Pálčivé problémy počas Roland Garros: Sťažnosti nežného pohlavia, rýchla reakcia organizátorov

Riaditeľka French Open Amelie MauresmováRiaditeľka French Open Amelie Mauresmová Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

PARÍŽ - Ženský tenisový svet musí už dlhodobo zápasiť v dlhodobom meradle s menším záujmom divákov oproti mužským kolegom. Pokusy o zmenu nastali počas tohtoročného French Open, ale dá sa povedať, že sa neskončili želaným úspechom.

Organizátori parížskeho podujatia si určili ako jednu z priorít preferovať ženské zápasy počas tzv. night session, čiže zápasy hrané vo večerných hodinách. Tieto zápolenia mávajú zväčša vyššiu účasť ako počas dňa, pretože duely môžu navštíviť i ľudia, ktorí si počas dňa plnia pracovné povinnosti vo svojom zamestnaní. Muži v oblekoch a ženy v sakách dúfali, že toto rozhodnutie sa ukáže byť správne.

Amelie Mauresmová, v minulosti svetová jednotka a dnes riaditeľka French Open od roku 2021, keď nahradila dovtedajšieho šéfa Guya Forgeta, sa vyjadrila k celej situácii. Svoje povedala aj tenistka Jessica Pegulová, ktorá si myslí, že ženské zápasy sú stále nedocenené. Duely nežného pohlavia pritom často prinášajú pútavé priebehy, časté zmeny skóre a neraz obrovskú nepredvídateľnosť.

Počas prvých siedmich dní turnaja pri Boulonskom lesíku ťahali ženy sériu večerných zápasov, ukončilo ju víťazstvo Aryny Sabalenkovej nad Sloane Stephensovou v nedeľu 4. júna. Mimochodom, v tomto prípade išlo o vynikajúci zápas, v ktorom americká hráčka bojovala ako levica, v prvom sete dotiahla stav z 0:5 na 5:5, napokon prehrala 5:7, 4:6.

Amelie Mauresmová Galéria fotiek (3) Amelie Mauresmová Zdroj: SITA/AP/Elise Amendola

"Podľa môjho názoru, a máme na to aj čísla, ktoré ma podporujú, okrem večerných zápasov, že najhlavnejšie časy teraz balansovali a obmieňali sa. Toto bol aj minuloročný prípad, keď boli zápasy mužov a žien omnoho viac vyrovnanejšie, takže toto je pre nás niečo dôležité," povedala Mauresmová.

43-ročná dvojnásobná grandslamová šampiónka sa vyjadrila aj k vyššie spomenutému postoju Pegulovej o nedocenení ženských zápasov na okruhu WTA. "Počúvam, že je z toho sklamaná. Chcem povedať iba toľko, že niektoré skvelé hráčky zo ženského okruhu, ktoré by boli našou voľbou pre night session, príliš nechcú hrať večer a majú iné požiadavky.

Nie vždy vypočujeme ich požiadavky, ale to nie je to, čo hovorím. Ak môžeme, vždy sa snažíme nejako rozplánovať mužské alebo ženské zápasy."

Niekdajšia prvá hráčka rebríčka je presvedčená, že okrem večerného programu boli ženské zápasy naplánované v prime time, čiže najlepšom čase na zápas, ak porovná minulé roky, kedy tomu tak nebolo. Taktiež si myslí, že naplánovať dva mužské zápasy na večer od 19:30 či 20:00 nie je príliž rozumné a uskutočniteľné. Argumentuje, a veľmi logicky a správne, ich možnou dĺžkou. 

Pravdaže, aj tenisoví maniaci pri obrazovkách i priamo na štadiónoch milujú dlhé zápasy, ale vždy by mala existovať akási horná hranica, kedy je rozumné prerušiť zápas a pokračovať v ňom až na druhý deň. Aj za cenu rizika, že hráči mierne vypadnú z rytmu, cez noc vychladnú a už nemusia predviesť taký okulahodiaci výkon ako večer predtým.

"Moja pointa je, že tento rok sme rozhodne umiestnili viac ženských zápasov na najlepšie časy. Iste, zatiaľ to nie je perfektné, pretože tieto večerné zápasy, ktoré sú unikátne, sú tiež tie, a tu sa dostávam k pointe, že o tomto sme sa bavili aj minulý rok. Pretože ak sa pozriete na to, tak mužské zápasy, ktoré sú trojsetové (3:0, pozn.), stále trvajú dve hodiny, možno trochu dlhšie, a myslím si, že keď máte iba jeden zápas, tak je veľmi náročné naplánovať akýkoľvek iný zápas na večer,uzavrela Mauresmová.

Je však potrebné podotknúť, že nad niektorými rozhodnutiami organizátorov French Open občas stojí rozum, taktiež je správne priznať, že sa vyvarovali prapodivných počinov ako v iných edíciách, keď napríklad neustále vyťahovali zo šatne a posielali do nej Novaka Djokovića s Robertom Bautistom-Agutom, pretože sa nechali uniesť chvíľkovou zmenou počasia a tým, že prestalo pršať.

Netreba opomenúť ani rok, keď sa uchýlili k naplánovaniu dvoch mužských semifinále v ten istý čas. Môžeme spokojne konštatovať, že k takýmto nelogickým trapasom tento rok nedošlo.

Viac o téme: Amélie Mauresmová
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky, tennisuptodate.com

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy