Zlyhanie dvoch veľkých rivalov mu uvoľnilo cestu: Braathen suverénne ovládol slalom

Nórsky lyžiar Lucas Braathen oslavuje víťazstvo v slalome Svetového pohára vo švajčiarskom AdelbodeneNórsky lyžiar Lucas Braathen oslavuje víťazstvo v slalome Svetového pohára vo švajčiarskom Adelbodene Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

ADELBODEN - Nórsky lyžiar Lucas Braathen suverénnym spôsobom triumfoval v nedeľnom slalome Svetového pohára. Vo švajčiarskom Adelbodene viedol už po 1. kole a napokon zvíťazil s náskokom 71 stotín sekundy pred krajanom Atle Lie McGrathom. Na treťom mieste skončil Nemec Linus Strasser (+0,92).

Braathen predviedol v prvom kole riskantnú jazdu a bravúrny výkon podal aj v tom druhom na rozbitejšej trati, na ktorej štartoval ako posledný. Slávil piate víťazstvo vo SP, z toho tretie v sezóne, keď predtým vyhral aj slalom vo Val d'Isere a obrák v Alta Badii.

"Cítim sa skvele. Je to niečo neskutočné zvíťaziť tu, na jednom z najlegendárnejších svahov, navyše pred takým fantastickým publikom," povedal pre televíziu FIS Braathen po svojom treťom triumfe v kariére v slalome.

Na snímke uprostred nórsky Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

Preteky sledovali opäť vypredané tribúny (24.000 divákov). Nórski reprezentanti potvrdili dominanciu v tejto alpskej disciplíne, od ZOH v Pekingu vyhrali sedem z ôsmich mužských slalomov v prestížnom seriáli.

Dvadsaťdvaročný Braathen sa vrátil na čelo hodnotenia disciplíny, vedie o deväť bodov pred Rakúšanom Manuelom Fellerom, ktorý skončil v nedeľu siedmy. Na čele celkového poradia SP zostal Marco Odermatt, Švajčiar v slalome neštartoval.

Kristoffersen a Noel zlyhali v 1. kole

Súťaž sa skončila katastrofou pre dvojicu favoritov. Braathenov krajan a obhajca malého glóbusu Henrik Kristoffersen urobil už v 1. kole veľkú chybu, musel sa vracať do bránky a s mankom 4,12 s sa nezmestil do postupovej tridsiatky. Hneď za ním vypadol Francúz Clement Noel so štartovým číslom 2. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Program SP mužov pokračuje vo švajčiarskom Wengene (13.-15. januára), kde sa pôjdu postupne super-G, klasický zjazd a slalom.

výsledky slalomu SP mužov v Adelbodene: 1. Lucas Braathen 1:49,31 min., 2. Atle Lie McGrath (obaja Nór.) +0,71 s, 3. Linus Strasser (Nem.) +0,92, 4. Loic Meillard (Švaj.) a Alex Vinatzer (Tal.) +0,93, 6. Marco Schwarz (Rak.) +1,13, 7. Manuel Feller (Rak.) +1,19, 8. Ramon Zenhäusern +1,20, 9. Marc Rochat (obaja Švaj.) +1,57, 10. Alexis Pinturault (Fr.) +1,72

celkové poradie SP (po 17 z 38 súťaží): 1. Marco Odermatt (Švaj.) 1046 b., 2. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 646, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 565, 4. Braathen 465, 5. Vincent Kriechmayr (Rak.) 432, 6. Feller 406, ..., 105. Adam ŽAMPA (SR) 16

poradie v slalome (4 z 10): 1. Braathen 250, 2. Feller 241, 3. Kristoffersen 220, 4. Daniel Yule (Švaj.) 210, 5. Meillard 142, 6. Strasser 140

Viac o téme: Adelboden Lucas Braathen Linus Strasser Atle Lie McGrath