VIDEO Prvýkrát v živote, neviem ako to vysvetliť: Ruský kanonier v NHL prepisoval históriu!

Artemi Panarin zažil v NHL hviezdnu nocArtemi Panarin zažil v NHL hviezdnu noc Zdroj: SITA/AP/Chris Seward

NEW YORK - Štvorgólový zápis v zámorskej NHL zaznamenala v noci na nedeľu hneď dvojica útočníkov. Rus Artemij Panarin sa štyrikrát presadil v zápase proti Caroline (6:2).

Tridsaťjedenročný útočník sa dostal cez 200-gólovú hranicu a na konte má už 203 presných zásahov. V rebríčku najlepších ruských strelcov predbehol Valerij Kamenského a zaradil sa na 18. miesto. V zápase Los Angeles proti Pittsburghu (6:0) zaznamenal štyri góly aj Švéd Adrian Kempe. Napodobnil tak Dustina Browna, ktorého dres pred zápasom vyvesili pod strechu štadióna, na ktorom odohral 18 sezón.

Artemij Panarin dosiahol čistý hetrik v rozmedzí 38. a 56. minúty, keď sám otočil nepriaznivý stav z 1:2 na 4:2. Po piatom góle Kaapa Kakka mal aj posledné slovo v zápase a v 59. minúte štvrtým góloch uzavrel na konečných 6:2.

"Štyri góly, prvýkrát v živote. Neviem ako to vysvetliť, neviem, čo sa stalo. Bol to môj deň, všetko mi tam padlo. Niekedy, keď sa cítim ešte lepšie, tak nebodujem," uviedol pre nhl.com ruský útočník.

Artemi Panarin zažil v Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Chris Seward

Aj Kempe zažiaril štyrmi gólmi

Adrian Kempe sa presadil hneď štyrikrát za sebou. V 22. minúte zvýšil na 3:0 a v 56. minúte dal bodku za jednoznačným triumfom Kings.

"Bola to jedna z nocí, keď sa k vám puk neustále dostáva," povedal dvadsaťšesťročný Švéd, ktorý sa stal siedmym hráčom za uplynulých 30 rokov so štyrmi strelenými gólmi za sebou. Pred ním to dokázali David Backes (2015), Iľja Kovaľčuk (2005), Danny Heatley (2005), Patrik Eliáš (2003), Wendel Clark (1996) a slovenský útočník Peter Bondra v roku 1994.

Zaujímavou symbolikou je, že posledný hráč so štyrmi gólmi v jednom zápase v drese Kings bol Dustin Brown, ktorý sa priamo zúčastnil zápasu. Ešte pred duelom bol aktérom ceremónie, pri ktorej vyvesili jeho dres s číslom 23 pod strechu štadióna, na ktorom odohral 18 sezón.

"Bol to výnimočný večer pre Dustina Browna aj pre nás, takže sme radi, že sme pre neho získali víťazstvo," dodal Kempe. Brown ukončil aktívnu kariéru na konci minulej sezóny. Drží klubový rekord v počte odohraných zápasov (1296). V roku 2007 ho vo veku 23 rokov vymenovali za najmladšieho a prvého kapitána amerického pôvodu v histórii klubu. Céčko na drese nosil osem sezón, vrátane rokov 2012 a 2014, keď klub získal dva Stanleyho poháre.

Celkovo sa v NHL od roku 1987 po súčasnosť vyskytli štyri prípady, keď jeden hrací deň priniesol dvoch štvorgólových strelcov. V roku 1996 sa blyslo duo Mario Lemieux a Keith Tkachuk. O štyri roky neskôr sa zaskveli John Madden a Randy McKay. V roku 2005 zažili v rovnaký deň štvorgólový zápas Daniel Alfredsson a Martin Havlát. Naposledy sa tento scenár udial v roku 2021, keď sa štyrikrát v priebehu jedného hracieho dňa presadil Patrice Bergeron a Brock Nelson.

V zápase Los Angeles proti Pittsburghu (6:0) nedohral zápas kapitán Penguins Sidney Crosby. Na začiatku záverečnej desaťmninútovky inkasoval útočník "tučniakov" krošček od Mikea Andersona, ktorý bol rozhodcami ocenený menším trestom. Následne sa frustrovaný kapitán Pittsburghu pustil do slovnej prestrelky, v dôsledku čoho videli obaja hráči 10-minútový osobný trest za nešportové správanie. Hlavní arbitri napokon Crosbyho "odmenili" aj trestom do konca zápasu.

Nepríjemný moment priniesla 55. minúta zápasu Ottawy s Edmontonom (3:6). Domáceho brankára Antona Forsberga zatlačil v skrumáži o žŕdku útočník "olejárov" Zach Hyman a tridsaťročný Švéd opustil ľad na nosidlách.

"Je to hrozné. Počul som ako trpí, ale nemohol som nič urobiť. Zostal som na ňom zaseknutý, pretože ma do bránkoviska natlačili. Dúfam, že sa čoskoro uzdraví," povedal pre nhl.com tridsaťročný útočník. V rovnakom zápase natiahol svoju bodovú sériu na 15 duelov kapitán hostí Connor McDavid, ktorý v zápase zaznamenal 3 body (1+2). Aktuálne najproduktívnejší hráč súťaže nazbieral za 53 stretnutí už 97 bodov, keď strelil 42 gólov a pridal 55 asistencií.

Viac o téme: New York Rangers Carolina Hurricanes Artemij Panarin