Zo Slovenska medzi kanadskú smotánku: Legendárny Barón sa narodil pred 100 rokmi

Kanadský žurnalista a bratislavský rodák George GrossKanadský žurnalista a bratislavský rodák George Gross Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - V Kanade ho prezývali Barón pre jeho bohémske vystupovanie, skvelé kontakty a lásku k rodnému kontinentu. Bratislavský rodák George Gross sa za vyše polstoročie od dramatického úteku z vlasti vypracoval medzi svetové hokejové osobnosti.

Na pondelok pripadá 100. výročie od narodenia držiteľa Olympijského radu, najvyššej mediálnej ceny v Kanade i zlatej medaily IIHF. Okrem Hokejovej siene slávy v Toronte je členom obdobných spolkov Medzinárodnej hokejovej federácie a slovenského hokeja.

George Gross sa narodil 23. januára 1923 v Bratislave. V mladosti bol veľkým priaznivcom športov a hrával tenis, basketbal a futbal. Svoju novinársku kariéru začal v roku 1942 v denníku Slovák.

Dramatický útek do Kanady

Písal nielen športové, ale aj politické články, ktoré ho nakoniec počas komunistického režimu po druhej svetovej vojne dostali do väzenia. V roku 1949 Gross so svojím kamarátom zrealizovali dramatický útek na západ, keď ako vodáci na tréningu sadli do kajaku a veslovali cez Dunaj do Rakúska. V roku 1950 bol už Gross v Kanade, kde sa začal zdokonaľovať v angličtine.

Kanadský žurnalista a bratislavský Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Najskôr pracoval ako farmár, či na stavbách, neskôr na voľnej nohe písal pre Toronto Telegram. V roku 1959 ho periodikum zamestnalo už na plný úväzok. Keď v roku 1971 noviny zrušili, tak spolu s ďalšími zamestnancami založili Toronto Sun. Gross sa stal prvým športovým novinárom týchto novín.

Novinár pre všetky športy

Postupne si vybudoval meno, kariéru a hovorilo sa, že ak "Barón" nepoznal tú správnu osobu ku svojim článkom, tak určite poznal niekoho, cez koho sa k nej dostal. Okrem NHL vynikal aj v iných sférach, bol reportérom na 7 MS vo futbale, 8 MS v hokeji a krasokorčuľovaní, 12 (zimných) olympijských hrách, priblížil priebeh 14 ročníkov tenisového Wimbledonu.

V roku 1974 sa stal držiteľom najvyššieho novinárskeho uznania v Kanade - National Newspaper Award.

Desaťročia žil v Toronte a zakladal aj najslávnejšie múzeum hokejových relikvií. Vždy bol rád, že vo svetovej sláve nie je ako slovenský rodák sám. Svojim hosťom hrdo ukazoval aj vizuálne návraty k Stanovi Mikitovi a Petrovi Šťastnému, pričom pozornému oku neušiel prsteň držiteľa Stanleyho pohára na jeho ruke.

Kanadský žurnalista a bratislavský Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

"Prirodzene je to len kópia, ale takú smú nosiť len dvaja ľudia. Mne ju vybavil vtedajší šéf Maple Leafs. Je odliaty z prsteňa kapitána tímu, ktorý pre Toronto vybojoval v roku 1967 zatiaľ posledný titul šampióna NHL," prezradil pre TASR v roku 2004 Gross.

Okrem Šťastného, Mikitu a Grossa je v Sieni slávy zo Slovákov od novembra 2021 už aj ďalšia hokejová legenda Marián Hossa.

Jedna z najväčších novinárskych legiend

Gross, vôbec prvý slovenský člen prestížnej elity histórie NHL okrem všetkých významných ocenení mal aj jedno špeciálne, na ktoré bol mimoriadne hrdý - torontská polícia mu venovala preukaz čestného šéfa. Ako prezradil reportérovi TASR v roku 2004 počas Svetového pohára v Toronte, v prípade potreby si preto mohol dovoliť aj nejaký ten priestupok:

"Raz ma napríklad chcel miestny policajt pokutovať za nesprávne parkovanie. Spýtal som sa ho, či chce sankcionovať svojho šéfa a on sa zasmial, že ma pozná, veď som George Gross. Nepoprel som moju novinársku maličkosť. Ale úplne som ho odzbrojil, keď som mu ukázal ten preukaz a zdôraznil, že toto je moje hlavné povolanie."

"Barón" George Gross bol jedným z nestorov svetovej športovej žurnalistiky a až do posledných chvíľ svojho života pracoval. Bol azda najrenomovanejší hokejový publicista svojej éry, ktorý písal aj v úctyhodnom veku dva úvodníky za týždeň v prestížnom periodiku Toronto Sun.

Zomrel 21. marca 2008 vo veku 85 rokov na predmestí Toronta v Etobicoke.

Viac o téme: George Gross
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy