Tomu sa povie obrat o 180 stupňov: Búrka nevôle i petícia, televízia nemala na výber

Gary LinekerGary Lineker Zdroj: SITA/AP/PA/Lucy North

LONDÝN - Bývalý kapitán anglickej futbalovej reprezentácie Gary Lineker bude opäť uvádzať futbalovú reláciu na BBC.

Lineker bol stiahnutý z vysielania po tom, ako na twitteri kritizoval vládnu migračnú politiku a prirovnal výrazy zákonodarcov o migrantoch k tým, ktoré sa používali v nacistickom Nemecku. Svojím vyjadrením porušil smernicu verejnoprávnej stanice, ktorá dnes uviedla, že Lineker ich bude dodržiavať, kým spoločnosť nedokončí revíziu toho, ako môžu moderátori používať sociálne siete.

Stiahnutie Linekera z vysielania BBC vyvolalo v Británii vlnu búrlivých reakcií a narušilo víkendové vysielanie. Lineker tvrdo kritizoval pripravovaný zákon, ktorého cieľom je zabrániť migrantom preplávajúcim Lamanšský prieliv, aby v Spojenom kráľovstve požiadali o azyl.

Bývalý futbalista v príspevku odsúdil "krutú politiku zameranú na tých najzraniteľnejších, a to jazykom, ktorý sa nelíši od toho, ktorý používalo Nemecko v 30. rokoch 20. storočia".

BBC potom oznámila, že Lineker nebude uvádzať reláciu Match of the Day (Zápas dňa), ktorá sa vysiela v sobotu večer a ukazuje zostrihy zápasov anglickej Premier League z daného dňa, kým s televíziou neuzavrie dohodu o tom, ako má používať sociálne siete.

Stanica však bola nútená zrušiť väčšinu zo svojho víkendového športového programu po tom, čo v ňom komentátori, analytici a hráči Premier League odmietli vystúpiť ako prejav podpory Linekerovi.

Lineker všetkým poďakoval za podporu

Generálny riaditeľ BBC Tim Davie dnes uviedol, že Lineker súhlasí s tým, že sa bude riadiť redakčnými pokynmi, kým nebude dokončená revízia pravidiel pre sociálne siete. Na podporu Linkerovho návratu na obrazovky dokonca vznikla aj petícia, pod ktorú už sa podpísalo vyše 212.000 ľudí.

Lineker dnes všetkým poďakoval za podporu. "Športové prenosy na BBC uvádzam už takmer 30 rokov a som nesmierne hrdý na to, že môžem pracovať s najlepšou a najspravodlivejšou televíznou stanicou na svete," uviedol.

"Záverečná myšlienka: Akokoľvek bolo posledných pár dní ťažkých, nedajú sa jednoducho porovnať s tým, aké to je, keď musíte utiecť z domova pred prenasledovaním alebo vojnou a hľadať útočisko v ďalekej krajine. Je hrejivé, keď som u toľkého z vás videl empatiu voči ich ťažkej situácii," dodal.

Relácia Match of the Day existuje od roku 1964 a Lineker ho uvádza už 20 rokov, píše AFP. Podľa agentúry Reuters je bývalý futbalista najlepšie plateným moderátorom tejto verejnoprávnej stanice.

62-ročný Lineker je v Británii známou osobnosťou, ktorú na twitteri sleduje 8,8 milióna ľudí. Od začiatku moderátorskej kariéry otvorene vyjadruje svoje politické názory, vyjadroval sa najmä proti brexitu a na podporu migrantov.

Návrh nového zákona, ktorého cieľom je podľa vlády zastaviť nelegálny príchod migrantov cez Lamanšský prieliv, kritizovali tiež OSN a viaceré ľudskoprávne skupiny.

Viac o téme: Gary Lineker BBC Match Of The Day
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter - Gary Lineker, Sky Sports Football News
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy