VIDEO Neskutočné rozuzlenie tímovej súťaže: O zlate rozhodla fatálna chyba! Slováci nemali nárok

Slovenské lyžiari Adam Žampa, Petra Hromcová a Rebeka JančováSlovenské lyžiari Adam Žampa, Petra Hromcová a Rebeka Jančová Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

COURCHEVEL/MÉRIBEL - Americkí lyžiari získali na majstrovstvách sveta v Courchevel/Meribel zlato v tímových paralelných pretekoch.

Vo finále utorňajšej súťaže zdolali obhajcov titulu Nórov 3:2. Bronz si vybojovali Kanaďania, ktorí zvíťazili nad Rakúšanmi vďaka lepšiemu času.

Slovenskí reprezentanti vypadli v osemfinále po prehre s domácimi Francúzmi (0:4).

Američania získali historicky prvý cenný kov v tímovej súťaži na MS a hneď toho najcennejšieho lesku. V dramatickom finále dosiahli za stavu 1:1 Paula Moltzanová a Thea Louise Stjernesundová navlas rovnaký čas (22,74 s), za čo dostali obe krajiny po bode.

Rozhodla tak úplne posledná jazda. V nej Timon Haugan urobil hrubú chybu na štarte, hneď nabral obrovské manko a Tommy Ford si v červenej dráhe poľahky prišiel po prvenstvo a rozhodol o zlate pre USA.

"Bolo to skutočne niečo špeciálne. Milujem tieto tímové súťaže, pretože je to niečo, čo tak často nejazdíme. Lyžovanie považujeme vo všeobecnosti za individuálny šport, no títo ľudia, kolegovia a kolegyne v tíme sú ako moja rodina. Získať zlato spolu s nimi je pre mňa niečo výnimočné," povedal pre webovú stránku FIS River Radamus z víťazného amerického družstva.

Tímom chýbali najväčšie hviezdy, ktoré sa rozhodli koncentrovať na individuálne súťaže. Za Nórov neštartoval Aleksander Aamod Kilde, v tíme USA absentovala líderka Svetového pohára Mikaela Shiffrinová.

Slováci nemali proti Francúzsku nárok

Slováci v úvodnom kole podľahli favorizovaným Francúzom. Najbližšie k víťazstvu vo svojej jazde bola spomedzi štyroch slovenských reprezentantov Rebeka Jančová, ktorá išla v červenej dráhe. Za svojou súperkou Coralie Frasse-Sombetovou napokon zaostala o 25 stotín sekundy.

Súboj Petry Hromcovej s Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Petra Hromcová predtým prehrala svoj súboj s Clarou Direzovou a Adam Žampa stratil šesť desatín na Lea Anguenota, ktorý dosiahol jeden z najlepších časov v osemfinále. Martin Hyška nedokončil svoju jazdu po páde a Alban Elezi Cannaferina tak získal aj štvrtý bod pre favorita.

"Trochu som stratil tlak na vonkajšej lyži, potom veľmi agresívne zabrala a následne som vypadol. Pád ma prekvapil, ale takých mám za sebou stovky. Našťastie sa mi nič nestalo," uviedol Hyška pre JOJ Šport.

"Veľmi som sa tešila na moment, keď sa budem môcť spustiť zo štartu a bojovať za Slovensko. Snažila som sa ísť naplno, vtedy sa skrátka robia chyby. Urobila som dve malé, jednu pred cieľom pri nájazde z roviny do záverečného hangu a jednu už na začiatku.

Po nej som sa snažila opäť skoncentrovať a čo najviac zrýchľovať, bohužiaľ, ušlo mi to. To je šport," povedala 19-ročná Jančová, ktorú čakala v utorok ešte kvalifikácia do hlavnej súťaže v individuálnych paralelných pretekoch a na MS sa predstaví aj v obrovskom slalome.

Adam Žampa a Petra Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

V štartovej listine figurovalo dokopy 16 tímov, každá krajina mohla nominovať dvoch mužov a dve ženy, plus jedného náhradníka z každého pohlavia. V osemfinále sa stretlo osem dvojíc a ďalej sa pokračovalo klasickým vyraďovacím systémom.

