Skvelý Volko v Poľsku opäť rozjasal Slovensko: Na Európskych hrách vybojoval ďalší triumf!

Slovenský šprintér Ján Volko Slovenský šprintér Ján Volko Zdroj: TASR/AP/Martin Meissner

CHORZÓW - Najlepší slovenský výsledok vo štvrtkovom programe atletických súťaží na Európskych hrách v Poľsku dosiahol Ján Volko.

V behu na 200 metrov vyhral časom 20,53 sekundy. Okrem neho potiahol Slovákov aj Peter Ďurec či miešaná štafeta. V súťaži družstiev druhej divízie obsadili konečné ôsme miesto so ziskom 302 bodov.

Na štadióne Silesia v Chorzowe sa bojovalo o umiestnenie v II. divízii majstrovstiev Európy družstiev. Prvé miesto obsadili Maďari s 456,50 bodu a postúpili tak do vyššej divízie. Tri zostupové priečky obsadili Island (246,5), Luxembursko (198) a na poslednom šestnástom mieste figurovali Moldavci.

Volko zviedol vo svojej skupine tesný súboj s Litovčanom Gediminasom Truskauskasom, ktorý zaostal o sedem stotín sekundy. Slovenský bežec dosiahol svoje sezónne maximum a po utorňajšom tirumfe v stovke získal pre svoje družstvo maximálny počet bodov.

"Som spokojný s výkonom. Ak by ešte o čosi lepšie fúklo, aj čas by bol krajší. Tak to asi malo byť. Získal som maximálne body pre tím a ešte som dosiahol najlepší čas v tomto roku. Dnešný deň bol pekný," povedal 26-ročný šprintér pre webstránku olympic.sk

Aj v utorok pritom dosiahol sezónne maximum: "Dobre som si nastavil s trénerkou prípravu a forma smerovala k Európskym hrám. Musím sa poďakovať celému tímu, ktorý urobil pre mňa maximum. Odzrkadlilo sa to aj na výsledkoch a časoch," dodal Volko

Ďurec zaostal v pretekoch na 5000 metrov za víťazným Srbom Elzanom Bibičom o 4,27 sekundy, skončil štvrtý a zaznamenal osobné maximum. "Mám veľkú radosť z času pod 14 minút. Čakanie na preteky však bolo úmorné, nevyhovovalo mi, že som išiel až na záver programu. Napokon všetko dobre dopadlo," povedal Peter Ďurec.

Štafeta siahala na víťazstvo

Blízko k triumfu vo svojej skupine mala miešaná štafeta 4x400 m v zložení Patrik Dömötör, Gabriela Gajanová, Šimon Bujna a Alexandra Bezeková - zaostala o 0,37 sekundy za Estónskom. To stanovilo nový národný rekord. Na celkových víťazov zo Slovinska stratili Slováci 5,12 sekundy.

Siedme miesto obsadil v oštepe aj Maximilian Slezák výkonom 73,78 metra, viac ako desať metrov za víťazným Edisom Matusevičiusom z Litvy. Do najlepšej desiatky sa zmestili aj diaľkárka Monika Lehenová (8. - 6,10 metra), Žofia Naňová skončila v pretekoch 1500 metrov na deviatej priečke (4:20,95 m), rovnako, ako Lucia Keszeghová v 3000 m. prek. (10:48,83 m) a desiate miesto obsadili guliar Adrián Baran (18,02 m) a oštepárka Petra Hanuliaková (46,92 m). Naňová a Keszeghová zároveň dosiahli osobné maximum, Baran sezónne.

Slovensko malo zastúpenie v mužskej i ženskej výške - Lukáš Beer bol štrnásty výkonom 1,97 metra, rovnako skončila v osobnom maxime 1,73 m jeho krajanka Terézia Vaneková. Beerovi sa obnovilo zranenie slabín a súťaž ukončil predčasne. Pätnástu pozíciu obsadila v behu na 200 metrov Lenka Kovačovicová (24,28 s). O prípadných cenných kovov z kontinentálneho šampionátu sa rozhodne až v nedeľu, po skončení súťaží I. divízie.

diaľka: 1. Milica Gardaševičová (Srb.) 6,82 m, ...8. Monika LEHENOVÁ (SR) 6,10

výška: 1. Jaroslava Mahučichová (Ukr.) 1,97 m, ...14. Terézia VANEKOVÁ (SR) 1,73 m

200 m: 1. Olivia Fotopoulouová (Cyp.) 22,71 s, ...15. Lenka KOVAČOVICOVÁ (SR) 24,28

1500 m: 1. Claudia Boboceová (Rum.) 4:08,68 m, ...9. Žofia NAŇOVÁ (SR) 4:20,95 m

3000 m. prek.: 1. Maruša Mišmašová Zrimšeková (Slov.) 9:23,41 min, ...9. Lucia KESZEGHOVÁ (SR) 10:48,83

mix:

4:400 m: 1. Slovinsko (Lovro Mesec Košir, Agata Zupinová, Rok Ferlan, Anita Horvatová), 3:14,72 m...7. SLOVENSKO (Patrik Dömötör, Gabriela Gajanová, Šimon Bujna, Alexandra Bezeková) 3:19,84

Viac o téme: Ján Volko Peter Ďurec