MS V HOKEJI 2023 Pomôžu Slovákom postúpiť do play-off? Švajčiari môžu kalkulovať

Hokejisti Švajčiarska oslavujú gólHokejisti Švajčiarska oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

RIGA - Hokejisti Švajčiarska bodovali naplno aj v šiestom vystúpení na MS v Rige. Po triumfe 4:2 nad Českom sú pred záverečným utorňajším duelom proti Lotyšsku už istými víťazmi B-skupiny.

Helvéti inkasovali v 7. minúte z hokejky Romana Červenku, no rovnako ako proti Kanade otočili nepriaznivý vývoj.

O svojom víťazstve rozhodli dvoma gólmi v druhej tretine, o oba sa postaral veterán Andres Ambühl. Tridsaťdeväťročný útočník, ktorý je najstarší hráč na šampionáte, strelil v Rige svoj tretí gól a celkovo ich na MS zaznamenal už 27.

Ambühl prekonal rekord

V reprezentácii si pripísal na konto už 144 bodov (53+91), čo sa nepodarilo žiadnemu inému švajčiarskemu hráčovi. "Rekord je super, oveľa väčšiu radosť mám však z toho, že vyhrávame zápasy. Rátajú sa body," uviedol Ambühl pre švajčiarsky denník Blick.

Jeho prínos pre mužstvo vyzdvihol aj kapitán Nino Niederreiter. "Andres je neuveriteľný. Toto je už jeho 18. svetový šampionát a stále dokáže hrať na vysokej úrovni, čo potvrdil dvoma strelenými gólmi. Jeho kariéra je naozaj výnimočná.

Myslím si, že v zápase s Českom sme na ľade robili veľa správnych vecí. Inkasovaný gól nás nezlomil a držali sme sa nášho herného systému, ktorý opäť slávil úspech," zdôraznil Niederreiter pre oficiálnu webovú stránku Medzinárodnej hokejovej federácie.

Švajčiarski hráči oslavujú gól Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

Český brankár Marek Langhamer priznal, že Švajčiari boli tvrdý oriešok. "Majú veľmi kvalitný tím plný individualít. Tešiť nás môže aspoň to, že takmer počas celého zápasu sme s nimi držali krok. Vyšiel nám úvod duelu a snažili sme sa hrať nátlakovo.

Švajčiari však v druhej tretine pridali plyn, korčuliarsky nás prevýšili a neustále boli v našom obrannom pásme. Doplatili sme aj na vylúčenia. V tretej tretine švajčiarsky tím výborne bránil a zúročil svoje bohaté skúsenosti z veľkých turnajov."

Hra mačky s myšou

Šieste víťazstvo na šampionáte slávili aj Američania, ktorí v dueli A-skupiny v Tampere deklasovali Francúzsko 9:0. Devätnásťročný Cutter Gauthier sa blysol hetrikom a pridal aj asistenciu, z ktorej profitoval T.J. Tynan. Tím USA dosiahol najvyšší triumf na vrcholnom podujatí od roku 2018, keď na ZOH v Pjongčangu rozdrvil domácu Kórejskú republiku 9:3.

Aj na MS 2018 v Dánsku Američania vyhrali úvodných šesť zápasov a v Kodani napokon získali bronzové medaily.

"Tréneri nám pred zápasom zdôrazňovali, že žiadneho súpera nemôžeme podceniť. Zobrali sme si ich rady k srdcu a proti Francúzom sme predviedli ofenzívny uragán. Je fajn, že nám to tam padalo. Už v prvej tretine sme si vypracovali trojgólový náskok," pochvaľoval si Gauthier.

Viac o téme: Česko Švajčiarsko Nino Niederreiter Roman Červenka Andres Ambühl MS v hokeji 2023