TOUR DE FRANCE 2023 Obhajca prvenstva zasadil prvý úder, Pogačar mal ale väčšie starosti

Obhajca prvenstva Jonas Vingegaard stúpa na záverečný kopec v 5. etape Tour de France 2023Obhajca prvenstva Jonas Vingegaard stúpa na záverečný kopec v 5. etape Tour de France 2023 Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

LARUNS - Prvú horskú etapu tohtoročnej Tour de France vyhral v Pyrenejách austrálsky cyklista Jai Hindley. Víťaz vlaňajšieho Gira d'Italia sa vďaka tomu obliekol do žltého dresu vedúceho jazdca priebežného poradia.

Dvadsaťsedemročný Hindley sa najprv dostal do úniku a o triumfe v piatej etape rozhodol po útoku v záverečnom stúpaní na Col de Marie Blanque. Náskok udržal až do cieľa v Larunse a pripísal si premiérový úspech na Tour v kariére.

Po Petrovi Saganovi sa stal druhým držiteľom žltého dresu z tímu Bora-hansgrohe. Slovenský cyklista ho získal po víťazstve v druhej etape v roku 2018 a niesol ho na sebe len jeden deň.

"Od začiatku som improvizoval a zrazu som bol v úniku a užíval som si to," povedal Hindley.

"Je to obrovský úspech, neviem, čo viac povedať. Chlapci kričali do vysielačky a ja som sa snažil získať čo najviac sekúnd," dodal.

Na druhej priečke po 163 kilometroch, keď pelotón prekonal aj stúpanie najťažšej kategórie na Col de Soudet, prišiel so stratou 32 sekúnd Talian Giulio Ciccone, tretí bol Rakúšan Felix Gall.

Prvú bitku vyhral Vingegaard

Oboch do cieľa dotiahol obhajca vlaňajšieho triumfu Jonas Vingegaard. Dánsky cyklista v poslednom kopci nastúpil ďalšiemu favoritovi Tadeji Pogačarovi zo Slovinska a nedal dvojnásobnému šampiónovi šancu.

"Bol jednoducho veľmi rýchly. Snažil som sa ho udržať, ale bol jednoducho lepší, bol to skvelý útok. A keď je niekto o toľko silnejší ako vy, tak s tým ťažko niečo zmôžete," vyhlásil Pogačar, ktorý po etape priznal, že viac, ako strata na vlaňajšieho obhajcu, ho trápila ešte jedna vec.

"Viac ma mrzí, že moja priateľka (Urška Žigartová) dnes na ženskom Gire havarovala a možno má otras mozgu. To je možno trochu smutnejšia správa, ako strata 50 sekúnd na Jonasa," citoval Pogačara portál Cycling News. Žigartová nakoniec po tvrdom páde v zjazde musela talianske Giro opustiť predčasne.

Od začiatku 5. etapy mali v rukách pelotón jazdci tímu UAE, pred posledným stúpaním sa však všetko zmenilo. Dánsky cyklista prekvapil všetkých prítomných a po úvodných dňoch strávených v tichosti sa postavil zo sedla a dvadsaťštyriročný Pogačar nedokázal reagovať.

"Keď išiel Sepp Kuss pri stúpaní naozaj tvrdo, myslím si, že (Jonas) videl, že idem naplno, takže sa pokúsil zaútočiť a ja som ho nemohol nasledovať, pretože dnes bol silnejší," dodal k útoku líder tímu UAE.

"Posledné 2 km v stúpaní som bol na limite. Ale dúfam, že zajtra budem mať lepšie nohy. Myslím si, že to bude v poriadku. Cieľ je ešte ďaleko a cítim sa dobre, to je dôležitejšie," zakončil Pogačar.

Tadej Pogačar si v Galéria fotiek (13) Tadej Pogačar si v cieli prebral biely dres pre najlepšieho pretekára do 25 rokov Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

Jeho úhlavný nepriateľ mal veľmi dobrý deň, čo deklaroval aj slovami v cieli: "V stúpaní som sa cítil dobre, tak som povedal Seppovi (Kussovi), aby to rozbehol a potom som zaútočil. Neviem, ako veľmi sme súperom skrížili plány."

"Ako poznám Tadeja, tak to určite nevzdá a bude to bitka až do Paríža," povedal po etape Vingegaard.

Boj o celkové poradie sa zamotal

Do cieľa prišiel na piatom mieste s viac ako minútovým odstupom od Pogačara a v priebežnom poradí mu patrí druhé miesto so stratou 47 sekúnd na Hindleyho. Austrálčan o žltý dres pripravil Adama Yatesa z Veľkej Británie.

Austrálsky cyklista Jai Hindley Galéria fotiek (13) Jai Hindley sa po včerajšej etape obliekol do žltého dresu Zdroj: TASR/AP/Daniel Cole

Na tretej priečke je Ciccone so stratou jednej minúty a troch sekúnd. Pogačarovi patrí šiesta priečka a za Hindleym zaostáva o jednu minútu a 40 sekúnd. Od Vingegaarda ho delí 53 sekúnd.

Vo štvrtok je v Pyrenejách na programe ďalšia horská etapa. Pelotón na 145 kilometroch medzi Tarbes a Cauterets-Cambasque čakajú dve stúpania prvej kategórie a predovšetkým výjazd na Tourmalet.

Viac o téme: Tour de France Tadej Pogačar Jai Hindley Jonas Vingegaard
  • Zdroj: ČTK, Športky