Koniec prípravy, začína sa šampionát: S takýmto výkonom môžeme uspieť, ale aj tvrdo naraziť

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay v prípravnom hokejovom zápase Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay v prípravnom hokejovom zápase Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

BRATISLAVA - Slovenskí hokejisti majú za sebou náročné týždne. Počas nich si odmakali desiatky tréningových jednotiek a odohrali osem prípravných zápasov, postupne so Švajčiarskom, Českom, Nemeckom a Rakúskom. Všetko toto smerovalo k jednej veci - pripraviť našich chlapcov na blížiace sa MS v hokeji.

Tie štartujú už tento piatok 12. mája v lotyšskej Rige a fínskom Tampere. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime, ako sa nášmu “áčku” darilo v príprave. Pozreli sme sa na všetky prípravné zápasy a zhodnotili ich.

Na začiatku potešili výsledky, hra nie

Program prípravy našej reprezentácie kopíroval rozpis, ktorý nás čaká na aj na samotnom šampionáte. Najsilnejší v úvode, tí slabší na koniec. V úvode MS v hokeji totiž odohráme zápasy proti Česku, Lotyšsku, Kanade a Švajčiarsku. Až potom prídu na rad Kazachstan, Slovinsko a Nórsko.

Prípravu sme odštartovali proti Švajčiarsku. Dva vonkajšie zápasy ponúkli relatívne dobrý hokej s množstvom šancí na oboch stranách. Tie však v prvom zápase ostali nevyužité a nevýrazní Slováci proti Helvétom zaostávali.

Zľava slovenský brankár Šimon Galéria fotiek (5) Slovenskí hokejisti v druhom prípravnom zápase proti Švajčiarsku Zdroj: TASR/AP/Anthony Anex/Keystone via AP

Trápili sme v súbojoch, boli sme pomalí a neagresívni. Takto štýl Craiga Ramsayho nevyzerá. Zápas sme ale zvládli a po skvelom výkone Samuela Hlavaja sme vyhrali 2:0. Výsledok potešil, ale predvedená hra nie.

Druhý zápas bol veľmi podobný, s výnimkou prístupu nášho tímu. Chlapci konečne zabrali a s výnimkou druhej tretiny ukázali, ako sa chcú prezentovať. Zrýchlili sme našu hru a konečne zabrali aj skúsení Hrivík (1+1) a Cehlárik (1+0), ku ktorým sa pridal Kudrna. Švajčiarov sme zdolali v predĺžení a všetko vyzeralo tak, že forma nášho tímu sa bude len stupňovať. To sa však nestalo.

Tvrdé vytriezvenie a lekcia z efektivity

Náš rozlet sa zastavil už po pár sekundách úvodného zápasu proti Česku, keď sa takmer okamžite po prvom hvizde presadil Flek. Naši chlapci dokázali vo federálnom derby držať krok, zrážali nás však chyby v obrane a slabý výkon nášho brankára.

Česi nám ukázali, ako sa strieľajú góly a bráni stredné pásmo. Prvá prehra 1:5 mala byť dobrou fackou a ukazovateľom, že hoci sme na správnej ceste, na najlepších ešte strácame. Prišli zmeny a do druhého zápasu sme nastúpili v lepšom rozpoložení.

Na snímke vpravo gólová Galéria fotiek (5) Jakub Flek oslavuje expresný gól v sieti Slovenska Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Odohrali sme opäť vyrovnanú partiu, ktorá smerovala až do predĺženia a samostatných nájazdov. Tam oslnil Richard Pánik, to však bolo od našich všetko. Prehra 2:3 po nájazdoch vykresala malú nádej, že sa uberáme dobrým smerom. Úsmev nám však zhasol hneď, ako sme odohrali ďalšie dva duely proti Nemecku.

Ako na hojdačke

V nich sme opäť striedali dobré fázy so zlými a taký bol aj výsledok. Oba duely sme prehrali 3:4. Aj keď sme si vytvorili šance a zvýšili agresivitu, ako sa na náš tím patrí, Nemci nám boli viac než vyrovnaným súperom.

Pod novým trénerom sa prezentovali tvrdou hrou a hlavne boli efektívni. To našim útočníkom chýbalo a aj keď sme strelili v dvojzápase šesť gólov, mohlo ich byť nespočetne viac. V druhom zápase proti Nemcom nastúpil aj Pavol Regenda. Ten bol mužom momentu a jeho dvojgólové predstavenie úplne vystihlo systém Craiga Ramsayho.

Na snímke zľava tréner Galéria fotiek (5) Zamyslení Craig Ramsay a Andrej Podkonický v zápase proti Nemecku Zdroj: TASR/Roman Hanc

Výkon jednotlivca nestačil a štvrtá prehra v príprave nastavila zrkadlo. Hráči vedeli, kde nastali chyby, a ostávali dva zápasy, aby ich spoločne s trénerským štábom odstránili.

Poriadna facka a vyladenie na šampionát

To sa opäť nestalo a prvý z dvoch zápasov proti “bande” tvrdých chlapov z Rakúska sme prehrali vysoko 6:3. Výkon, za ktorý sa musíme právom hanbiť. Náš tím neukázal takmer nič a okrem dvoch strelených gólov v oslabení sme trpeli v každom súboji.

Od brankára, cez obranu, až po útok sa kopili naše chyby. Nedokázali sme prejsť do útočného pásma, trápili sa v koncovke a Rakúšanom otvárali dvierka k našej bránke. Outsider nás vyzliekol donaha.

Na snímke slovenskí hokejisti Galéria fotiek (5) Slovenskí hokejisti po prípravom zápase s Rakúskom Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Tvrdé slová a kritické titulky článkov v slovenských novinách asi prinútili našich chlapcov začať predvádzať výkon hodný tímu s dvojkrížom na hrudi. Presne to sa stalo a po prvých minútach záverečného zápasu proti Rakúsku sme vyhrávali 3:0. Rýchla a agresívna hra prinášala ovocie. Na trénerskú lavičku sa vrátil úsmev, ktorý ale o pár momentov opäť nabral trpkú príchuť.

Slováci sa uspokojili a začali hrať na krásu. Namiesto toho, aby Rakúšanom zasadili tvrdý úder, začali zbytočne kombinovať do prázdnej bránky a z presvedčivej výhry bola dráma. Súperi skóre vyrovnali a nebyť víťazného gólu Mária Grmana sekundu pred koncou duelu, opäť by sme hrali predĺženie a bohvie, ako by zápas dopadol.

Záverečné slovo

Od prvého do posledného zápasu naši hokejisti ukázali, že na šampionáte môžu potrápiť aj tých najlepších, ale aj darovať body tým najslabším. Naša príprava bola celá ako na hojdačke a ako aj výsledkové skóre (5x prehra, 3x výhra), tak aj naša hra bola celý čas hore-dole.

Striedali sme skvelé momenty s katastrofálnymi a veľakrát sa nám to vypomstilo. Na šampionáte nás takéto výkony môžu posunúť do štvrťfinále, ale aj do skupiny porazených. Ak budeme chcieť uspieť, lídri nášho tímu musia prebudiť všetkých v šatni a pokojný Ramsay musí prehovoriť hráčom do duše.

Máme šancu, aby sme zakončili hokejový sviatok veľkým úspechom, ale aj prepadákom. Náš tím a nominácia však splňuje všetky vlastnosti, ktoré našu reprezentáciu zdobia pod kanadským koučom. Máme skúsených lídrov, aj dravých mladíkov.

Jediný problém môže byť na brankárskom poste. Tam ani tri dni pred začiatkom šampionátu nie je jasné, kto bude našou jednotkou.

S tým sa však trénerský tím podľa nášho uváženia bude vedieť vysporiadať a len samotný turnaj ukáže, ako sme sa naň pripravili. Úvodný zápas odohráme už v piatok proti Česku a dovtedy nám na Slovensku neostáva nič iné, len vyvesiť vlajky a držať nášmu tímu palce.

Viac o téme: Nemecko Slovensko Česko Rakúsko Švajčiarsko MS v hokeji Craig Ramsay
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy