Takto sa už ďalej nedá žiť: Mladá ruská hviezda sa modlí, aby všetko dobre dopadlo

Kamila ValijevováKamila Valijevová Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

LAUSANNE - Viac ako rok a pol po pozitívnom dopingovom teste by sa tento rok mohol uzavrieť prípad ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej.

Športový arbitrážny súd oznámil, že kauzou, ktorá ovplyvnila minuloročné olympijské hry v Pekingu, sa bude zaoberať od 26. do 29. septembra. Vypočutie v Lausanne bude neverejné.

CAS ku kauze dnes už sedemnásťročnej pretekárky registruje tri rôzne odvolania. Ako prvá sa tento rok vo februári na arbitráž obrátila Svetová antidopingová agentúra, ktorú bezprostredne nasledovala Medzinárodná korčuliarska únia a nakoniec aj ruská antidopingová agentúra RUSADA.

"V tejto chvíli nemožno povedať, kedy bude vyhlásené konečné rozhodnutie," uviedol CAS pri oznámení termínu vypočutia. Rozhodnutie CAS je konečné a záväzné, s výnimkou práva zúčastnených strán podať do 30 dní odvolanie na švajčiarsky federálny najvyšší súd z procesných dôvodov.

WADA požaduje štvorročný zákaz štartov, ISU chce nechať rozhodnutie o dĺžke trestu na arbitráži. Zároveň ale ISU žiada diskvalifikáciu Valijevovej zo všetkých súťaží od dátumu pozitívneho nálezu, ktorý mala vtedy pätnásťročná krasokorčuliarka v decembri 2021 na ruskom šampionáte. Arbitráž tak má rozhodnúť aj o konečnom poradí súťaže družstiev na hrách v Pekingu.

Bez postihu nechce na rozdiel od vlastnej disciplinárnej komisie dopingový nález nechať ani RUSADA. Navrhuje ale udeliť mladej reprezentantke len napomenutie a žiada o ponechanie zlatej medaily z olympijskej súťaže družstiev.

Informácie o dopingovom náleze Valijevovej boli zverejnené až po úvodných olympijských pretekoch. Medzinárodný olympijský výbor kvôli kauze odložil udelenie medailí, Rusku však umožnil nastúpiť do súťaže žien. V nej bola hlavnou favoritkou, ale vystúpenie pod tlakom okolností nezvládla a obsadila štvrté miesto.

Prípad vyšetrovala ruská antidopingová agentúra, ktorá uznala, že Valijevová porušila pravidlá, ale nezistila, že by tak urobila úmyselne alebo z nedbanlivosti. Disciplinárna komisia RUSADA sa rozhodla nechať kauzu bez potrestania.

Viac o téme: Čas Športový arbitrážny súd WADA Svetová antidopingová agentúra Kamila Valijevová ISU Medzinárodná korčuliarska únia
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy