Kläbo zvíťazil spôsobom štart-cieľ a zavŕšil zlatý hetrik, titul obhájila aj Sundlingová

Johannes Hösflot KläboJohannes Hösflot Kläbo Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

PLANICA - Prvé zlaté medaily na MS v severskom lyžovaní v Planici získali Nór Johannes Hösflot Kläbo a Švédka Jonna Sundlingová.

V slovinskom stredisku triumfovali vo štvrtok v bežeckom šprinte klasickou technikou a obhájili tituly z MS 2021 v Oberstdorfe. Slovenskí reprezentanti Barbora Klementová, Marianna Klementová, Jáchym Cenek a Andrej Renda nepostúpili z kvalifikácie medzi tridsiatku najlepších.

Kläbo zvíťazil vo finále spôsobom štart-cieľ a zavŕšil zlatý hetrik. Premožiteľa nenašiel v Oberstdorfe ani v roku 2019 v Seefelde. Striebro si v cieľovom finiši zabezpečil Nór Paal Golberg, ktorý na páske prešprintoval Francúza Julesa Chappaza.

Johannes Hösflot Kläbo Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

"Užil som si to, bolo to veľmi technické. Vo finále som išiel naozaj veľmi dobre. Mal som výborné lyže a dokázal som sa vyrovnať s náročnými podmienkami," uviedol v prvej reakcii Kläbo, suverénny líder celkového poradia Svetového pohára.

Štvrtý skončil prekvapujúco Čech Michal Novák. Víťaz kvalifikácie Nór Erik Valnes v semifinále spadol, zlomil lyžu a pochoval šance na medailu.

Ženský šprint ovládli Švédky

Ženský šprint ovládli Švédky, ktoré obsadili prvé štyri miesta. Sundlingová sa pri stúpaní dostala na čelo a vedúcu priečku si udržala až do cieľa. Nadviazala tak na triumf z Oberstdorfu i zo ZOH 2022 v Pekingu.

Jonna Sundlingová Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Striebro vybojovala Emma Ribomová, bronz ukoristila Maja Dahlqvistová. "Som veľmi šťastná. Finále bolo naozaj ťažké, som rada, že som si udržala rýchlosť až do cieľa," povedala Sundlingová v cieľových priestoroch.

Najskúsenejšia zo slovenského kvarteta Barbora Klementová obsadila v kvalifikácii na 1,4 km dlhej trati 50. miesto so stratou 27,09 s na najrýchlejšiu Sundlingovú. Neuspeli ani traja debutanti na svetovom šampionáte.

Marianna Klementová skončila v konkurencii 99 bežkýň na 59. priečke (+40,10). Cenek bol 58. s mankom 23,25 s na Valnesa. Rendu klasifikovali na 71. pozícii (+29,08).

MS v severskom lyžovaní v Planici - beh na lyžiach - šprint klasickou technikou

muži: 1. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) 2:56,07 min., 2. Paal Golberg (Nór.) +2,22 s, 3. Jules Chappaz (Fr.) +2,24, 4. Michal Novák (ČR) +5,90, 5. Calle Halfvarsson (Švéd.) +11,64, 6. Lucas Chanavat (Fr.) +32,27, 7. Even Northug (Nór.), 8. Renaud Jay (Fr.), 9. James Clinton Schoonmaker (USA), 10. Ville Ahonen (Fín.)

ženy: 1. Jonna Sundlingová (Švéd.) 3:21,67 min., 2. Emma Ribomová (Švéd.) +0,87 s, 3. Maja Dahlqvistová (Švéd.) +4,45, 4. Linn Svahnová (Švéd.) +8,06, 5. Kristine Skistadová (Nór.) +10,93, 6. Tiril Wengová (Nór.) +27,29, 7. Nadine Fähndrichová (Švajč.), 8. Tereza Beranová (ČR), 9. Rosie Brennanová (USA), 10. Julia Kernnová (USA)

Viac o téme: Planica Johannes Hösflot Kläbo Jonna Sundlingová MS v severskom lyžovaní