Sizyfovská práca Chelsea v Dortmunde: Agónia Potterovcov nemá konca, dobrý výkon vyšiel navnivoč

Bitka pri striedačkách medzi Dortmundom a ChelseaBitka pri striedačkách medzi Dortmundom a Chelsea Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

DORTMUND - Futbalisti Borussie Dortmund vyhrali aj svoj siedmy súťažný zápas v tomto roku.

V prvom osemfinálovom dueli Ligy majstrov zdolali doma Chelsea FC 1:0 a pred marcovou odvetou sú bližšie k postupu medzi elitnú osmičku. Hostia mali síce viac z hry, ale opäť sa nedokázali strelecky presadiť. Chelsea v deviatich stretnutiach v roku 2023 vyhrala jediný raz a strelila chudobné štyri góly.

"Hrali sme veľmi dobre, ale momentálne to nevieme pretaviť do výsledku. Ukázali sme však, že ideme správnym smerom. Sme iba v polčase, budeme ďalej pracovať a v odvete na Stamford Bridge sa pokúsime o postup," povedal po zápase kouč hostí Graham Potter, ktorého zverenci majú napriek ďalšiemu masívnemu posilňovaniu kádra po Novom roku bilanciu 1-4-4 a skóre 4:10. Ani v jednom z týchto duelov neskórovali viac ako raz.

"Minimálne v druhom polčase sme boli lepší a dominantnejší tím. Pykali sme však po situácii, ktorú si musíme lepšie ustrážiť," tvrdí Potter.

Gregor Kobel predvádza zákrok Galéria fotiek (2) Gregor Kobel Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

O triumfe Dortmundu rozhodol v 63. minúte Karim Adeyemi po parádnom brejku, ktorý trval necelých deväť sekúnd. Dvadsaťjedenročný útočník sa lopty zmocnil po rohovom kope súpera ešte na vlastnej polovici, v šprinte obišiel posledného brániaceho Enza Fernandeza i brankára Kepu Arrizabalagu a loptu poslal do odkrytej bránky.

Pre Borussiu tak zariadil prvé víťazstvo nad anglickým súperom v Lige majstrov od septembra 2014. Dortmund vtedy zdolal Arsenal 2:0, potom v LM v súbojoch s anglickými tímami iba raz remizoval a osemkrát prehral.

V drese Chelsea bol v prvom polčase blízko ku gólu najmä Joao Felix. Portugalčan najskôr po prihrávke od Ziyecha prestrelil bránu a v 38. minúte poslal loptu do brvna. Po hodine hry zasa netrafil odkrytú bránu a vzápätí nasledoval rozhodujúci brejk domácich.

Londýnčania napriek manku nemuseli odchádzať s prehrou, no Emre Can  v 78. minúte na bránkovej čiare zastúpil už prekonaného Gregora Kobela po strele Kalidoua Koulibalyho a brankár Dortmundu v nadstavenom čase ešte skvele zasiahol proti "gólovke" Fernandeza. Chelsea mala osem striel na bránku proti dvom domácim, ale Švajčiar Kobel neinkasoval ani raz.

"Mali sme dnes výnimočného brankára a aj trochu šťastia," priznal po zápase kormidelník Dortmundu Edin Terzič pre televíziu DAZN.

"Kobel je v neskutočnej forme a v kľúčových chvíľach sa na neho môžeme spoľahnúť. Chýbalo nám viac držania lopty. Dokázali sme ju v strede poľa získať, ale rýchlo sme ju strácali. Vedel by som však vypichnúť aj dobré veci, z nich pre nás najlepší je výsledok. Na ihrisku Chelsea sa určite nebude hrať ľahko, no sme o kúsok vpredu a teraz si užívame víťazstvo."

Viac o téme: Borussia Dortmund Chelsea FC Graham Potter