MS VO FUTBALE 2022 Emotívna spomienka na Maradonu: Prial by som si, aby tu bol s nami

Tréner argentínskej reprezentácie Lionel ScaloniTréner argentínskej reprezentácie Lionel Scaloni Zdroj: SITA/AP/Hassan Ammar

LUSAIL - Tréner argentínskych majstrov sveta Lionel Scaloni si po finále proti Francúzsku a výhre po penaltovom rozstrele zaspomínal na zosnulého krajana Diega Maradonu, ktorý v roku 1986 doviedol svoju krajinu k predchádzajúcemu titulu.

44-ročný kouč bol presvedčený, že by si legendárny ofenzívny hráč nedeľný strhujúci súboj o zlato užil. Scaloni označil finále za bláznivé a pochvaľoval si, ako jeho zverenci zareagovali na stratu vedenia. Bol nadšený, že na šampionáte mohol viesť kapitána Lionela Messi.

Maradona, ktorý zomrel pred dvoma rokmi, v roku 1986 ako kapitán doviedol Argentínu k predošlému zlatu na svetovom šampionáte.

"Keby tu bol, užil by si to. Bol by prvým človekom na ihrisku, ktorý by oslavoval. Prial by som si, aby tu bol s nami a mohol si túto chvíľu užiť," povedal Scaloni na tlačovej konferencii po tom, čo jeho zverenci po remíze 3:3 po predĺžení vyhrali penaltový rozstrel 4:2.

MS VO FUTBALE 2022 Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

"Zápas bol úplne bláznivý, šialený. Nemôžem uveriť tomu, že sme museli toľko trpieť v tak perfektnom zápase, aký sme odohrali. Predviedli sme skvelý výkon. Je neuveriteľné, čo všetko sme museli prekonať," poznamenal Scaloni.

Jeho zverenci 75 minút úplne dominovali a viedli nad trápiacim sa Francúzskom 2:0. Obhajcovia zlata potom ale zásluhou dvoch zlepených gólov Kyliana Mbappého vyrovnali na 2:2. Argentínčania neudržali náskok ani v predĺžení a Mbappé tretím gólom v zápase poslal jedno z najdramatickejších finále v histórii do penált.

"Dostali sme neuveriteľné rany, dvakrát sme stratili vedenie, ale zakaždým sme sa z toho spamätali. Som na tento tím neskutočne hrdý, zdá sa, že odpovie na úplne všetko," vyhlásil Scaloni.

Božský Messi

Ocenil, aký prínos mal pre tím kapitán Messi. Tridsaťpäťročný sedemnásobný držiteľ Zlatej lopty dal vo finále dva góly, raz skóroval v penaltovom rozstrele a na sklonku kariéry po rokoch čakania dosiahol na poslednú chýbajúcu veľkú trofej. V tabuľke kanonierov na turnaji v Katare skončil so siedmimi gólmi druhý za Mbappém.

"Je obrovské potešenie ho trénovať. To, čo prináša tímu, nemá obdobu. Je to niečo, čo som nikdy nevidel," povedal Scaloni a uvítal, že Messi ešte nemieni ukončiť reprezentačnú kariéru. "Ak chce ďalej hrať, budeme poctení," doplnil Scaloni.

V 44 rokoch sa stal najmladším víťazným trénerom vo finále majstrovstiev sveta od roku 1978, kedy Argentínu doviedol k zlatu vtedy tridsaťdeväťročný César Luis Menotti.

"Byť na vrchole je jedinečný pocit. Všetci ľudia v Argentíne by si to mali užiť, je to historická chvíľa pre našu krajinu," dodal Scaloni.

Viac o téme: Lionel Messi Diego Maradona Argentína MS vo futbale Katar 2022 Lionel Scaloni