VIDEO Začal sa boj o Stanleyho pohár: Boston prekvapenie nepripustil, drámy v Edmontone a Dallase

Hokejisti Bostonu Bruins oslavujú gólHokejisti Bostonu Bruins oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Winslow Townson

BOSTON - Hokejisti Bostonu úspešne vstúpili do play off NHL. Držiteľ Prezidentskej trofeje pre najlepší tím základnej časti zvíťazil v úvodnom zápase série 1. kola nad Floridou 3:1.

Carolina sa ujala vedenia v sérii s New Yorkom Islanders, v prvom súboji zdolala v noci na utorok súpera 2:1. Štart do štvrťfinálovej série Západnej konferencie sa vydaril hráčom Los Angeles, ktorí triumfovali v Edmontone 4:3 po predĺžení, hoci ešte v 52. minúte prehrávali 1:3. Maratónsky duel v Dallase lepšie zvládla Minnesota, ktorá vyhrala nad domácimi Stars 3:2 až po druhom predĺžení. Víťazný gól Wild strelil v 93. minúte Ryan Hartman.

Bruins uspeli aj bez svojho kapitána Patricea Bergerona, ktorého vyradila choroba. Po góloch druhého najlepšieho kanoniera ligy Davida Pastrňáka a veterána Brada Marchanda viedli v 24. minúte 2:0, Matt Tkachuk síce vzápätí znížil, no ešte v druhej tretine pridal tretí zásah domácich Jake DeBrusk.

Oporou Bruins bol brankár Linus Ullmark, ktorý zneškodnil 31 striel hostí. Tyler Bertuzzi si pripísal dve asistencie. Zaujala najmä jeho vtipná prihrávka pred úvodným gólom stretnutia, keď v presilovke výborne pracoval v bránkovisku a bekhendom naslepo našiel Pastrňáka, ktorý skóroval do prázdnej bránky.

Marchand strelil jubilejný 50. gól v kariére v play off, keď strelou spoza kruhu nachytal brankára Alexa Lyona. Tomu sa puk prepadol cez lapačku.

Brankári Bostonu Bruins Linus Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/AP/Winslow Townson

"Je play off a vtedy nechcete premrhať príležitosť na strelu. Niekedy taká strela skončí v bránke, niekedy nie. Je skvelé začať play off víťazstvom, no ešte sme nič nedokázali," povedal Marchand.

Bol to prvý duel v histórii bojov o Stanleyho pohár, v ktorom sa stretli úradujúci víťaz Prezidentskej trofeje a jej držiteľ z predchádzajúcej sezóny.

"V tejto fáze súťaže vás viac zaujíma výsledok ako predvedený výkon. V hre 5 na 5 máme určite čo zlepšovať. Trochu nás prekvapila intenzita play off, boli sme trochu nervózni. Každopádne niektorí hráči zahrali výborne, najmä náš brankár," pochválil Ullmarka tréner "medveďov" Jim Montgomery. Druhý zápas série sa hrá v noci na štvrtok opäť v Bostone.

"Niektoré prvky našej hry boli dobré, ale Boston postupne svoj výkon gradoval. Ja však verím nášmu tímu, našej hre, pred druhým stretnutím máme na čom stavať," povedal pre nhl.com autor jediného gólu "panterov" Tkachuk.

Caroline skvele zafungovali špeciálne tímy

Caroline v úvodnom zápase proti Islanders skvele zafungovali špeciálne tímy. Hurricanes strelili oba góly v presilovkách, keď sa presadili Sebastian Aho a Stefan Noesen, a ubránili sa vo všetkých štyroch oslabeniach. Brent Burns a Martin Nečas sa na triumfe podieľali zhodne dvoma asistenciami. Domácich podržal aj brankár Antti Raanta, ktorý predviedol 25 úspešných zákrokov.

Hostia dokázali v 23. minúte už iba skorigovať výsledok zásluhou obrancu Ryana Pulocka. Fín Aho zaknihoval už 19. gól v kariére vo vyraďovačke, čím sa v klubovom historickom poradí vyrovnal najlepšiemu strelcovi Ericovi Staalovi. Presadil sa po prihrávke Burnsa strelou z prvej z pravého kruhu na buly.

