Nič viac, len veľká hrdosť a rodičovská láska: Tieto slová ženú do očí záplavu sĺz dojatia

Češka Karolína Muchová v slzách po finále Roland GarrosČeška Karolína Muchová v slzách po finále Roland Garros Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

PARÍŽ - Na grandslamový Roland Garros vyrazili pôvodne na pár dní, tenistka Karolína Muchová ale životným ťažením pobyt rodičom Josefovi a Hane Muchovým v Paríži predĺžila.

Nie, že by sa na ňu hnevali. Naopak, na dcéru, ktorá prehrala až vo finále so svetovou jednotkou Igou Swiatekovou, boli veľmi hrdí. Bývalý futbalový záložník a naposledy asistent trénera v Slovácku novinárom povedal, že jej úspech pomôže aj do budúcnosti.

"Z finálovej porážky nie som zničený. Bol to krásny turnaj a dovolenka. Trochu sa nám to pretiahlo, ale užili sme si to. Videli sme sedem krásnych zápasov Karolíny a ešte veľa ďalších," povedal Mucha.

Karolína Muchová prehrala vo Galéria fotiek (18) Karolína Muchová s trofejou po prehratom finále na Roland Garros Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

"Prevláda veľká hrdosť. Blahoželajú nám také (tenisové) osobnosti ako pán Fibak alebo pán Kodeš. Čítate, čo o nej hovoria ďalšie legendy. To vás naozaj zahreje. Že sa vaša dcéra môže dostať tak ďaleko, to vám za tie roky nenapadne," doplnil.

Hodnotenie finále so Swiatekovou, v ktorom Muchová takmer dokonala obrat, ale napokon prehrala 2:6, 7:5, 4:6, nechal na tréneroch. Výsledok 26-ročnej dcéry ho ale potešil o to viac, že ho dosiahla na antuke. "Nemyslím si totiž, že je to Kajin najsilnejší povrch," poznamenal.

Toto sú chvíle, pre ktoré sa robí šport

Z futbalových štadiónov je zvyknutý na skandovanie fanúšikov. Keď ale počul, ako tribúny na kurte Philippa Chatriera aplaudujú jeho dcére, netajil dojatie. "Je to nádherné. Za to, čo tomu dala, si to zaslúžila. To sú okamihy, pre ktoré sa robí šport," uviedol Mucha, ktorý duely veľmi prežíval.

"Keď sa vo futbale začne zápas, tak to z vás ako z hráča spadne. Ale keď trénujete, sú to nervy. A ako rodič? To prežívate oveľa emotívnejšie," dodal.

V deň finále sa s dcérou nevidel a poslal jej s manželkou aspoň povzbudzujúcu správu, počas turnaja sa ale často navštevovali. Chodili tiež do prenajatého domu tenistky a trénerov na večeru.

"Zašli sme na kávu a trikrát, štyrikrát na večeru. Bývali sme kúsok od štadióna a Kaja asi desať minút od nás. Inak nás ale nepotrebovala. Poskladala si skvelý tím profesionálov, ktorí to z nej dostali. Vážne odviedli obrovský kus práce, to jej veľmi pomohlo," ocenil Mucha.

Ako sa im pobyt v Paríži predlžoval a oni stále rušili letenky a posúvali pobyt v hoteli, stali sa známymi tvárami. "Raz sme prišli na izbu a mali tam veľkú gratuláciu a k tomu čokolády. Po poslednom zápase nám tam zasa nechali šampanské so pohárikmi a blahoprajný list. To poteší. Užili sme si to tu so všetkým," povedal s úsmevom Mucha.

Toto stálo za jej úspechom

Olomouckej rodačke podľa otca prospelo, že sa v mladosti venovala niekoľkým športom. Ocenil tiež jej zarputilosť. "Príhod je veľa, ale skôr má stále vôľu na sebe pracovať. Keď sa pozriete, kde bola pred dvoma rokmi a odkiaľ sa musela driapať, je to teraz úžasné," pripomenul niekoľko zdravotných ťažkostí.

Pre šport mala Muchová dispozície aj vďaka úspešnej otcovej kariére. Darí sa tiež jej bratovi Filipovi, ktorý je futbalovým brankárom v ligových Tepliciach.

"Niekedy sa nám naskytli tri zápasy detí v jeden deň. Najviac si vytrpela manželka, ktorá niekedy hovorila: 'To neviem, či už ten posledný dám'. Keby som bol dobrý napríklad v hudbe, tak by deti robili niečo iné. Ale tým, že som mal blízko k športu, tak odmalička športovali," povedal Mucha.

Karolína Muchová Galéria fotiek (18) Radosť Karolíny Muchovej vo finále Roland Garros Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

Do športu ale Muchovú nikto netlačil. "Aby mala stres a podobne? Nikdy. Keby na Kaju niekto tlačil, tak sa skôr sekne a povie nie. Slovo 'musíš' u nás nikdy nepadlo," uviedol a ocenil, ako Muchová zvláda zápasy emočne.

"Myslím, že ju manželka dobre vychovala. Na kurte sa správa po celý čas dobre. Nevidíte, že by hodila raketou a rozčuľovala sa. Aj vďaka tomu je u ostatných hráčok obľúbená. Je to naša pohodová Kaja," povedal s úsmevom Mucha.

Môže byť príklad pre ostatných

Podľa bývalého hráča Olomouca a Zlína účasť v grandslamovom finále s jeho dcérou nezamáva. "Ustojí to. Teraz je síce smutná, pretože chýbal kúsoček, ale o chvíľu už bude rozmýšľať, ako ďalej," povedal.

Páčilo sa mu, že sa česká tenistka po stretnutí Swiatekovú priateľsky objala. "Veď je to len šport. Vie sa správať a určite sa jej to vráti," doplnil.

Češka Karolína Muchová a Galéria fotiek (18) Češka Karolína Muchová a Poľka Iga Swiateková vo vzájomnom objatí po finále Roland Garros Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

A hoci sa mu angažmán vo futbalovom Slovácku po sezóne skončil, budúcnosťou sa počas ťaženia dcéry v Paríži nezaoberal. "Začnem s tým, keď sa vrátime domov. Pôjdem na Slovácko vrátiť veci a uvidíme, čo život prinesie. Keď si dám pauzu, tak sa uvidíme vo Wimbledone," dodal Mucha.

Viac o téme: Roland Garros Karolína Muchová Iga Swiateková Jozef Mucha
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Eurosport
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy