóroval v premiére za “javorové listy”.

Starší bol len Patrick Marleau, ktorý to 4. októbra 2017 dokázal vo veku 38 rokov a 19 dní. Benn je navyše len druhý obranca v klubovej histórii s gólom pri debute. Pred ním to dokázal len Joe Matte v januári 1920.

Štvrté víťazstvo za sebou dosiahli hokejisti Colorada, obhajcovia Stanley Cupu zdolali Carolinu 4:1. Pri všetkých góloch Avalanche bol Mikko Rantanen (1+3). Dvakrát skóroval Cale Makar, ktorý dal 50 gólov v prvých 191 zápasoch v NHL. Rýchlejšie to spomedzi obrancov dokázali v histórii profiligy len Phil Housley (148 zápasov), Ray Bourque (170) a Denis Potvin (185).

Mikko Rantanen sa teší Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

Pri prvom góle, ktorým otvoril skóre, mal Makar veľké šťastie. Jeho strela v presilovke letela vysoko nad bránku, ale od zadného plexiskla sa puk odrazil do bránkoviska a nič netušiaci Antti Raanta si ho korčuľou zrazil do bránky.

Hokejisti Los Angeles zdolali Detroit 4:3, keď dvakrát skóroval Sean Durzi. Skóre duelu otvoril už v 9. sekunde Carl Grundström. Bol to druhý najrýchlejší gól v histórii Kings, rekord drží Dave Williams, ktorý 14. februára 1987 skóroval proti Hartfordu Whalers už v 7. sekunde.

Vegas Golden Knights ukončili deväťzápasovú víťaznú sériu, keď podľahli doma St. Louis 2:3. Blues rozhodli dvomi gólmi v priebehu 41 sekúnd v závere druhej tretiny.

Edmonton vyhral na ľade Floridy 4:2, dva góly strelil Tyson Barrie. Po jednej asistencii zaznamenali Connor McDavid aj Leon Draisaitl a natiahli svoje bodové série. Nemecký útočník sa do štatistík zapísal v 11. zápase za sebou, kapitán McDavid bodoval v posledných desiatich dueloch.

NHL - sobota:

Philadelphia Flyers - Ottawa Senators 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Góly: 7. Hayes (Konecny, Farabee) - 15. Chabot (Giroux, Tkachuk), 40. DeBrincat (Tkachuk, Stützle), 47. DeBrincat (Brassard, Giroux), 57. Stützle (Tkachuk, Giroux). Brankári: Hart - Talbot, strely na bránku: 38:27, 16.912 divákov.

Florida Panthers – Edmonton Oilers 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)
Góly: 43. Bennett (Hörnqvist, Forsling), 56. Bennett (White, Gudas) - 32. Barrie (McLeod, Janmark), 47. Barrie, 56. Foegele (Draisaitl), 59. Nugent-Hopkins (McDavid, Puljujärvi). Brankári: Knight - Skinner, strely na bránku: 42:32, 16.579 divákov.

Buffalo Sabres - Boston Bruins 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 6. Thompson - 39. Bergeron (DeBrusk, Marchand), 53. Zbořil (Nosek), 59. Bergeron (Marchand, Pastrňák). Brankári: Anderson - Kinkaid, strely na bránku: 31:30, 19.070 divákov.

Montreal Canadiens - Pittsburgh Penguins 5:4 pp (1:0, 0:2, 3:2 - 1:0)
Góly: 2. Anderson, 41. Caufield (Guhle, Suzuki), 45. Suzuki, 55. Monahan (Drouin, Dach), 62. Hoffman (Dach, Guhle) - 22. Petry (Rakell, Zucker), 24. Rakell (Pettersson, Zucker), 44. Malkin (Zucker, Petry), 55. McGinn (Carter, Dumoulin). Brankári: Allen - Jarry, strely na bránku: 42:24, 21.105 divákov.

