VIDEO Neslýchané, nevídané: Siahali na postup, pochovala ich šialená strela v závere

Jayson Tatum nerozumie, Celtics podľahli AtlanteJayson Tatum nerozumie, Celtics podľahli Atlante Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

DENVER - Basketbalisti Denveru Nuggets zvíťazili v piatom stretnutí 1. kola play off zámorskej NBA nad Minnesotou Timberwolves 112:109 a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy.

Postaral sa o to najmä Trae Young, ktorý dal 38 bodov vrátane víťaznej trojky dve sekundy pred koncom. Ešte lepší výkon predviedol Devin Booker, ktorý 47 bodmi, 8 doskokmi a 10 asistenciami doviedol Phoenix k výhre 136:130 nad Los Angeles Clippers a postupu do ďalšieho kola.

Suns ovládli celú sériu 4:1 na zápasy rovnako ako Denver, ktorý postup pečatil výhrou 112:109 nad Minnesotou. Nikola Jokič k tomu prispel triple dublom za 28 bodov, 17 doskokov a 12 asistencií.

V drese Atlanty sledoval zápas opäť len z lavičky český reprezentant Vít Krejčí. A videl, ako jeho spoluhráči prehrávajú už o 13 bodov. Lenže v poslednej štvrtine Hawks odmietli koniec sezóny a 37 bodmi otočili skóre. Pomohli si okrem iného 19 trojkami.

Šialená strela Traea Younga

To najlepšie si Young nechal na posledný útok. Boston sa sedem sekúnd pred koncom dostal do vedenia, lenže kľúčový hráč Atlanty si vzal loptu a dlhou trojkou kúsok od loga na polovici ihriska zápas rozhodol.

"Proste som len veril tomu, čo robím celý môj život. Musel som byť sebavedomý," povedal Young. "Tieto rozhodujúce chvíle miluje. Chce tieto veľké strely a dnes opäť ukázal, prečo," dodal John Collins, ktorý prispel 22 bodmi.

"Chýbal nám veľký kus tímu a chceli sme, aby mohol nastúpiť v zápase číslo 6. Necítil som, že by bol na mne nejaký veľký tlak. Všetci sme museli viac ´zamakať´, nie len ja. Bolo to tímové víťazstvo," povedal Young.

Denver zdolal prvú prekážku cestou na basketbalový Mount Everest

Denver sa v súboji s Minnesotou mohol oprieť o svojich kľúčových hráčov. Vedľa Jokića zahral skvele aj Jamal Murray, ktorý si pripísal 35 bodov. Timberwolves pritom vstúpili do zápasu výborne a rýchlo viedli o 15 bodov, ale Nuggets skóre postupne otočili v poslednej štvrtine si držali tesné vedenie.

Duo Murray - Jokić zaťažilo Wolves 63 bodmi

Minnesota síce minútu pred koncom zrovnala, ale rozhodujúce slovo si zobral Jokić, ktorý dal v poslednej minúte šesť bodov. Anthony Edwards, autor 29 bodov, sa ešte pokúsil trojkou s klaksónom o porovnaní, ale trafil len obruč.

"Suns sú favoriti na titul. Majú úžasný tím, ktorý má výborného trénera. Takže pre nás to bude veľká výzva," pochválil Jokić najbližšieho súpera líder Nuggets, ktorý vyzdvihol najmä Chrisa Paula, Kevina Duranta a Deandreho Aytona.

Tiež Los Angeles Clippers nechceli koniec série a na palubovke Phoenixu takmer v poslednej štvrtine zmazali dvadsaťbodovú stratu. Suns totiž v tretej štvrtine nastrieľali skvelých 50 bodov a 11 minút pred koncom viedli o 20 bodov. Lenže potom Clippers predviedli stíhaciu jazdu a tri minúty pred koncom už bol rozdiel iba dvojbodový. Deviatimi bodmi v rade k tomu pomohol Mason Plumlee, ktorý z lavičky nazbieral 20 bodov a 10 doskokov.

47 bodov a priemer 35 za sériu? Iba klobúk dole, Devin!

Lenže Phoenix obrat nedovolil, keď najprv nápor súpera uťal košom Booker a výhru potom štyrmi bodmi pečatil Kevin Durant, ktorý celkom dal 31 bodov. Suns si ale predovšetkým pomohli bránou, keď v posledných dvoch a pol minútach nedovolili Clippers kôš z hry. Phoenix sa tak teraz vo štvrťfinále stretne s Denverom.