Tenisová elita s otvorenými ústami sleduje český rozprávkový príbeh: Nemám slov!

Česká tenistka Karolína Muchová počas semifinále Roland GarrosČeská tenistka Karolína Muchová počas semifinále Roland Garros Zdroj: SITA/AP/Jean-Francois Badias

PARÍŽ - Karolína Muchová si po výhre nad Bieloruskou Arynou Sabalenkovou (7:6, 6:7, 7:5) a postupe do finále Roland Garros vyslúžila chválu tenisových expertov.

Sedemnásobný grandslamový šampión Mats Wilander prirovnal olomouckú rodáčku k bývalej svetovej jednotke, Austrálčanke Ashleigh Bartyovej, legendárna Chris Evertová zase ocenila jej elegantnú a variabilnú hru. Podľa niektorých bolo štvrtkové stretnutie zatiaľ najlepšie v tomto roku.

"Toto bol najlepší zápas na ženskej tour. Máme novú Ash Bartyovú, len má trochu viac sily," povedal Wilander, ktorý pracuje ako expert Eurosportu. "Myslím, že Muchová zlepšila podanie a začala mu veriť. Jej forhend sa dosť zlepšil, hlavne ten von z kurtu. Pokiaľ ide o rozmanitosť, s tenisovou raketou si veľmi rozumie," doplnil 55-ročný Švéd.

Pestrú hru dvadsaťšesťročnej Češky, ktorá sa po turnaji posunie z 43. priečky minimálne na šestnástu, chválila aj osemnásťnásobná grandslamová víťazka dvojhry Chris Evertová. Práve kreativita bola podľa nej kľúčom k výhre nad svetovou dvojkou Sabalenkovou.

"Nemám slov. Ten zápas mal všetko, čo by ste si mohli priať. Muchová tento rok veľa zápasov neodohrala, ale ukázala, ako veľmi sa herne zlepšila. Skvele sa hýbe, nerobí nevynútené chyby.

Je pokojná, má výbornú mentalitu a nastavenie. Vie vás prekvapiť a je nepredvídateľná. Keď vidíte hráčky ako je Swiateková, Sabalenková alebo Rybakinová, je to veľa o sile a nie šikovnosti. A potom príde Muchová," myslí si. 

Česká tenistka Karolína Muchová Galéria fotiek (2) Šťastná Karolína Muchová Zdroj: TASR/AP/Jean-Francois Badias

Bývalý tréner Sereny Williamsovej Patrick Mouratoglou označil duel na twitteri za jeden z "najlepších ženských semifinále za dlhú dobu". Bývalá svetová trojka Pam Shriverová na sociálnej sieti napísala, že išlo o "navždy pamätné stretnutie."

Rennae Stubbsová, bývalá trénerka Karolíny Plíškovej, ocenila obrat v treťom sete, v ktorom Muchová prehrávala 2:5 a 0:30. V závere ale získala 20 z 24 posledných bodov. "To je kolaps. A zároveň skvelý boj od jedného z najmilších ľudí, ktorých som stretla," uviedla Stubbsová.

Podobne ocenil Muchovú aj Brad Gilbert. Bývalý tréner Andre Agassiho narážal aj na fakt, že sa Muchová stala po Barbore Krejčíkovej a Markéte Vondroušovej ďalšou českou finalistkou na Roland Garros za posledné roky.

"Neuveriteľný výkon Muchovej, ktorá potrebuje nejakú prezývku. Zo stavu 2:5 a 0:30 v treťom sete získala päť zostávajúcich hier a dostala sa do prvého finále na Roland Garros. Je to tretia Češka za posledných šesť rokov, ktorá sa dostala do finále," dodal Gilbert.

Viac o téme: Mats Wilander Karolína Muchová Aryna Sabalenková French Open 2023
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy