Bojovali, makali, potili hektolitre: Maďarsko roztrhlo slovenské sny behom pár minút

Barbora Wrzesiňská (Slovensko) a Veronika Kanyasiová (Maďarsko) bojujú o loptuBarbora Wrzesiňská (Slovensko) a Veronika Kanyasiová (Maďarsko) bojujú o loptu Zdroj: TASR/Martin Baumann

ĽUBĽANA - Slovenské basketbalistky prehrali s Maďarskom 67:89 v úvodnom vystúpení na ME v basketbale. V piatok ich o 20.45 h čaká stretnutie s obhajcom titulu Srbskom, štvrtým účastníkom skupiny je Turecko.

Prvý polčas vyhrali Maďarky o osem bodov, no ešte na začiatku záverečnej štvrtiny bolo skóre vyrovnané 55:55. V ďalšom priebehu však už jednoznačne dominovali Maďarky. Zverenky trénera Juraja Suju prehrali štvrtú časť hry napokon až o 20 bodov - 14:34. Ich najlepšou strelkyňou bola Nikola Dudášová s 15 bodmi.

Slovenky tak zaznamenali s týmto súperom piatu prehru v rade na ME, respektíve v kvalifikácii. Z historického hľadiska majú proti Maďarsku bilanciu 5 výhier a 9 prehier.

ME 2023 basketbalistiek v Slovinsku a Izraeli
D-skupina (Ľubľana/Slov.) - štvrtok 15. júna:
SLOVENSKO – Maďarsko 67:89 (32:40)
zostava a body SR: Moravčíková 9, Jakubcová 8, Wrzesiňská 7, Páleníková 6, Buknová 2 (Dudášová 15, Orozsová 9, Mištinová 6, Stašová 5, Sedláková 0). Najviac bodov Maďarska: Kissová 22, Dubeiová 17, Goreeová 16

TH: 23/16 – 20/16, Fauly: 25 - 23, Trojky: 5 - 9, Rozhodovali: Vulič (Chor.), Jacobs (Bel.), Tomičová (Chor.), štvrtiny: 12:16, 20:24, 21:15, 14:34

Moravčíková otvorila bodovo dianie v zápase a celkovo v Ľubľane. Od úvodu to bol defenzívnejšie ladené stretnutie, najmä slovenská obrana a kontrola doskakovania bola dôležitá k zisku vedenia. Keď sa k tomu pridala kolektívna hra, tak najväčším problémom bola produktivita maďarskej pivotky Kissovej. V neskoršej fáze prvej štvrtiny však začali pribúdať chyby v útočnej fáze, ktoré súper z protiútokov nekompromisne trestal.

Barbora Wrzesiňská (Slovensko) a Galéria fotiek (7) Barbora Wrzesiňská (Slovensko) a Veronika Kanyasiová (Maďarsko) v súboji Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko prišlo o vedenie po 8-bodovej šnúre Maďarska a napokon prehralo úvodnú 10-minútovku 12:16. Druhá časť sa nezačala pre slovenský tím ideálne, Maďarky začali dávať body aj z väčších vzdialeností a preto v 5. minúte bolo manko prvýkrát dvojciferné – 19:29. Za Slovenky sa snažila zvrátiť negatívny vývoj stretnutia najmä dvojica Páleníková a Dudášová, čo sa úspešne chvíľkovo darilo. Lenže potom sa súper vrátil k svojej hre a polčas vyhral o osem bodov.

Začiatok druhého sa niesol v znamení nedisciplinovanosti slovenských hráčok a rozdávania príležitostí Maďarsku na ľahké body. Začala sa prejavovať aj herná kvalita a výšková prevaha, tím trénera Juraja Suju však nezabalil boj o víťazstvo. Viac sa začal tlačiť do podkošového priestoru a lepšie čítať hru súpera, čo mu krok po kroku prinieslo sťahovanie manka.

V jednej chvíli bol rozdiel v podobe jediného koša – 49:51. Zrazu to bol obrovský boj v každom útoku, Mištinová upravila tesne pred klaksónom na 53:55 pred poslednou štvrtinou. Hneď jej v úvode Jakubcová vyrovnala stav stretnutia a súboj o prvé dva body v "déčku“ bol úplne otvorený. Maďarky nespanikárili a úsekom 19:1 potom definitívne zlomili zápas na svoju stranu. Herný koncept Slovenska sa úplne rozsypal a v závere neprišiel žiadny impulz na zdramatizovanie duelu.

Tréner reprezentácie Juraj Suja Galéria fotiek (7) Reprezentačný kouč Juraj Suja Zdroj: TASR/Martin Baumann

hlasy po zápase:
Juraj Suja, tréner Slovenska: "Mrzí ma, ako sme stratili a rýchlo prišli o zápas. V prvom polčase sme boli vlažnejší, mali sme veľa ľahkých strát a súper dal ľahké body. V tretej štvrtine sme sa tomu vyvarovali, mali sme len dve straty a Maďarky nemali žiadne rýchle body. Zápas sme dorovnali a hrali fajn. Potom za stavu 55:55 sme mali dva trestné hody, ktoré sme nepremenili a následne z protiútoku trojka. Nedali sme zle vybranú streľbu, dostali sme ďalší kôš, bolo to o 5 bodov a brali sme time out. Nedokázali sme sa vrátiť, mrzí ma to, že sme v priebehu dvoch minút prišli o zápas."

Sabína Oroszová, hráčka Slovenska: "Tri štvrtiny dobré, jedna štvrtina nie až taká dobrá. Myslím si, že tam prišla mierna nekoncentrovanosť. Podľa mňa sme sa trochu poplašili a neuvedomili sme si, že tam máme ešte celú štvrtinu, aby sme si zápas zobrali do rúk. Chceli sme to ako keby rozhodnúť v prvej minúte. Robili sme straty, robili sme chyby a myslím si, že Maďarky to vtedy využili."

Ivana Jakubcová, hráčka Slovenska: "Myslím si, že teraz nás to všetkých veľmi mrzí. Musíme to prekusnúť, máme pred sebou ďalšie zápasy. Jasné, že sme chceli, aby stretnutie dopadlo úplne inak. Maďarky si to zaslúžili, musíme im pogratulovať. Treba sa poučiť z toho množstva chýb, ktoré sme urobili, rýchlo to zahodiť za hlavu a ísť ďalej v piatok."

Pôsobivý obrat Češiek

České basketbalistky vstúpili do majstrovstiev Európy v Tel Avive víťazstvom nad Talianskom 61:58, hoci v tretej štvrtine prehrávali už o 14 bodov. Petra Holešínská rozhodla trojkou 53 sekúnd pred koncom a výhru spečatila Eliška Hamzová. Druhý zápas čaká zverenkyne trénerky Romany Ptáčkovej v piatok od 11:15 SELČ proti Belgicku.

Hamzová, ktorá nastúpila prechladnutá, a Holešínská, dali zhodne 14 bodov a boli najlepšími strelkyňami zápasu. Kapitánka Renáta Březinová prispela 12 bodmi a siedmimi doskokmi. V talianskom tíme nastrieľali po 10 bodoch Olbis Andreová, Jasmine Keysová a Cecilia Zandalasiniová.