Zvažuje vstup do politiky: Hašek má na českých reprezentantov bizarnú požiadavku

Bývalý český brankár Dominik HašekBývalý český brankár Dominik Hašek Zdroj: Profimedia

PRAHA - Bývalý hokejový brankár Dominik Hašek si myslí, že v prípade účasti Rusov na olympijských hrách by mali českí športovci pretekať bez národných dresov a hymny, len sami za seba.

Povedal to v rozhovore v Rádiu Impulz. Olympijský víťaz z Nagana dlhodobo verejne vystupuje proti účasti ruských športovcov na medzinárodnej scéne. Kritizuje kvôli tomu okrem iného Medzinárodný olympijský výbor, hokejovú NHL aj tenisové organizácie ATP a WTA, ktoré pôsobenie športovcov z Ruska a Bieloruska umožňujú.

MOV nedávno medzinárodným športovým federáciám odporučil, aby napriek pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine vrátili športovcov s ruským a bieloruským pasom ako neutrálnych do svojich súťaží. O ich štarte na OH 2024 v Paríži zatiaľ nerozhodol a podľa Haška je potrebné urobiť všetko pre to, aby tam ruskí a bieloruskí športovci ísť nesmeli.

Žiadny bojkot, ale...

Ani v prípade ich účasti, by ale osobne českým športovcom bojkot nenariadil. "Chcel by som, aby tam išli každý za seba. Nech nemajú české národné dresy, nech na takejto súťaži, kde by ruskí športovci mohli oficiálne vystupovať, nehrá česká hymna.

Keby sa tie dievčatá alebo chlapci rozhodli, že chcú ísť na olympiádu, tak by som nechcel, aby tam išli s dresom Českej republiky. Teraz hovorím ako občan, nebudem hovoriť ako funkcionár," vyhlásil niekdajší elitný gólman.

Zopakoval, že s účasťou ruských športovcov v medzinárodných súťažiach nesúhlasí. "Každý ruský športovec je reklamou pre svoju krajinu. Kedykoľvek akýkoľvek ruský športovec vycestuje na ľad za súčasných podmienok, tak je obrovskou reklamou na ruské činy. To znamená na ruskú vojnu, na zabíjanie, na zločiny vrátane genocídy na ukrajinských deťoch," povedal dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára.

Myslí si, že by medzinárodná federácia mala umožniť ruským športovcom prípadné vyjadrenie proti vojne. Tým, ktorí by vojnu odsúdili, by mali športové federácie aj vlády pomôcť. A potom by mali takýmto športovcom umožniť účasť vo svojich súťažiach. "Aby neboli reklamou pre ruskú vojnu, ale aby mohli byť reklamou proti tomu," dodal Hašek.

V 58 rokoch zvažuje vstup do politiky, ale konkrétne plány zatiaľ nemá.

Viac o téme: Dominik Hašek Bielorusko Rusko Česko Olympijské hry
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy