Peniažky až na prvom mieste: Úplatný funkcionár už doklamal, doživotný dištanc za korupciu!

Manuel BurgaManuel Burga Zdroj: SITA/AP/Seth Wenig

ZURICH - Juhoamerický futbalový funkcionár Manuel Burga dostal od medzinárodnej federácie FIFA druhýkrát doživotný zákaz pôsobenia vo futbale kvôli braniu úplatkov.

Etická komisia ho prvýkrát potrestala už v roku 2019, hoci bol v roku 2017 na súde v New Yorku oslobodený v korupčnej kauze obvinenia, vlani niekdajší predseda peruánskeho zväzu uspel kvôli procesným chybám s odvolaním sa na medzinárodnú arbitráž CAS.

FIFA dnes konštatovala, že jej etická komisia opäť uznala, že sa Burga zúčastnil úplatkárskych praktík, kvôli ktorým v roku 2017 bola pred súdom v Brooklyne aj hromada ďalších juhoamerických funkcionárov.

Rovnako ako v prvom prípade mu FIFA aj tentoraz k doživotnému zákazu pôsobenia vo futbale vymerala pokutu milión švajčiarskych frankov. Proti verdiktu sa opäť môže odvolať na CAS.

Burga podľa správy vyšetrovateľov z roku 2015 dostal alebo mal prisľúbených 6,6 milióna dolárov na úplatkoch za marketingové zmluvy na turnaje Copa América a Copa Libertadores. Dohody uzatváral ako predseda peruánskeho zväzu, v rovnakom čase bol aj členom rozvojovej komisie FIFA, ktorá schvaľovala prideľovanie stoviek miliónov dolárov na projekty jednotlivých členských zväzov.

Viac o téme: FIFA Peru Manuel Burga
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy