Iba hodiť za hlavu a ísť ďalej: Česko schytalo na šampionáte poriadnu nakladačku

Spokojné belgické basketbalistkySpokojné belgické basketbalistky Zdroj: Profimedia

TEL AVIV - České basketbalistky podľahli na majstrovstvách Európy v Tel Avive Belgicku vysoko 41:84 a po štvrtkovej úvodnej výhre nad Talianskom (61:58) si pripísali prvú stratu.

Belgičanky aj druhýkrát uspeli a majú nakročené k priamemu postupu do štvrťfinále. Základnú skupinu B zakončí český tím v nedeľu od 17.00 SELČ proti domácemu Izraelu a bude hrať o účasť v pondelkovom osemfinále.

Výhru obhajkýň bronzu z minulých ME v roku 2021 zariadila Emma Meessemanová, ktorá zaznamenala double double vďaka 24 bodom a 11 doskokom, pridala aj šesť asistencií. V českom drese bola najlepšou strelkyňou s 11 bodmi Gabriela Andělová.

Belgicko, ktoré vo štvrtok na úvod deklasovalo aj Izrael 108:59, začalo stretnutie deväťbodovou šnúrou a Češky strelili prvé body až po troch minútach a 32 sekundách vďaka trojke Petry Holešínskej. Na ňu nadviazala úspešným nájazdom Eliška Hamzová. Po koši s premenenou šestkou Natálie Stoupalovej a trojke Gabriely Andělovej síce stiahli stratu na 11:13, ale Belgičanky vzápätí opäť unikli do deväťbodového náskoku.

V priebehu druhej časti sa Belgičanky vzdialili až na 31:18. Andělová síce šiestimi bodmi po sebe skorigovala skóre, lenže Belgičanky do polčasu znovu získali trinásťbodový náskok. Meessemanová sa na tom podieľala 16 bodmi, ôsmimi doskokmi a dvoma asistenciami. V priebehu druhej štvrtiny sa do hry prvýkrát na turnaji dostala osemnásťročná Dominika Paurová, ktorá ako piata po Holešínskej, Emme Čechovej, Simone Sklenářovej a Kataríne Zeithammerovej debutovala na ME.

Na začiatku druhého polčasu už mala opora Fenerbahce Istanbul Meessemanová double double a náskok Belgičaniek po sérii 14:2 narástol na 23 bodov. Po trojke Zeithammerovej natiahli Belgičanky na prelome tretej a záverečnej štvrtiny pätnásťbodovú šnúru a viedli už 68:33. Prerušil ju kôš Andělovej a stav zmiernila trojka kapitánky Renáty Březinovej. Favoritky však dominovali a slávili výhru o 43 bodov.

Viac o téme: Česko Belgicko ME v basketbale žien 2023