New Jersey Devils - Arizona Coyotes 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)
Góly: 7. TATAR (Zetterlund, Hischier), 10. Hughes (TATAR, Severson), 32. Boqvist (Haula, Siegenthaler), 35. Hamilton (Bratt) - 10. Guenther (Maccelli, Välimäki), 29. Keller (Boyd, Moser). Brankári: Schmid - Vejmelka, strely na bránku: 26:18, 16.514 divákov.

Toronto Maple Leafs - Vancouver Canucks 3:2 (0:2, 3:0, 0:0)
Góly: 22. Matthews (Marner, Tavares), 27. Engvall (Järnkrok, Giordano), 31. Benn (Rielly, Nylander) - 4. Horvat (Schenn, Podkolzin), 13. Miller (Hughes, Boeser). Brankári: Källgren - Martin, strely na bránku: 34:29, 19.497 divákov.

New York Islanders - Columbus Blue Jackets 4:3 pp (0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)
Góly: 28. Nelson (Mayfield, Aho), 40. Nelson (Lee, Aho), 53. Mayfield (Barzal, Wahlstrom), 61. Parise (Pageau, Pelech) - 24. Sillinger (Činachov, Bean), 31. Bemström (Nyquist, Bean), 50. Bjork (Bemström, Nyquist). Brankári: Sorokin - Korpisalo, strely na bránku: 46:29, 17.255 divákov.

Nashville Predators - New York Rangers 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 5. Pärssinen (Forsberg, Granlund), 29. Jankowski (Josi) - 32. Chytil (Fox, Kakko). Brankári: Saros - HALÁK(úspešnosť zákrokov: 88,9%), strely na bránku: 18:35, 17.169 divákov.

Colorado Avalanche - Carolina Hurricanes 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Góly: 15. Makar (Rantanen, MacKinnon), 18. Makar (Rantanen, Lehkonen), 44. MacKinnon (Rantanen, Toews), 58. Rantanen - 35. Staal (Martinook, Fast). Brankári: Francouz - Raanta, strely na bránku: 28:25, 18.127 divákov.

Anaheim Ducks – Chicago Blackhawks 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Góly: 1. Terry (Zegras), 12. Henrique (Terry, Benoit) - 14. Tinordi (Domi, Kane), 25. Roos (Kane, Domi), 58. Tinordi. Brankári: Stolarz - Söderblom, strely na bránku: 41:22, 15.184 divákov.

Calgary Flames - Winnipeg Jets 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Góly: 4. Lindholm (RUŽIČKA, Andersson), 18. RUŽIČKA (Lindholm, Andersson), 39. Lewis (Backlund, Hanifin) - 15. Pionk (Morrissey), 25. Dubois (Morrissey, Pionk). Brankári: Markström - Hellebuyck, strely na bránku: 35:23, 18.501 divákov.

Vegas Golden Knights - St. Louis Blues 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Góly: 11. Smith (Stephenson), 23. Kessel (Karlsson, Cotter) - 10. Saad (Rosen, O'Reilly), 37. Barbašov (Schenn), 37. O'Reilly (Leivo, Mikkola). Brankári: Hill - Binnington, strely na bránku: 36:28, 18.343 divákov.

Los Angeles Kings - Detroit Red Wings 4:3 (2:1, 2:0, 0:2)
Góly: 1. Grundström (Kupari, Edler), 14. Fiala (Doughty, Kempe), 27. Durzi (Danault, Kaliyev), 34. Durzi (Kaliyev, Danault) - 5. Kubalík (Hronek, Perron), 42. Larkin (Sundqvist, Raymond), 58. Hronek (Kubalík, Perron). Brankári: Petersen - Nedeljlkovic, strely na bránku: 21:21, 18.230 divákov.

Viac o téme: Jaroslav Halák Philadelphia Flyers New York Rangers Tomáš Tatar Ottawa Senators New Jersey Devils Anaheim Ducks Calgary Flames Adam Ružička Pavol Regenda Alex DeBrincat