VIDEO Jasný názor Hašeka na adresu Rusov a Bielorusov: Vážny prednes pred politickou špičkou

Bývalý český brankár NHL Dominik HašekBývalý český brankár NHL Dominik Hašek Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

BRUSEL - Štáty Európskej únie by mali znemožniť medzinárodné štarty ruských športovcov propagujúcich režim prezidenta Vladimira Putina.

Zároveň by mali zabezpečiť azyl pre ruských a bieloruských športovcov, ktorí odsúdia ruskú agresiu na Ukrajine. S týmto posolstvom vystúpil v utorok na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu bývalý český hokejový brankár Dominik Hašek. Informuje o tom spravodajca TASR.

Hašek pred stretnutím s novinármi rokoval s europoslancami o tom, že je potrebné znemožniť medzinárodné štarty ruských športovcov propagujúcich vojnový režim ruského prezidenta.

Ak neodsúdia vojnu, žiadny šport

Zákonodarcov sa snažil presvedčiť, že pokiaľ ruskí alebo bieloruskí športovci vojnu proti Ukrajine jasne neodsúdia, nemali by štartovať v medzinárodných súťažiach a ani na olympiáde v roku 2024 v Paríži.

Jeden z najúspešnejších hokejistov českej histórie prišiel medzi európskych zákonodarcov na pozvanie českého europoslanca Tomáša Zdechovského, ktorý podporuje Hašekove dlhodobé snahy o vylúčenie ruských a bieloruských športovcov z medzinárodných športových súťaží.

Bývalý český brankár NHL Galéria fotiek (2) Dominik Hašek Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

Zdechovský umožnil Hašekovi aj stretnutie s predsedníčkou EP Robertou Metsolovou, šéfom Európskej ľudovej strany Manfredom Weberom a českou eurokomisárkou Věrou Jourovou.

Bývalý brankár upozornil, že Medzinárodný olympijský výbor v súčasnosti počíta s možnosťou štartov ruských športovcov na olympijských hrách v Paríži, čo niektoré štáty EÚ odmietajú a zvažujú bojkot hier.

Európske krajiny by však podľa neho nemali brániť svojim športovcom v účasti na olympiáde, ale radšej by mali vytvoriť zázemie pre ruských športovcov, ktorí verejne odsúdia agresiu voči Ukrajine, a poskytnúť im a ich rodinám štatút utečenca, keďže by im po odsúdení vojny doma hrozilo väzenie. Dodal, že ruskí športovci, ktorí odsúdia vojnu, by na olympiáde mohli štartovať v rámci "utečeneckého tímu", čo sa už v histórii olympiád stalo.

Európsky parlament nemá priame právomoci týkajúce sa organizácie športových súťaží, politici však môžu presviedčať o zmene prístupu napríklad národné vlády či športové zväzy.

Viac o téme: Dominik Hašek Bielorusko Rusko
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Jaromír Novak
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy