Svetový šampionát hučí spoza dverí: Slovensko, nech sú to skvostné dva týždne

Na snímke zľava tréner Karol Puzser, reprezentanti SR v plávaní Tamara Potocká, Matej Duša, Andrea Podmaníková, František Jablčník, Tibor Tišťan, Richard Nagy a tréner Tomáš Trešl pred odchodom slovenskej reprezentácie na majstrovstvá sveta v plávaní 2023Na snímke zľava tréner Karol Puzser, reprezentanti SR v plávaní Tamara Potocká, Matej Duša, Andrea Podmaníková, František Jablčník, Tibor Tišťan, Richard Nagy a tréner Tomáš Trešl pred odchodom slovenskej reprezentácie na majstrovstvá sveta v plávaní 2023 Zdroj: TASR/Jakub Kotian

FUKUOKA - Osemnásť slovenských reprezentantov sa 14.-30. júla predstaví na MS v plaveckých športoch v japonskej Fukuoke.

Najväčšími želiezkami v ohni budú bazénoví plavci Richard Nagy s Andreou Podmaníkovou. Už v piatok v úvodný deň šampionátu zasiahnu do bojov akvabely Viktória Reichová, Chiara Dikyová a Lea Krajčovičová.

Slovenské synchronizované plávanie bude mať zastúpenie v piatich disciplínach - technickom a voľnom sóle, technickom páre a v technickom aj voľnom programe tímov. Záver prípravy absolvovali Slovenky v Šamoríne.

Do choreografie sme už nezasahovali

"Trénovali dvakrát denne tri až štyri hodiny vo vode. K tomu, samozrejme, prirátajme aj suchú prípravu. Do choreografie sme už nezasahovali a ani sme nemenili obtiažnosť zostáv. Už sme iba ladili, zlepšovali sme synchronizáciu a celkové prevedenie zostáv.

Osobne by som bola veľmi rada, keby sme sa v tímových zostavách umiestnili v prvej pätnástke. V individuálnych disciplínach by som bola spokojná s umiestnením v prvej polovici štartového poľa," povedala pre oficiálnu webovú stránku Slovenskej plaveckej federácie trénerka Monika Thuringerová.

Reichová sa bude snažiť potvrdiť dobrú formu zo Superfinále Svetového pohára v španielskom Oviede, kde skončila piata v technickom sóle a siedma vo voľnom programe. V máji zaujala tretím miestom vo voľných sólach na podujatí vo francúzskom Montpellieri.

"Rada by som postúpila do finále vo voľnom i technickom sóle. Je to taký môj sen a uvidíme, či sa mi ho podarí splniť."

V bazénovom plávaní sa okrem skúsených harcovníkov Nagya a Podmaníkovej na šampionáte zúčastnia Matej Duša, František Jablčník, Tamara Potocká a dvaja debutanti Tibor Tišťan a Teresa Ivanová. Nagy absolvuje už svoje šieste MS v dlhom bazéne.

Bolo by to za odmenu

"Mojím cieľom vo Fukuoke je zopakovať to, čo na zimných MS v krátkom bazéne v Melbourne. Po dlhých rokoch sa chcem zlepšiť, zaplávať si nejaký osobák a dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie. Moja hlavná disciplína je 400 m polohové preteky.

Ak by sa mi v nej podarilo postúpiť do finále, bolo by to za odmenu. Samo Košťál na nedávnych MEJ v Belehrade prekonal môj slovenský rekord na 200 m motýlik, vynasnažím sa o to, aby som bol po MS opäť jeho držiteľom," uviedol Nagy. 

Japonsko je jeho obľúbená destinácia. "Túto krajinu mám rád, chutí mi tam. Neuveriteľne som sa tešil na olympiádu v Tokiu, keďže celý život som sa chcel pozrieť do Japonska. Napokon som tam videl iba bazén a olympijskú dedinu.

Bolo tam neskutočné teplo a rovnaké počasie očakávam aj teraz vo Fukuoke. Podmienky však budú pre všetkých rovnaké. V dejisku šampionátu absolvujeme aklimatizačný kemp, aby sme si zvykli na časový posun."

Reprezentovať Slovensko je naozaj česť

Podmaníková po určitej kríze našla novú motiváciu a MS berie ako možnosť zabojovať o limity na OH 2024 v Paríži. "Nastali isté zmeny v nastavení. Cítim sa vo väčšej psychickej pohode. Nechcem byť človek, ktorý iba pláva od steny k stene, lebo nevie, čo so svojím osobným životom. Uvedomila som si, že tých príležitosti štartovať na vrcholných podujatiach už nebude veľa. Možno som trochu dospela.

Reprezentovať Slovensko je pre mňa naozaj česť. Olympiáda v Paríži je veľká motivácia, tak prečo neísť do toho naplno. Chcem sa presvedčiť, či na to mám. Keby som to nevyskúšala, tak si budem asi doma búchať hlavu," zdôraznila Podmaníková, ktorá bude štartovať na 50 a 100 m prsia.

Tretiu účasť na MS si pripíše na konto diaľkový plavec Tomáš Peciar. "Počas šiestich dní aklimatizačného kempu v Tokiu Tomáš naplával vyše 70 km. Veríme v čo najlepší výsledok v náročnej konkurencii, kde na 10 km trati bude štartovať 69 a na 5 km trati 75 mužov," neskrýval optimizmus reprezentačný tréner a manažér Tomáš Vachan.

Slovenská nominácia na MS v plaveckých športoch vo Fukuoke:

bazénové plávanie: Matej Duša, Richard Nagy, Tibor Tišťan, František Jablčník, Andrea Podmaníková, Tamara Potocká, Teresa Ivanová

synchronizované plávanie: Veronika Ásványiová, Michaela Bernáthová, Chiara Dikyová, Lea Krajčovičová, Johana Lajčáková, Hana Markušová, Linda McDonnellová, Viktória Reichová, Žofia Strapeková, Líza Zemanová

diaľkové plávanie: Tomáš Peciar

Viac o téme: Slovensko Richard Nagy Andrea Podmaníková MS v plaveckých športoch Viktória Reichová Chiara Dikyová Tamara Potocká Matej Duša František Jablčník Linda McDonnellová Žofia Strapeková Teresa Ivanová Tibor Tišťan Lea Krajčovičová Veronika Ásványiová Michaela Bernáthová Johana Lajčáková Hana Markušová Líza Zemanová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy