VIDEO Obhajca titulu úplne bez rešpektu: O výhre rozhodol 11-minútový uragán v prvej tretine

Nathan MacKinnon skóruje do siete Connora HellebuyckaNathan MacKinnon skóruje do siete Connora Hellebuycka Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/John Woods

WINNIPEG - Hokejisti Coloarda zvíťazili v zápase zámorskej NHL na ľade Winnipegu 5:1.

Skóre otvoril už po 19 sekundách hviezdny Nathan MacKinnon a v úvodnom dejstve pridal aj asistenciu. Jeho tím premenil štyri z prvých piatich striel a v tabuľke Západnej konferencie figuruje po triumfe na ôsmom mieste. Brankár Craig Anderson prispel 53 zákrokmi k triumfu Buffala na ľade Floridy 3:1.

Najrýchlejší gól za posledných päť rokov

Okrem Kanaďana zaznamenali gól a asistenciu aj Mikko Rantanen a J.T. Compher. Avalanche tak vyhrala päť z predchádzajúcich šiestich zápasov a zároveň štyri za sebou na ľade súpera. Vo Winnipegu vyhnali po piatom góle z bránky Connora Hellebuycka, ktorého nahradil na začiatku tretej tretiny David Rittich.

Radosť Colorada po góle Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/John Woods

MacKinnon zaznamenal najrýchlejší úvodný gól Avalanche od 3. októbra 2018, keď sa práve on presadil po 11 sekundách. Zároveň sa stal tretím hráčom v histórii klubu, ktorý dokázal skórovať v prvých 20 sekundách hry viackrát, pripojil sa k Joeovi Sakicovi (3) a Johnovi Wensinkovi (2).

"Prvá tretina bola z našej strany skvelá. Vstúpili sme do zápasu dôrazne, hneď sme využili šance a odvtedy sme mali hru pod kontrolou," povedal brankár hostí Alexandar Georgijev pre oficiálnu webstránku NHL.

41-ročný generál vymazal Floridu

Svojím výkonom sa v drese Buffala blysol brankár Anderson. V stretnutí proti svojmu niekdajšiemu klubu predviedol veterán 53 zákrokov a Sabres tak triumfovali napriek nižšej streleckej aktivite (35). Dvoma gólmi k tomu prispel aj Jeff Skinner. Ten v 51. minúte svojím druhým presným zásahom v stretnutí dosiahol jubilejný 600. bod v profilige.

"Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Dúfajme, že nám to dodá sebavedomie, pretože tento výkon musíme zopakovať v každom ďalšom zápase," uviedol Skinner. Anderson zaznamenal tretí najvyšší počet zákrokov v histórii klubu za Joeom Daleym (64) a Dominikom Hašekom (55).

Štyridsaťjedenročný brankár tak vyrovnal svoje kariérne maximum spred 15 rokov, keď 2. marca 2008 pomohol Floride k víťazstvu 1:0 na New Yorkom Islanders. "Bol to jeden z najlepších zápasov, ktorý som odchytal v uplynulej dobe, hlavne po mentálnej stránke. Cítil som sa veľmi dobre," konštatoval Anderson.

Craig Anderson zastavuje pokus Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Marta Lavandier

Šesť minút hrôzy pre Islanders

O triumfe Los Angeles na ľade New Yorku Islanders (3:2) rozhodli v priebehu šiestich minút druhej tretiny úspešní strelci Phillip Danault, Arthur Kaliyev a Gabriel Vilardi. Víťazstvo si tak pripísal aj brankár Jonathan Quick, pre ktorého to bol 370. triumf v kariére. Spomedzi amerických brankárov vyhrali viac zápasov len John Vanbiesbrouck (374) a Ryan Miller (391).

"Tento tím sa nikdy nevzdáva. V druhej polovici stretnutia sa zlepšil a pomohol nám hlavne tretí gól," povedal tréner hostí Todd McLellan.

V bránke Caroliny sa blysol Antti Raanta – Fín zablokoval 32 striel, zaznamenal tretí shutout v sezóne a prispel k víťazstvu Hurricanes nad Ottawou 4:0. Spomedzi jeho spoluhráčov skórovali Brent Burns, Seth Jarvis, Martin Nečas a Brady Skje, pričom domáci vyhrali piaty zápas v rade.

"Raanta urobil niekoľko obrovských zákrokov. Podľa môjho názoru bol dnes najlepším hráčom na ľade," povedal kouč Rod Brind'Amour. "Za stavu 2:0 nechcete dostať žiadny gól. Snažíte sa sústrediť na ďalšiu strelu a dúfať, že čas vyprší naozaj rýchlo," konštatoval Raanta.

Tešiaci sa Seth Jarvis Galéria fotiek (15) Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Dvojbodový Nylander zlomil Minnesotu

Hrdinom duelu v Toronte bol domáci William Nylander, ktorý rozhodol po 65 sekundách predĺženia o triumfe svojho tímu nad Minnestou 2:1. V riadnom hracom čase navyše asistoval pri presnom zásahu Davida Kampfa v tomto ročníku má tak na konte už 70 bodov.

"Bol to dobrý zápas a ďalšie podobné nás čakajú, takže musíme vyhrávať," uviedol Nylander, ktorý sa stal štvrtým hráčom v histórii klubu s aspoň tromi gólmi v predĺžení počas jednej sezóny. Pridal sa k trojici Mats Sundin (4-1999/00), Ken Doraty (3-1933/34) a John Tavares (3-2019/20).

Aj vo Philadelphii sa tešili z víťazstva hostia, Montreal zdolal Flyers 5:2. Dva body (1+1) si pripísal Jesse Ylonen. Domáci tak prehrali siedme z predchádzajúcich desiatich stretnutí.

Výsledky:

Carolina Hurricanes - Ottawa Senators 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Góly: 4. Burns, 7. Jarvis (Aho, Svečnikov), 53. Nečas (Svečnikov), 57. Skjei (Aho). Brankári: Raanta – Talbot, strely na bránku: 30:32.

Florida Panthers - Buffalo Sabres 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Góly: 49. Verhaeghe (Duclair, Luostarinen) – 24. Skinner (Thompson, Jokiharju), 29. Tuch (Power, Ta. Thompson), 51. Skinner (Thompson). Brankári: Bobrovskij – Anderson, strely na bránku: 54:35.

Philadelphia Flyers - Montreal Canadiens 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)
Góly: 41. Tippett (Frost), 59. Provorov (DeAngelo, Frost) – 18. Savard (Hoffman, Ylönen), 20. Tierney (Pezzetta, Kovacevic), 28. Suzuki (Matheson, Hoffman), 47. Ylönen (Barron, Drouin), 53. Anderson (Harvey-Pinard). Brankári: Hart – Allen, strely na bránku: 26:31.

Toronto Maple Leafs - Minnesota Wild 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 17. Kämpf (Nylander, Giordano), 62. Nylander – 13. Duhaime (Gaudreau). Brankári: Samsonov – Gustavsson, strely na bránku: 24:25.

New York Islanders - Los Angeles Kings 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
Góly: 37. Dobson (Nelson, Lee), 56. Pelech (Pulock, Martin) – 27. Danault, 29. Kaliyev (Kupari, Anderson-Dolan), 33. Vilardi (Iafallo, Edler). Brankári: Sorokin – Quick, strely na bránku: 18:28.

Winnipeg Jets - Colorado Avalanche 1:5 (1:4, 0:1, 0:0)
Góly: 4. Appleton (Schmidt, Wheeler) – 1. MacKinnon (Ničuškin, Lehkonen), 5. Rantanen (Rodrigues), 8. Compher (Rantanen, MacKinnon), 11. Byram (Cogliano, Newhook), 31. Nieto (Compher, Toews). Brankári: Hellebuyck (41. Rittich) – Georgijev, strely na bránku: 27:36.

Viac o téme: Philadelphia Flyers Florida Panthers New York Islanders Winnipeg Jets Ottawa Senators Buffalo Sabres Montreal Canadiens Colorado Avalanche Los Angeles Kings Minnesota Wild Nathan MacKinnon Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Jeff Skinner Tage Thompson