"Úvodný rýchly gól nám pomohol. Vlial nám potrebné sebavedomie. Myslím si, že v presilovkách nám to dnes celkovo išlo," pochvaľoval si Aho.

Hokejisti Caroline Hurricanes oslavujú Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Karl B DeBlaker

Do zostavy Islanders sa vrátil útočník Mathew Barzal, ktorý vynechal záverečných 23 duelov základnej časti pre zranenie v dolnej časti tela.

"Chýbal nám dlho, s ním v zostave sme určite silnejší," povedal tréner "ostrovanov" Lane Lambert a dodal: "Vypracovali sme si v presilovkách niekoľko šancí, no nedokázali sme ich premeniť. Myslím si, že v našej hre bolo veľa pozitívnych vecí a postupne sme sa zlepšovali. Musíme sa teraz dobre pripraviť na zápas číslo dva."

Ten je v Raleigh na programe v noci na štvrtok.

Drámy v Edmontone a Dallase

Edmonton proti LA viedol po dvoch góloch Leona Draisaitla v tretej tretine 3:1, no sľubný náskok neudržal. V 52. minúte svojím druhým gólom v zápase znížil Adrian Kempe a v čase 59:43 vyrovnal kapitán Anže Kopitar, ktorý v presilovke potrestal vylúčenie Evana Boucharda.

Hostia hrali v tom momente aj power play bez brankára. V 10. minúte predĺženia rozhodol o triumfe Kings v ďalšej presilovke Alex Iafallo. Ten skóroval po kombinácii na jeden dotyk s Kopitarom a Viktorom Arvidssonom.

"Snažil som sa odpútať od súpera, máme v tíme viacerých hráčov, ktorí vedia rozdávať kvalitné pasy. Stál som v strede a snažil sa nájsť vhodnú pozíciu, 'Arvi' bol schopný mi prihrať a mne sa stačilo už len vystreliť," opísal Iafallo víťazný zásah.

Kopitar sa podieľal na všetkých štyroch góloch svojho tímu, okrem vyrovnávajúceho zásahu si pripísal aj tri asistencie. Slovenský brankár Dávid Hrenák nebol na zápasovej súpiske "kráľov". Tým chýbal pre zranenie švajčiarsky krídelník Kevin Fiala.

Hokejisti LA Kings oslavujú Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Oilers sa chvíľu tešili z víťazného gólu v predĺžení, ale zásah Dereka Ryana zo 62. minúty napokon neplatil, keďže domáci útočník tečoval strelu Ryana McLeoda hokejkou vo vzduchu nad úrovňou hornej žŕdky. Suverénne najproduktívnejší hráč a najlepší strelec základnej časti Connor McDavid vyšiel v úvodnom zápase 1. kola bodovo naprázdno.

"Je to frustrujúce, tak dobre rozbehnutý zápas musíme lepšie zvládnuť. Za stavu 3:1, osem minút pred koncom, to musíme vzadu lepšie zavrieť," hneval sa Draisaitl, ktorého tím má šancu revanšovať sa "kráľom" v druhom domácom súboji v noci na štvrtok (4.00 SELČ). Séria je reprízou vlaňajšieho konferenčného štvrťfinále, v ktorom Edmonton triumfoval 4:3 na zápasy.

Ešte dlhšiu drámu videli diváci v Dallase. Zápas medzi domácimi Stars a Minnesotou Wild trval viac ako štyri hodiny hrubého času, skončil sa o jednej hodine v noci miestneho času. V riadnom hracom čase sa duel skončil nerozhodne 2:2, v predĺžení čakali diváci na rozhodnutie až do 93. minúty.

V čase 92:20 ukončil detektívku Hartman, ktorý sa ocitol sám v bránkovisku a odrazený puk poslal do siete ponad ľavý betón Jakea Oettingera. Situácii predchádzalo zaváhanie domáceho obrancu Colina Millera, ktorý nedokázal upratať puk do bezpečia.

"Žiaľ, jeden puk sa zle odrazil. My sme mali v predĺžení pár šancí, ktoré sme nevyužili. Taký je hokej. Vyzerá, že to bude parádna séria, stretli sa dva vyrovnané tímy," hodnotil 24-ročný brankár Dallasu Oettinger, ktorý mal 45 úspešných zákrokov.

Ryan Hartman oslavuje víťazný Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/ony Gutierrez

Ešte viac sa vyznamenal jeho náprotivok a vrstovník Filip Gustavsson, ktorý vykryl 52 striel domácich hráčov, z toho 12 v tretej tretine a 17 v prvom predĺžení. Švéd dostal v bránke Wild prednosť pred skúsenejším Marcom-Andrem Fleurym. "Obaja brankári predviedli niekoľko neskutočných zákrokov. V predĺžení to dlho vyzeralo, akoby žiaden tím nechcel dať gól," vyjadril sa tréner Minnesoty Dean Evason.

Zápas nedohral útočník "hviezd" Joe Pavelski, ktorý odstúpil z hry v druhej časti po tvrdom hite od Matta Dumbu. Pavelskému museli pomáhať vstať z ľadu. Zamieril hneď do šatne a do hry sa už nevrátil.

"Po náraze dopadol na hlavu. Je otrasený, ale snáď bude v poriadku. Z klziska odchádzal po vlastných. Neviem teraz odhadnúť, či bude môcť nastúpiť v ďalšom zápase," informoval po zápase tréner Dallasu Peter DeBoer.

Obranca Minnesoty pôvodne dostal za zákrok päťminútový trest, no arbitri ho po preštudovaní videozáznamu následne zmenili na dvojminútový. "Ak mám byť úprimný - myslím si, že to bol čistý hit. Rameno na rameno. Netuším, prečo som vlastne dostal menší trest za hrubosť. Asi preto, že som už sedel na trestnej lavici. Museli mi nejaký trest dať," poznamenal Dumba.

Druhý zápas série sa hrá v noci na štvrtok opäť v Dallase (3.30 SELČ).

1. kolo play off NHL

štvrťfinále Východnej konferencie - 1. zápasy:

Carolina Hurricanes - New York Islanders 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 4. Aho (Burns, Nečas), 23. Noesen (Burns, Nečas) - 23. Pulock. Brankári: Raanta - Sorokin, strely na bránku: 37:26.
/stav série: 1:0/

Boston Bruins - Florida Panthers 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Góly: 6. Pastrňák (Bertuzzi, Krejčí), 24. Marchand (McAvoy, Orlov), 38. DeBrusk (Bertuzzi, Zacha) - 27. Tkachuk. Brankári: Ullmark - Lyon, strely na bránku: 29:32.

štvrťfinále Západnej konferencie - 1. zápasy:

Dallas Stars - Minnesota Wild 2:3 p2p (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 23. Hintz (Benn), 25. Robertson (Heiskanen, Pavelski) - 20. Kaprizov (Spurgeon, Zuccarello), 35. Steel (Nyquist), 93. Hartman (Steel). Brankári: Oettinger - Gustavsson, strely na bránku: 53:48.
/stav série: 0:1/

Edmonton Oilers - Los Angeles Kings 3:4 pp (2:0, 0:0, 1:3 - 0:1)
Góly: 7. Draisaitl (Janmark), 13. Bouchard (Nugent-Hopkins, Hyman), 49. Draisaitl (Kane) - 41. Kempe (Roy, Kopitar), 52. Kempe (Byfield, Kopitar), 60. Kopitar (Danault, Arvidsson), 70. Iafallo (Arvidsson, Kopitar). Brankári: Skinner - Korpisalo, strely na bránku: 40:35.

Viac o téme: NHL Patrice Bergeron New York Islanders Boston Bruins Dallas Stars Edmonton Oilers Los Angeles Kings Minnesota Wild Carolina Hurricanes David Pastrňák