Potešujúce výsledky slovenských vodných slalomárov: Do semifinále sa prebojvala až pätica lodí

Slovenský reprezentant Jakub Grigar v kategórii K1 Slovenský reprezentant Jakub Grigar v kategórii K1 Zdroj: TASR/Ján Krošlák

KRAKOV - Do semifinále vodného slalomu v disciplíne K1 postúpilo na Európskych hrách päť slovenských lodí. Medzi najlepšiu tridsiatku sa vo štvrtok v Krakove nezmestila len Michaela Haššová. Podujatie je pre vodných slalomárov zároveň aj majstrovstvami Európy.

Už v prvom kole si zaistili postup Jakub Grigar a Martin Halčin, Adamovi Gonšenicovi sa ušla v druhej jazde posledná postupová pozícia. Tú brala medzi ženami Soňa Stanovská a pridala sa k Eliške Mintálovej, ktorá išla ďalej vďaka 15. miestu v úvodnej jazde.

"Bolo to dosť náročné, pretože voda v kanáli je podľa predpokladov veľmi lenivá. Pretekárovi takmer vôbec nepomáha. Narobil som sa teda celkom dosť a som rád, že to stačilo na postup z 1. kola, aby som si ušetril sily. Boli tam nejaké chyby, ktorým sa v semifinále budem musieť vyhnúť," zhodnotil svoju jazdu Grigar pre olympic.sk.

V prvom kole obsadil deviate miesto s čistou jazdou, za najrýchlejším Švajčiarom Martinom Dougoudom zaostal o 3,53 sekundy. Halčin urobil jednu chybu a mal manko 6,13 s, Gonšenica postúpil z druhého kola napriek dvom "ťukom".

Mintálová stratila v pozícii úradujúcej európskej šampiónky 4,49 sekundy na najrýchlejšiu domácu Klaudiu Zwolinsku, keď obdržala šesť trestných sekúnd.

"Cítila som sa dobre, zajazdený čas bol kvalitný, ale tie tri ťuky ma mrzia. Dva boli len také 'šúľance', pri tom treťom ma vytlačilo z valca von a musela som sa do bránky zasúvať. Tri dotyky bránok sú priveľa, v semifinále budem musieť jazdu vyčistiť," povedala Mintálová.

Šesťsekundový trest inkasovala aj jej krajanka Stanovská. Všetci šiesti kanoisti mali vo štvrtok na programe i preteky hliadok.

Slovenské kajakárky siedme v hliadke, muži 9.

Slovenské kajakárky obsadili v disciplíne 3xK1 na Európskych hrách v Poľsku siedme miesto. Trojica Soňa Stanovská, Eliška Mintálová a Michaela Haššová stratila na víťazné Francúzky 12,37 sekundy.

Medzi mužmi triumfovala španielska hliadka, Slováci Adam Gonšenica, Jakub Grigar a Martin Halčin skončili deviati s mankom 11,92 s. Podujatie je pre vodných slalomárov zároveň aj majstrovstvami Európy.

Francúzske trio Marjorie Delassusová, Camille Prigentová a Emma Vuittonová dosiahlo čas 108,87 sekundy a vyhralo napriek Prigentovej a Vuittonovej. Víťazkám boli najbližšie Češky (+2,88) a Nemecko so stratou 4,30 sekundy. Slovenky nabrali až osem trestných sekúnd - všetkých sa dopustila Stanovská, ktorá mala dotyk na ôsmej, trinástej, štrnástej i osemnástej bránke.

O niečo tesnejšie boli preteky mužov. Španieli Pau Echaniz, David Llorente a Miquel Trave zvíťazili pred domácimi kajakármi o 1,44 sekundy. Obe trojice si pripísali po dve trestné sekundy. Až osem ich obdržali Francúzi, no napriek tomu obsadili tretiu priečku (+4,54). Ešte o jeden dotyk viac zaznamenali Slováci - z piatich "ťukov" mal tri Grigar a jeho krajania nazbierali po dve trestné sekundy.

3xK1 - výsledky:

ženy: 1. Francúzsko (Marjorie Delassusová, Camille Prigentová, Emma Vuittonová) 108,87 s (4), 2. Česko (Tereza Fišerová, Antonie Galušková a Amálie Hilgertová) +2,88 (4), 3. Nemecko (Ricarda Funková, Elena Liliková, Emily Apelová) +4,30 (2), ...7. SLOVENSKO (Soňa Stanovská, Eliška Mintálová a Michaela Haššová) +12,37 (8)

muži: 1. Španielsko ( Pau Echaniz, David Llorente, Miquel Trave) 97,04 s (2), 2. Poľsko (Dariusz Popiela, Michal Pasiut, Mateusz Polaczyk) +1,44 (2), 3. Francúzsko (Titouan Castryck, Boris Neveu, Benjamin Renia) +4,54 (8), ... 9. SLOVENSKO (Adam Gonšenica, Jakub Grigar a Martin Halčin) +11,92 (10)

Viac o téme: Slovensko Jakub Grigar K1 Martin Halčin Michaela Haššová