Každý súboj sa skladal zo štyroch bodovaných jázd, v prípade nerozhodného výsledku rozhodoval súčet lepšieho z mužských a lepšieho zo ženských časov.

Najväčší favoriti boli Švajčiari

Najvyššie nasadení boli na základe poradia v Pohári národov Švajčiari vedení Wendy Holdenerovou. Na úvod si poradili s Lotyšmi hladko 4:0, v ďalšom kole však tesne vypadli s Kanadou.

Američania sa najviac zapotili paradoxne už v osemfinále, v ktorom vyhrali proti Poliakom iba dve jazdy, za nerozhodného stavu 2:2 rozhodol lepší súčet časov, ktorí mali USA lepší o dve stotinky.

Vo štvrťfinále potom vyradili Taliansko (3:1), v semifinále rovnakým výsledkom Kanadu. Nóri získali svoj druhý cenný kov v tímovej paralelke na MS po titule z Cortiny 2021. V úvodnom kole hladko prešli cez Belgičanov a vo štvrťfinále vyradili aj premožiteľov Slovákov z Francúzska (3:1), v semifinále si poradili rovnakým výsledkom s Rakúšanmi.

Tímy Nórska, USA a Galéria fotiek (19) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Doplatili však na zranenie Maria Therese Tvibergovej, ktorá potom chýbala vo finále, jej náhradníčka Kristin Lysdahlová prehrala tesne súboj s Ninou O'Brienovou.

paralelné preteky - tímová súťaž:

konečné poradie: 1. USA (Paula Moltzanová, Nina O'Brienová, Tommy Ford, River Radamus), 2. Nórsko (Kristin Lysdahlová, Thea Louise Stjernesundová, Maria Therese Tvibergová, Timon Haugan, Alexander Steen Olsen), 3. Kanada (Valerie Grenierová, Britt Richardsonová, Erik Read, Jeffrey Read), 4. Rakúsko, 5. Švajčiarsko, 6. Nemecko, 7. Francúzsko, 8. Taliansko, 9.Poľsko, 10. Česko, ..., 14. SLOVENSKO (Rebeka Jančová, Petra Hromcová, Adam Žampa, Martin Hyška)

finále:
USA - Nórsko 3:2
Nina O´Brienová - Kristin Lysdahlová (+0,13)
River Radamus (+0,04) - Alexander Steen Olsen
Paula Moltzanová a Thea Louise Stjernesundová dosiahli rovnaký čas (22,74 s)
Tommy Ford - Timon Haugan (+1,50)

o 3. miesto (malé finále):
Kanada - Rakúsko 2:2 (Kanada vyhrala na čas)
Valerie Grenierová - Julia Scheiberová (+0,56)
Jeffrey Read (+2,76) - Dominik Raschner
Britt Richardson (+0,09) - Franziska Gritschová
Erik Read - Stefan Brennsteiner (+0,15)

semifinále:
Kanada - USA 1:3
Nórsko - Rakúsko 3:1

štvrťfinále:
Švajčiarsko - Kanada 2:2 (Kanada postúpila na čas)
USA - Taliansko 3:1
Nórsko - Francúzsko 3:1
Nemecko - Rakúsko 1:3

osemfinále:
Francúzsko – SLOVENSKO 4:0
Clara Direzová - Petra Hromcová (+0,94)
Léo Anguenot - Adam Žampa (+0,60)
Coralie Frasse-Sombetová - Rebeka Jančová (+0,25)
Alban Elezi Cannaferina - Martin Hyška (nedokončil)
ďalšie výsledky:
Švajčiarsko – Lotyšsko 4:0
Kanada – Slovinsko 4:0
USA – Poľsko 2:2 (USA postúpili na čas)
Taliansko – Česko 2:2 (Taliansko postúpilo na čas)
Nórsko – Belgicko 4:0
Nemecko – Švédsko 3:1
Rakúsko – Dánsko 4:0

Viac o téme: Slovensko Nórsko USA Francúzsko Adam Žampa Tímová súťaž Teo Žampa Rebeka Jančová Courchevel/Meribel MS v zjazdovom lyžovaní Petra Hroncová
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Twitter/Eurosport
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy