Hrubo porušil prísahy člena olympijského výboru: Vplyvný funkcionár dostal tvrdý trest

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/John Leicester

ŽENEVA - Niekdajší vplyvný funkcionár olympijského hnutia šajch Ahmad Fahad Sabah z Kuvajtu dostal od Medzinárodného olympijského výboru zákaz činnosti na 15 rokov.

Suspendácia je dôsledkom rozhodnutia švajčiarskeho odvolacieho súdu, ktorý tento rok potvrdil pre bývalého šéfa Asociácie národných olympijských výborov trest za falšovanie. Uviedla to agentúra AP.

Sabah bol odsúdený už v roku 2021 na 14 mesiacov do väzenia a ďalších 15 dostal podmienečne. Odvolací súd ho v januári obvinenia nezbavil, ale trest zmenil na dvojročnú podmienku s trojročnou skúšobnou dobou. Prípad sa týkal šírenia falošných videí, ktoré mali predstavovať dôkazy o sprisahaní a korupcii dvoch členov kuvajtskej vlády. Obvinený bol už v roku 2018, vtedy v dôsledku toho odstúpil z pozície člena MOV aj z vedenia ANOC.

MOV ho teraz potrestal podľa AP za porušenie prísahy člena MOV a poškodenie povesti organizácie. Trest sa počíta spätne od vlaňajšieho júla, kedy začala platiť jeho trojročná suspendácia v inom prípade neetického rokovania, ktorého sa teraz šesťdesiatročný Sabah mal dopustiť pri voľbách do výkonnej rady ázijského olympijského výboru.

Člen vládnucej kuvajtskej rodiny bol členom MOV od roku 1992. Dlhoročný šéf ázijského olympijského výboru bol považovaný za veľkého spojenca súčasného prezidenta MOV Thomasa Bacha, ktorého výrazne podporoval pri voľbách v roku 2013. Organizáciu ANOC, ktorá združuje 206 národných olympijských. Pred obvinením bol tiež členom výkonného výboru medzinárodnej futbalovej federácie FIFA.

Viac o téme: Medzinárodný olympijský výbor (MOV) Ahmad Fahad Sabah
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy