Ďalšia dopingová kauza olympijského tímu utečencov: Talentovaná bežkyňa sa musí spovedať

DopingDoping Zdroj: SITA

ŽENEVA - V olympijskom tíme utečencov sa medzi atlétmi objavil tretí dopingový prípad. Jednotka pre bezúhonnosť atletiky (AIU) uviedla, že bežkyňa na 1500 metrov Anjelina Lohalithová mala pozitívny test na zakázaný liek na srdce trimetazidín a má predbežne zastavenú činnosť.

Tridsaťjedenročná Lohalithová, ktorá ako dieťa utiekla z Južného Sudánu do Kene, sa s finančnou podporou Medzinárodného olympijského výboru (MOV) pripravovala na tretie OH po štartoch v Riu de Janeiro a Tokiu. Oznámenie o jej pozitívnom dopingovom teste prišlo dva dni predtým, ako MOV a Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vo štvrtok uzavrú nomináciu tímu utečencov pre parížske hry.

UNHCR uviedol, že grant na prípravu na OH v Paríži má 75 športovcov v 14 športoch. Utečenci pochádzajú z 12 štátov a žijú v 24 nových krajinách. V marci AIU informovala o pozitívnom teste na trimetazidín u bežca na 800 a 1500 metrov Lokolonga Atiola, ktorý rovnako ako Lohalithová pochádza z Južného Sudánu a žije a trénuje v Keni.

Vlani v decembri dostal trojročný dištanc za doping iný atlét z utečeneckého tímu Fuád Idbafdil, ktorý priznal použitie zakázanej látky EPO. Trimetazidín je látka, ktorú neslávne preslávili kauza ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej na ZOH v Pekingu 2022 a v poslednej dobe tiež dodatočne prípad čínskych plavcov pred OH v Tokiu 2021.

Viac o téme: AIU LOH v Paríži 2024 Anjelina Lohalithová
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: X/NBC Bay Area
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy