VIDEO Niet sa čoho báť, poďte do boja: Začína sa generálka pred vrcholom celej sezóny

Zľava kapitánka slovenskej volejbalovej reprezentácie Barbora Koseková, tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie žien Michal Mašek, prezident Slovenskej volejbalovej federácie Marek Rojko, tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie mužov Steven VanmZľava kapitánka slovenskej volejbalovej reprezentácie Barbora Koseková, tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie žien Michal Mašek, prezident Slovenskej volejbalovej federácie Marek Rojko, tréner slovenskej volejbalovej reprezentácie mužov Steven Vanm Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Zlatá Európska liga slúži pre slovenské volejbalistky aj ako príprava na augustové majstrovstvá Európy.

Družstvo sa stretne v dvojzápase s Rumunskom i Českom a tréner Michal Mašek dá príležitosť mladým hráčkam. Na mužskej lavičke čaká ostrá premiéra na kormidelníka Stevena Vanmedegaela, ktorý sa už teraz sústredí na budúcoročnú kvalifikáciu ME. ZEL slúžila Slovenkám ako príprava aj vlani, vtedy ich čakala kvalifikácia ME. Mašek zvolil rovnaký postup a aj keď tím prehral všetky štyri zápasy, v kvalifikácii bol neskôr úspešný.

Vrchol sezóny príde v auguste

"Vždy musíme mať nejakú filozofiu a cieľ. Reprezentačná sezóna je dlhá a vývin trvá trošku dlhšie, mladé hráčky potrebujú čas a keď budú dobre pracovať pod tlakom, môžu to potom zúročiť. Minulý rok pomohla Európska liga našim smečiarkam, napríklad Žernovičová hrala potom úplne skvele," povedal Mašek na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave.

Jeho tím sa už v sobotu predstaví na palubovke Rumunska, následne ho čakajú dva duely proti Česku (31.5. a 14.6.) a na záver privíta v Nitre Rumunky (17.6.). Presne dva mesiace pred prvým zápasom ME proti Fínsku. "Hráčky už teraz pripravujeme na vrchol sezóny v auguste, potrebujú konfrontáciu s európskym volejbalom. V tíme sa uvoľnili dve-tri miesta, nech o ne mladé dievčatá bojujú," povedal kormidelník.  

Hráčky majú za sebou dve prípravné stretnutia s Ukrajinou a v oboch dueloch prehrali tesne 2:3 na sety. "Môžeme povedať, že príprava splnila účel. Opäť máme tím s úplne novými menami a museli sme zareagovať na situáciu so zraneniami. Po klubovej sezóne prišli niektoré hráčky unavené, niektoré veľmi odpočinuté. Museli sme to dať dokopy a teraz je už vidieť výsledok," povedal k príprave Mašek.

Chýbajúce dve najväčšie opory tímov

ZEL predstavuje naopak vrchol sezóny pre mužov. Tým ušiel postup na európsky šampionát tesne, keď boli v tabuľke druhých tímov o skóre za Chorvátskom. Tréner Vanmedegael sa pripojil len v decembri a z nominácie mu z rôznych dôvodov vypadlo až pätnásť hráčov.

"Je to akoby sme začali od začiatku, čo je dobré. Máme pred sebou veľa práce a za desať dní je náročné urobiť všetko. Sústredíme sa na základy a berieme to postupne, na úvod nás čaká náročný zápas s Českom. Pripravíme sa čo najlepšie," zhodnotil situáciu belgický kouč.

Jeho tím nastúpil v generálke na Zlatú Európsku ligu v troch zápasoch v slovinskom Maribore proti Chorvátom. Najprv zaznamenal remízu 2:2 a potom dvakrát nestačil na svojho súpera (1:3 a 2:3). Medzi absentujúcimi sú aj dlhoročné posily oboch reprezentácií Nikola Radosová a Tomáš Kriško.

"Nikola vynechá z vážnych zdravotných dôvodov celú reprezentačnú sezónu, podstúpi niekoľkomesačnú liečbu," priblížil prezident Slovenskej volejbalovej federácie Marek Rojko situáciu ohľadom Radosovej, ktorú trápi zranenie kolena. Kriško podľa neho zvažuje úplný koniec reprezentačnej kariéry:

"Podobná situácia je s Tomášom Kriškom, dlhodobým reprezentantom. Je možné, že v národnom tíme už nebude pokračovať vôbec. V tom prípade nájdeme čas, aby sme Tomášovi sa dôstojne poďakovali za reprezentáciu."

Štart v Česku, koniec s rovnakým súperom

Muži začnú v ZEL taktiež v sobotu na palubovke Česka, ďalšie dve stretnutia vonku ich čakajú proti Estónsku (31.5.) a Fínsku (4.6.). To zavíta do Nitry 10. júna, o štyri dni je na programe odveta proti Estónsku a 17. júna ukončí Slovensko svoje pôsobenie proti Čechom. V prípade mužov i žien postupuje do ďalšej fázy najlepší tím zo skupiny.

Nominácia volejbalistov Slovenska na Zlatú Európsku ligu 2023:

nahrávači: Samuel Goč (Prešov), Matúš Jalovecký (VKP Bratislava), Filip Palgut (Montana/Bul.)

smečiari: Július Firkaľ (Ľvov/Poľ.), Jakub Ihnát (Karlovarsko/ČR), Patrik Pokopec (Benátky nad Jizerou/ČR), Branislav Skasko (Svidník), Lukáš Smolej (Prešov)

blokári: Andrej Billich (VKP Bratislava), Šimon Krajčovič (Liberec/ČR), Peter Ondrovič (Č. Budějovice/ČR), Michal Zeman (Myjava)

univerzáli: Filip Gavenda (Liberec/ČR), Patrik Lamanec (Karlovarsko/ČR), Adrián Vančo (VKP Bratislava)

liberovia: Matúš Krajčo (Komárno), Marián Vitko (Svidník)

Program:
sobota 27. mája Česko - SLOVENSKO /Zlín, 16.00/
streda 31. mája Estónsko - SLOVENSKO /Tartu, 19.00/
nedeľa 4. júna Fínsko - SLOVENSKO /Turku, 13.00/
sobota 10. júna SLOVENSKO - Fínsko /Nitra, 18.00/
streda 14. júna SLOVENSKO - Estónsko /Nitra, 17.00/
sobota 17. júna SLOVENSKO - Česko /Nitra, 16.00/

Nominácia volejbalistiek Slovenska na Zlatú Európsku ligu 2023:

nahrávačky: Barbora Koseková (Terville/Fr.), Anna Kohútová (VKP Bratislava), Simona Slivková (Slávia EU Bratislava)

smečiarky: Karolína Fričová (Vasas Budapešť/Maď.), Lucia Herdová (Olomouc/ČR), Zuzana Šepeľová (Olomouc/ČR), Alexandra Fričová (Slávia EU Bratislava)

blokárky: Michaela Abrhámová (Mougins/Fr.), Tereza Hrušecká (KP Brno/ČR), Katarína Körmendyová (Olomouc/ČR), Ema Smiešková (VKP Bratislava)

univerzálky: Karin Šunderlíková (Prostějov/ČR), Nina Dreisigová, Diana Návratová (obe VKP Bratislava)

liberky: Skarleta Jančová (Ostrava/ČR), Michaela Pállová (UKF Nitra)

Program:
sobota 27. mája Rumunsko - SLOVENSKO /Pitešť, 16.00/
streda 31. mája Česko - SLOVENSKO /Zlín, 16.00/
streda 14. júna SLOVENSKO - Česko /Nitra, 20.00/
sobota 17. júna SLOVENSKO - Rumunsko /Nitra, 19.00/

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Slovenská volejbalová federácia Slovenská volejbalová reprezentácia Zlatá európska liga Michal Mašek Steven Vanmedegael
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Jakub Kotian
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy