So Stanom Mikitom vytvorili legendárne duo: Zlatý tryskáč Bobby Hull lietal po ľade a trhal siete

Bobby HullBobby Hull Zdroj: SITA/AP/Amr Alfiky

OTTAWA - Keby sa slávny kanadský hokejový útočník Bobby Hull nenechal na vrchole slávy zlákať miliónovou ponukou konkurenčnej ligy WHA, mohol vládnuť historickej tabuľke strelcov NHL namiesto Waynea Gretzkého.

Aj tak sa "zlatý tryskáč" vďaka svojej rýchlosti aj presnej a tvrdej strele nezmazateľne zapísal do hokejových dejín. Niekdajšia hviezda Chicaga, s ktorým raz vyhrala Stanleyho pohár, zomrela dnes vo veku 84 rokov.

Počas svojej 23-ročnej profesionálnej kariéry nastrieľal Hull vyše 1000 súťažných gólov. V NHL ich v 1063 zápasoch zaznamenal 610, vo WHA 303. Ďalšie trefy pridal v play off, celkovo má v NHL na konte 1170 bodov v základnej a 129 vo vyraďovacej časti.

S Mikitom dosiahli na Stanley Cup

Blonďaté ľavé krídlo s deviatkou na chrbte bolo dvakrát zvolené najlepším hráčom NHL, trikrát vyhralo kanadské bodovanie, sedemkrát vládlo strelcom a desaťkrát bolo zvolené do tímu hviezd. V roku 1961 doviedol Hull spolu so Stanom Mikitom, s ktorým si ako prvý začali ohýbať čepeľ hokejky, či bratom Dennisom Chicago k zisku Stanleyho pohára. O 15 rokov neskôr sa výrazne podieľal na triumfe domácej reprezentácie na Kanadskom pohári.

Rodák z ontarijského Pointe Anne začínal s hokejom na zamrznutých mlákach pred domom, v 18 rokoch po ňom siahlo Chicago. V drese Čiernych jastrabov sa Hull čoskoro vypracoval medzi najväčšie hviezdy súťaže, v roku 1966 ako prvý hokejista nastrieľal viac ako 50 gólov. Magickú päťdesiatgólovú hranicu prekonal celkom päťkrát.

"Uvedomil som si, aké mám privilégium. Že hrám hru, ktorú milujem, v meste, ktoré milujem a pred tými najlepšími fanúšikmi. Keď som videl, akí sú nadšení, tak som bol spokojný, pretože mojím cieľom bolo baviť ich," uviedol neskôr Hull, ktorý vynikal aj svojou vizážou. Už ako chlapec si nosil posilňovacie krúžky aj do kina a počas rokov si vypracoval pôsobivú muskulatúru.

Senzačný prestup priniesol rekordný zárobok

V roku 1972 spôsobil senzáciu tým, že kývol na ponuku novovzniknutej World Hockey Association (WHA) a stal sa najväčšou hviezdou Winnipegu Jets i celej súťaže. Vďaka tomu ako prvý hráč v histórii zarábal viac ako 100 tisíc dolárov ročne.

"Nikdy ma nenapadlo, že by som Chicago opustil. Pripadal som si ako jeho vládca, pretože diváci ma obdivovali. Keď za mnou prišli skauti z Winnipegu, odpovedal som, že prestúpim za milión dolárov. Tá suma sa mi zdala nereálna, no oni dali na vtedajšiu dobu úplne neuveriteľnú sumu dokopy a ja som musel splniť slovo," opísal Hull svoj prestup, kvôli ktorému prišiel o účasť v prestížnej Sérii storočí proti Sovietom.

Vo Winnipegu Hull vytvoril údernú formáciu so Švédmi Andersom Hedbergom a Ulfom Nilssonom, spoločne doviedli Jets k dvom prvenstvám. Korčule prvýkrát zavesil na klinec v roku 1978, ale keď sa o rok neskôr WHA zlúčila s NHL, nechal sa prehovoriť k návratu. Po niekoľkých zápasoch bol vymenený do Hartfordu, v ktorého farbách v roku 1980 definitívne ukončil kariéru.

Nasledujúci rok sa ako 42-ročný ešte raz pokúsil o comeback, za New York Rangers ale napokon odohral len pár prípravných stretnutí. Krátko potom bol prijatý do Siene slávy v Toronte.

To isté sa neskôr podarilo aj jeho synovi Brettovi, ktorý v počte gólov v NHL svojho slávneho otca dokonca prekonal. Potatili sa aj ďalší Hullovi synovia Bobby, Blake a Bart, dcéra Michelle sa venovala krasokorčuľovaniu.

Viac o téme: Wayne Gretzky Stan Mikita Bobby Hull WHA
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy