Trápenie Petra Sagana pokračuje: Na prestížnej klasike veľa vody nenamútil

Slovenský cyklista Peter Sagan počas klasiky Strade BiancheSlovenský cyklista Peter Sagan počas klasiky Strade Bianche Zdroj: Profimedia

SIENA - Britský cyklista Thomas Pidcock vyhral 17. ročník klasiky Strade Bianche. Dvadsaťtriročný člen tímu Ineos sa v pretekoch so štartom a cieľom v toskánskej Siene, ktorého zhruba tretina vedie po štrkových cestách, presadil po sólovom úniku.

Slovenský cyklista Peter Sagan stratil kontakt s pelotónom zhruba 50 km pred cieľom a obsadil 103. priečku so stratou 14:18 min na víťaza.

"Mal som celý týždeň dobrý pocit a dnes ráno som vedel, že to zvládnem. Je to pre mňa neuveriteľný deň," povedal Eurosportu Pidcock, ktorý sa vydal do úniku zhruba 50 kilometrov pred cieľom. Po 184 km zvíťazil s náskokom 20 sekúnd pred Francúzom Valentinom Madouasom a Belgičanom Tiesjom Benootom.

Britský cyklista Thomas Pidcock Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

Olympijský víťaz v cross country horských bicyklov z Tokia a minuloročný majster sveta v cyklokrose pred mesiacom neobhajoval cyklokrosový titul práve kvôli príprave na jarné klasiky. Pidcockovým doterajším najväčším úspechom na ceste bolo minuloročné etapové víťazstvo na Tour de France s výstupom do Alpe d'Huez.

Víťaz pretekov z roku 2015 Zdeněk Štybar obsadil 72. miesto so stratou 9:20 minúty. Práve Štybar bol prvým zo štyroch cyklokrosových majstrov sveta, ktorí oslavovali triumf na Strade Bianche: pred Pidcockom to v rokoch 2020 a 2021 dokázali Belgičan Wout van Aert a Holanďan Mathieu van der Poel.

Pogačar preteky vynechal

Minuloročný víťaz Strade Bianche Tadej Pogačar zo Slovinska preteky vynechal. Už v nedeľu sa totiž prvýkrát v kariére postavia na štart etapových pretekov Paríž-Nice, kde sa stretne okrem iného so svojim premožiteľom z minuloročnej Tour Jonasom Vingegaardom z Dánska.

V ženských pretekoch sa o rozruch postaral voľne pobehujúci kôň, ktorý vbehol na trať zhruba 15 km pred cieľom. Cválajúce zviera sa ocitlo medzi vedúcou Kristen Faulknerovou a jej prenasledovateľkou Demi Volleringovou, ktorá si od neho radšej držala odstup.

Po niekoľkých stovkách metrov zabočil kôň doľava a do ďalšieho priebehu už neprehovoril. Holanďanka Volleringová vyhrala, česká cyklistka Tereza Neumanová obsadila 59. pozíciu.

Viac o téme: Peter Sagan Strade Bianche Thomas Pidcock
  • Zdroj: ČTK, Športky